Spartan Spectacular 10U


Complex Name:Rich Valley Athletic Complex
City, State:Inver Grove Heights, MN
Tournament Dates:06/16/2018 through 06/17/2018
Age:10U
Class:B,C
Entry Fee:$295
National Berths:MOA
Director Name: Michael Heifort
Director Email: mjheifort@yahoo.com
Director Cell Phone:612-834-0087
Director Home Phone:
 Click here to view the flyer.

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Prior Lake Gold 10U

Qualified

Prior Lake, MN 10U B 5 0 0 480
2 IGH Spartans 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 3 1 1 400
3 Mendota Heights Christopherson 10U

Qualified

Mendota Heights, MN 10U B 4 1 0 320
4 Apple Valley Fusion Murphy 10U Apple Valley, MN 10U B 2 3 0 240
5 Edina Sting 10U

Qualified

Edina, MN 10U B 2 3 0 180
5 Lakeville Thunder Black 10U

Qualified

Lakeville, MN 10U B 3 0 2 180
7 Richfield 10U Scanlon White Richfield , MN 10U B 3 2 0 120
7 Richfield 10U Owens Red Bombers Richfield, MN 10U B 0 3 2 120
9 South St. Paul Packers 10U South St. Paul, MN 10U B 1 3 1 60
9 Farmington White 10U

Qualified

Farmington, MN 10U B 2 3 0 60
9 Farmington 10U Green Farmington, MN 10U C 0 4 1 60
9 Rosemount Irish Price 10U

Qualified

Rosemount, MN 10U B 1 3 1 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 16, 2018 Farmington 10U Green 10 Rosemount Irish Price 10U 10
2 June 16, 2018 Mendota Heights Christopherson 11 Richfield 10U Scanlon White 1
3 June 16, 2018 Mendota Heights Christopherson 10 Farmington 10U Green 9
4 June 16, 2018 Richfield 10U Scanlon White 9 Rosemount Irish Price 10U 5
5 June 16, 2018 Mendota Heights Christopherson 10 Rosemount Irish Price 10U 4
6 June 16, 2018 Richfield 10U Scanlon White 9 Farmington 10U Green 4
7 June 16, 2018 Edina Sting 10U 8 Farmington White 10U 0
8 June 16, 2018 Prior Lake Gold 10U 8 Apple Valley Fusion Murphy 10U 0
9 June 16, 2018 Prior Lake Gold 10U 10 Edina Sting 10U 0
10 June 16, 2018 Apple Valley Fusion Murphy 10U 5 Farmington White 10U 2
11 June 16, 2018 Prior Lake Gold 10U 8 Farmington White 10U 0
12 June 16, 2018 Apple Valley Fusion Murphy 10U 2 Edina Sting 10U 1
13 June 16, 2018 Richfield 10U Owens Red Bomber 5 South St. Paul Packers 10U 5
14 June 16, 2018 IGH Spartans 10U 4 Lakeville Thunder Black 10U 4
15 June 16, 2018 IGH Spartans 10U 9 South St. Paul Packers 10U 4
16 June 16, 2018 Richfield 10U Owens Red Bomber 6 Lakeville Thunder Black 10U 6
17 June 16, 2018 IGH Spartans 10U 10 Richfield 10U Owens Red Bomber 3
18 June 16, 2018 Lakeville Thunder Black 10U 9 South St. Paul Packers 10U 3
21 June 17, 2018 Prior Lake Gold 10U 1 Apple Valley Fusion Murphy 10U 0
22 June 17, 2018 IGH Spartans 10U 1 Mendota Heights Christopherson 0
23 June 17, 2018 Mendota Heights Christopherson 1 Apple Valley Fusion Murphy 10U 0
24 June 17, 2018 Prior Lake Gold 10U 1 IGH Spartans 10U 0
31 June 17, 2018 Edina Sting 10U 10 Richfield 10U Scanlon White 4
32 June 17, 2018 Lakeville Thunder Black 10U 1 Richfield 10U Owens Red Bomber 0
33 June 17, 2018 Richfield 10U Scanlon White 1 Richfield 10U Owens Red Bomber 0
34 June 17, 2018 Lakeville Thunder Black 10U 1 Edina Sting 10U 0
41 June 17, 2018 Farmington White 10U 9 South St. Paul Packers 10U 7
42 June 17, 2018 Rosemount Irish Price 10U 13 Farmington 10U Green 1
43 June 17, 2018 South St. Paul Packers 10U 1 Farmington 10U Green 0
44 June 17, 2018 Farmington White 10U 1 Rosemount Irish Price 10U 0