Minnesota Softball 10-Under Tier 2 State Tournament


Complex Name:Veterans Park
City, State:Hastings, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:10U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Cindy Lyon
Director Email: softballclyon@gmail.com
Director Cell Phone:651-226-6184
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 White Bear Lake Bears 10U

Qualified

White Bear Lake, MN 10U A 5 0 0 640
2 East Ridge Raptors Gold 10U

Qualified

Woodbury, MN 10U A 4 2 0 500
3 Farmington Black 10U

Qualified

Farmington, MN 10U A 4 2 0 400
4 Wayzata 10U Gold

Qualified

Wayzata, MN 10U A 4 2 0 320
5 ROSA Lauer 10U

Qualified

Rogers, MN 10U A 3 2 0 240
5 Waconia Gold 10U

Qualified

Waconia, MN 10U A 2 2 0 240
7 Prescott French 10U

Qualified

Prescott, WI 10U A 2 2 0 180
7 Mankato Peppers Orange 10U

Qualified

Mankato, MN 10U A 2 2 0 180
9 Prior Lake Blue 10U

Qualified

Prior Lake , MN 10U A 1 2 0 120
9 Anoka/Ramsey Maroon 10U

Qualified

Anoka/Ramsey, MN 10U A 1 2 0 120
9 Stillwater Red 10U

Qualified

Stillwater, MN 10U A 1 2 0 120
9 Hastings Blue 10U

Qualified

Hastings, MN 10U A 1 2 0 120
13 Mankato Peppers Blue 10U

Qualified

Mankato, MN 10U A 0 2 0 60
13 Elk River Backman 10U

Qualified

Elk River, MN 10U A 0 2 0 60
13 Cottage Grove Green 10U

Qualified

Cottage Grove , MN 10U A 0 2 0 60
13 Northfield Gold 10U

Qualified

Northfield, MN 10U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F1 Anoka/Ramsey Maroon 10U 6 Cottage Grove Green 10U 5
2 July 07, 2018 9:00AM F2 Waconia Gold 10U 10 Stillwater Red 10U 1
3 July 07, 2018 9:00AM F3 Prior Lake Blue 10U 7 Hastings Blue 10U 6
4 July 07, 2018 9:00AM F4 White Bear Lake Bears 10U 12 Elk River Backman 10U 6
5 July 07, 2018 10:30AM F1 East Ridge Raptors Gold 10U 2 Mankato Peppers Blue 10U 1
6 July 07, 2018 10:30AM F2 Wayzata 10U Gold 11 Prescott French 10U 3
7 July 07, 2018 10:30AM F3 Mankato Peppers Orange 10U 8 Northfield Gold 10U 2
8 July 07, 2018 10:30AM F4 Farmington Black 10U 8 ROSA Lauer 10U 3
9 July 07, 2018 12:00PM F1 Stillwater Red 10U 13 Cottage Grove Green 10U 5
10 July 07, 2018 12:00PM F2 Hastings Blue 10U 5 Elk River Backman 10U 4
11 July 07, 2018 12:00PM F3 Prescott French 10U 13 Mankato Peppers Blue 10U 1
12 July 07, 2018 12:00PM F4 ROSA Lauer 10U 6 Northfield Gold 10U 5
13 July 07, 2018 1:30PM F1 Waconia Gold 10U 10 Anoka/Ramsey Maroon 10U 9
14 July 07, 2018 1:30PM F2 White Bear Lake Bears 10U 13 Prior Lake Blue 10U 0
15 July 07, 2018 1:30PM F3 East Ridge Raptors Gold 10U 7 Wayzata 10U Gold 5
16 July 07, 2018 1:30PM F4 Farmington Black 10U 8 Mankato Peppers Orange 10U 2
17 July 07, 2018 3:00PM F1 ROSA Lauer 10U 6 Anoka/Ramsey Maroon 10U 2
18 July 07, 2018 3:00PM F2 Prescott French 10U 5 Prior Lake Blue 10U 2
19 July 07, 2018 3:00PM F3 Wayzata 10U Gold 8 Hastings Blue 10U 1
20 July 07, 2018 3:00PM F4 Mankato Peppers Orange 10U 12 Stillwater Red 10U 2
21 July 07, 2018 4:30PM F1 White Bear Lake Bears 10U 14 Waconia Gold 10U 4
22 July 07, 2018 4:30PM F2 East Ridge Raptors Gold 10U 6 Farmington Black 10U 2
23 July 07, 2018 4:30PM F3 Wayzata 10U Gold 12 Mankato Peppers Orange 10U 3
24 July 07, 2018 4:30PM F4 ROSA Lauer 10U 12 Prescott French 10U 6
25 July 08, 2018 9:00AM F1 Wayzata 10U Gold 9 Waconia Gold 10U 2
26 July 08, 2018 9:00AM F2 Farmington Black 10U 13 ROSA Lauer 10U 1
27 July 08, 2018 10:30AM F1 White Bear Lake Bears 10U 15 East Ridge Raptors Gold 10U 4
28 July 08, 2018 10:30AM F2 Farmington Black 10U 8 Wayzata 10U Gold 1
29 July 08, 2018 12:00PM F1 East Ridge Raptors Gold 10U 12 Farmington Black 10U 6
30 July 08, 2018 1:30PM F1 White Bear Lake Bears 10U 7 East Ridge Raptors Gold 10U 4