Minnesota Softball 10-Under Tier 7 State Tournament


Complex Name:Otter Lake
City, State:White Bear Lake, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:10U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Amy Kotzmacher
Director Email: hubes11@hotmail.com
Director Cell Phone:651-283-9803
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 East Ridge Black 10U

Qualified

Woodbury, MN 10U B 5 0 0 640
2 Chaska Gold 10U

Qualified

Chaska, MN 10U B 6 2 0 500
3 St. Louis Park Bandits 10U

Qualified

St Louis Park, MN 10U B 3 2 0 400
4 Anoka-Ramsey White 10U

Qualified

Anoka/Ramsey, MN 10U B 4 2 0 320
5 White Bear Lake Black 10U

Qualified

White Bear Lake , MN 10U B 2 2 0 240
5 Farmington Red 10U

Qualified

Farmington, MN 10U B 2 2 0 240
7 Stillwater White 10U

Qualified

Stillwater, MN 10U B 2 2 0 180
7 Andover Grant 10U

Qualified

Andover, MN 10U B 2 2 0 180
9 Chanhassen Blue 10U Chanhassen, MN 10U B 1 2 0 120
9 Lakeville Thunder Blue 10U Lakeville, MN 10U B 1 2 0 120
9 New Prague 10U Red New Prague, MN 10U B 1 2 0 120
9 Bloomington Blast White 10U Bloomington, MN 10U B 1 2 0 120
13 Soderville Zenk 10U

Qualified

Blaine, MN 10U B 0 2 0 60
13 MVSA Fillies 10U Shoreview, MN 10U B 0 2 0 60
13 Northfield Black 10U Northfield, MN 10U B 0 2 0 60
13 Silver Bullets Orcutt 10U Lino Lakes, MN 10U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F3 White Bear Lake Black 10U 7 Chaska Gold 10U 2
2 July 07, 2018 9:00AM F4 Anoka-Ramsey White 10U 14 Silver Bullets Orcutt 10U 12
3 July 07, 2018 9:00AM F2 St. Louis Park Bandits 10U 11 Stillwater White 10U 0
4 July 07, 2018 9:00AM F1 Andover Grant 10U 13 Northfield Black 10U 8
5 July 07, 2018 10:30AM F3 Chanhassen Blue 10U 15 MVSA Fillies 10U 0
6 July 07, 2018 10:30AM F4 Farmington Red 10U 10 New Prague 10U Red 6
7 July 07, 2018 10:30AM F2 East Ridge Black 10U 11 Soderville Zenk 10U 1
8 July 07, 2018 10:30AM F1 Lakeville Thunder Blue 10U 10 Bloomington Blast White 10U 9
9 July 07, 2018 12:00PM F3 Chaska Gold 10U 15 Silver Bullets Orcutt 10U 0
10 July 07, 2018 12:00PM F4 Stillwater White 10U 14 Northfield Black 10U 0
11 July 07, 2018 12:00PM F2 New Prague 10U Red 11 MVSA Fillies 10U 5
12 July 07, 2018 12:00PM F1 Bloomington Blast White 10U 10 Soderville Zenk 10U 4
13 July 07, 2018 1:30PM F3 White Bear Lake Black 10U 9 Anoka-Ramsey White 10U 3
14 July 07, 2018 1:30PM F4 St. Louis Park Bandits 10U 13 Andover Grant 10U 11
15 July 07, 2018 1:30PM F2 Farmington Red 10U 12 Chanhassen Blue 10U 6
16 July 07, 2018 1:30PM F1 East Ridge Black 10U 4 Lakeville Thunder Blue 10U 1
17 July 07, 2018 3:00PM F3 Anoka-Ramsey White 10U 10 Bloomington Blast White 10U 9
18 July 07, 2018 3:00PM F4 Andover Grant 10U 8 New Prague 10U Red 6
19 July 07, 2018 3:00PM F2 Stillwater White 10U 9 Chanhassen Blue 10U 6
20 July 07, 2018 3:00PM F1 Chaska Gold 10U 11 Lakeville Thunder Blue 10U 8
21 July 07, 2018 4:30PM F3 St. Louis Park Bandits 10U 7 White Bear Lake Black 10U 0
22 July 07, 2018 4:30PM F4 East Ridge Black 10U 10 Farmington Red 10U 3
23 July 07, 2018 4:30PM F2 Chaska Gold 10U 10 Stillwater White 10U 7
24 July 07, 2018 4:30PM F1 Anoka-Ramsey White 10U 15 Andover Grant 10U 4
25 July 08, 2018 9:00AM F3 Chaska Gold 10U 8 White Bear Lake Black 10U 7
26 July 08, 2018 9:00AM F4 Anoka-Ramsey White 10U 12 Farmington Red 10U 6
27 July 08, 2018 10:30AM F3 East Ridge Black 10U 8 St. Louis Park Bandits 10U 0
28 July 08, 2018 10:30AM F4 Chaska Gold 10U 13 Anoka-Ramsey White 10U 11
29 July 08, 2018 12:00PM F3 Chaska Gold 10U 12 St. Louis Park Bandits 10U 7
30 July 08, 2018 1:30PM F3 East Ridge Black 10U 7 Chaska Gold 10U 6