Minnesota Softball 10-Under Tier 5 State Tournament


Complex Name:Sand Creek Park
City, State:Coon Rapids, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:10U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Laurie Anderson
Director Email: laanderson_8@hotmail.com
Director Cell Phone:763-232-7850
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Cottage Grove White 10U

Qualified

Cottage Grove, MN 10U B 5 0 0 640
2 Lakeville Thunder Black 10U

Qualified

Lakeville, MN 10U B 6 2 0 500
3 St. Anthony Huskies White 10U

Qualified

St. Anthony, MN 10U B 3 2 0 400
4 Stillwater Black 10U

Qualified

Stillwater, MN 10U B 4 2 0 320
5 MVSA Black 10U Shoreview, MN 10U B 2 2 0 240
5 Lakeville Thunder White 10U Lakeville, MN 10U B 2 2 0 240
7 New Prague Black 10U New Prague, MN 10U B 2 2 0 180
7 Elk River Zimski 10U

Qualified

Elk River, MN 10U B 2 2 0 180
9 Rockford Black 10U

Qualified

Rockford, MN 10U B 1 2 0 120
9 Edina Hornets 10U Edina, MN 10U B 1 2 0 120
9 Shakopee Red 10U

Qualified

Shakopee, MN 10U B 1 2 0 120
9 Eagan Larson 10U Eagan, MN 10U B 1 2 0 120
13 Waconia Purple 10U Waconia, MN 10U B 0 2 0 60
13 Prior Lake White 10U

Qualified

Prior Lake, MN 10U B 0 2 0 60
13 Hudson Grey 10U Hudson, WI 10U B 0 2 0 60
13 Coon Rapids Black 10U

Qualified

Coon Rapids, MN 10U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F1 Lakeville Thunder Black 10U 5 Rockford Black 10U 4
2 July 07, 2018 9:00AM F2 Cottage Grove White 10U 10 Prior Lake White 10U 4
3 July 07, 2018 9:00AM F3 Eagan Larson 10U 12 Coon Rapids Black 10U 3
4 July 07, 2018 9:00AM F4 MVSA Black 10U 5 Elk River Zimski 10U 4
5 July 07, 2018 10:30AM F1 St. Anthony Huskies White 10U 7 New Prague Black 10U 5
6 July 07, 2018 10:30AM F2 Shakopee Red 10U 11 Hudson Grey 10U 7
7 July 07, 2018 10:30AM F3 Stillwater Black 10U 7 Waconia Purple 10U 0
8 July 07, 2018 10:30AM F4 Lakeville Thunder White 10U 11 Edina Hornets 10U 6
9 July 07, 2018 12:00PM F1 Rockford Black 10U 10 Prior Lake White 10U 0
10 July 07, 2018 12:00PM F2 Elk River Zimski 10U 11 Coon Rapids Black 10U 9
11 July 07, 2018 12:00PM F3 New Prague Black 10U 11 Hudson Grey 10U 9
12 July 07, 2018 12:00PM F4 Edina Hornets 10U 7 Waconia Purple 10U 0
13 July 07, 2018 1:30PM F1 Cottage Grove White 10U 6 Lakeville Thunder Black 10U 5
14 July 07, 2018 1:30PM F2 MVSA Black 10U 12 Eagan Larson 10U 11
15 July 07, 2018 1:30PM F3 St. Anthony Huskies White 10U 1 Shakopee Red 10U 0
16 July 07, 2018 1:30PM F4 Lakeville Thunder White 10U 8 Stillwater Black 10U 7
17 July 07, 2018 3:00PM F1 Lakeville Thunder Black 10U 9 Edina Hornets 10U 5
18 July 07, 2018 3:00PM F2 New Prague Black 10U 7 Eagan Larson 10U 6
19 July 07, 2018 3:00PM F3 Elk River Zimski 10U 10 Shakopee Red 10U 5
20 July 07, 2018 3:00PM F4 Stillwater Black 10U 8 Rockford Black 10U 2
21 July 07, 2018 4:30PM F1 Cottage Grove White 10U 10 MVSA Black 10U 2
22 July 07, 2018 4:30PM F2 St. Anthony Huskies White 10U 1 Lakeville Thunder White 10U 0
23 July 07, 2018 4:30PM F3 Stillwater Black 10U 17 Elk River Zimski 10U 2
24 July 07, 2018 4:30PM F4 Lakeville Thunder Black 10U 9 New Prague Black 10U 7
25 July 08, 2018 9:00AM F1 Stillwater Black 10U 16 MVSA Black 10U 11
26 July 08, 2018 9:00AM F2 Lakeville Thunder Black 10U 10 Lakeville Thunder White 10U 4
27 July 08, 2018 10:30AM F1 Cottage Grove White 10U 8 St. Anthony Huskies White 10U 1
28 July 08, 2018 10:30AM F2 Lakeville Thunder Black 10U 11 Stillwater Black 10U 8
29 July 08, 2018 12:00PM F1 Lakeville Thunder Black 10U 4 St. Anthony Huskies White 10U 3
30 July 08, 2018 1:30PM F1 Cottage Grove White 10U 9 Lakeville Thunder Black 10U 3