Minnesota Softball 10-Under Tier 3 State Tournament


Complex Name:Minnetonka High School
City, State:Minnetonka, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:10U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Kelly Wischmeier
Director Email: kgwisch@hotmail.com
Director Cell Phone:919-448-8883
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Chisago Lakes Larson 10U

Qualified

Chisago Lakes, MN 10U B 5 0 0 640
2 Rosemount Irish Wigley 10U

Qualified

Rosemount, MN 10U B 4 2 0 500
3 Rosemount Irish Bennerotte 10U

Qualified

Rosemount, MN 10U B 3 2 0 400
4 Tonka Black Bourgerie 10U

Qualified

Minnetonka, MN 10U B 5 2 0 320
5 Forest Lake Maroon 10U

Qualified

Forest Lake , MN 10U B 3 2 0 300
5 Spring Lake Park Red 10U

Qualified

Spring Lake Park, MN 10U B 2 2 0 300
7 Mendota Heights Christopherson 10U

Qualified

Mendota Heights, MN 10U B 2 2 0 240
7 Tonka White Singer 10U

Qualified

Minnetonka, MN 10U B 2 2 0 240
9 Orono Blue 10U

Qualified

Orono, MN 10U B 1 2 0 180
9 STMA Blue 10U

Qualified

St. Michael-Albertville, MN 10U B 1 2 0 180
9 Oakdale Black 10U

Qualified

Oakdale, MN 10U B 1 2 0 180
9 Champlin Park Blue 10U

Qualified

Champlin, MN 10U B 1 2 0 180
13 Chisago Lakes Leritz 10U

Qualified

Lindstrom, MN 10U B 0 2 0 60
13 Prior Lake Gold 10U

Qualified

Prior Lake, MN 10U B 0 2 0 60
13 Tonka Blue 10U

Qualified

Minnetonka, MN 10U B 0 2 0 60
13 St. Paul North Area/Rookies 10U

Qualified

St Paul, MN 10U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F1 Chisago Lakes Larson 10U 11 Orono Blue 10U 5
2 July 07, 2018 9:00AM F2 Mendota Heights Christopherson 9 Tonka Blue 10U 6
3 July 07, 2018 9:00AM F3 Forest Lake Maroon 10U 10 Prior Lake Gold 10U 0
4 July 07, 2018 9:00AM F4 Tonka Black Bourgerie 10U 6 Rosemount Irish Bennerotte 10U 5
5 July 07, 2018 10:30AM F1 Spring Lake Park Red 10U 5 Chisago Lakes Leritz 10U 3
6 July 07, 2018 10:30AM F2 Oakdale Black 10U 10 Champlin Park Blue 10U 3
7 July 07, 2018 10:30AM F3 Rosemount Irish Wigley 10U 9 STMA Blue 10U 4
8 July 07, 2018 10:30AM F4 Tonka White Singer 10U 6 St. Paul North Area/Rookies 10 1
9 July 07, 2018 12:00PM F1 Orono Blue 10U 7 Tonka Blue 10U 1
10 July 07, 2018 12:00PM F2 Rosemount Irish Bennerotte 10U 5 Prior Lake Gold 10U 2
11 July 07, 2018 12:00PM F3 Champlin Park Blue 10U 5 Chisago Lakes Leritz 10U 4
12 July 07, 2018 12:00PM F4 STMA Blue 10U 6 St. Paul North Area/Rookies 10 2
13 July 07, 2018 1:30PM F1 Chisago Lakes Larson 10U 6 Mendota Heights Christopherson 4
14 July 07, 2018 1:30PM F2 Forest Lake Maroon 10U 5 Tonka Black Bourgerie 10U 4
15 July 07, 2018 1:30PM F3 Spring Lake Park Red 10U 10 Oakdale Black 10U 5
16 July 07, 2018 1:30PM F4 Rosemount Irish Wigley 10U 12 Tonka White Singer 10U 5
17 July 07, 2018 3:00PM F1 Mendota Heights Christopherson 10 STMA Blue 10U 4
18 July 07, 2018 3:00PM F2 Tonka Black Bourgerie 10U 9 Champlin Park Blue 10U 4
19 July 07, 2018 3:00PM F3 Rosemount Irish Bennerotte 10U 7 Oakdale Black 10U 1
20 July 07, 2018 3:00PM F4 Tonka White Singer 10U 12 Orono Blue 10U 3
21 July 07, 2018 4:30PM F1 Chisago Lakes Larson 10U 7 Forest Lake Maroon 10U 6
22 July 07, 2018 4:30PM F2 Rosemount Irish Wigley 10U 6 Spring Lake Park Red 10U 1
23 July 07, 2018 4:30PM F3 Rosemount Irish Bennerotte 10U 7 Tonka White Singer 10U 6
24 July 07, 2018 4:30PM F4 Tonka Black Bourgerie 10U 8 Mendota Heights Christopherson 4
25 July 08, 2018 9:00AM F2 Forest Lake Maroon 10U 9 Rosemount Irish Bennerotte 10U 1
26 July 08, 2018 9:00AM F3 Tonka Black Bourgerie 10U 8 Spring Lake Park Red 10U 4
27 July 08, 2018 10:30AM F2 Chisago Lakes Larson 10U 6 Rosemount Irish Wigley 10U 2
28 July 08, 2018 10:30AM F3 Tonka Black Bourgerie 10U 5 Forest Lake Maroon 10U 4
29 July 08, 2018 12:00PM F2 Rosemount Irish Wigley 10U 7 Tonka Black Bourgerie 10U 6
30 July 08, 2018 1:30PM F2 Chisago Lakes Larson 10U 8 Rosemount Irish Wigley 10U 2