Minnesota Softball 10-Under Tier 9 State Tournament


Complex Name:Fridley Community Park
City, State:Fridley, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:10U
Class:B,C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Lori Lightbody
Director Email: slpsoftball@gmail.com
Director Cell Phone:651-208-9707
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 New Ulm Blue 10U

Qualified

New Ulm, MN 10U B 5 0 0 720
2 River Falls 10U

Qualified

River Falls, WI 10U C 6 2 0 600
3 Wayzata White 10U

Qualified

Plymouth, MN 10U C 3 2 0 480
4 Gamblers 10U St. Charles, MN 10U D 4 2 0 360
5 New Ulm Great White Sharks 10U New Ulm, MN 10U B 2 2 0 300
5 St. Peter Boomgaarden 10U St. Peter, MN 10U C 2 2 0 300
7 St. Peter Anderson 10U St. Peter, MN 10U C 2 2 0 240
7 Prior Lake Navy 10U Prior Lake, MN 10U C 3 2 0 240
9 White Bear Lake 10U Orange

Qualified

White Bear Lake, MN 10U C 1 2 0 180
9 STMA White 10U St. Michael - Albertville, MN 10U C 2 2 0 180
9 Tonka Silver Ogle 10U Minnetonka , MN 10U C 2 2 0 180
9 Spring Lake Park White 10U Spring Lake Park, MN 10U C 2 2 0 180
13 Monticello 10U Black Monticello, MN 10U C 1 2 0 120
13 Eagan Fletcher 10U Eagan, MN 10U C 1 2 0 120
13 Jordan Gold 10U Jordan, MN 10U C 1 2 0 120
13 Mendota Heights Klemme 10U Mendota Heights, MN 10U C 1 2 0 120
17 Anoka/Ramsey Shimek 10U Anoka/Ramsey, MN 10U C 0 2 0 60
17 Elk River Dehn 10U

Qualified

Elk River, MN 10U C 0 2 0 60
17 Chaska Purple 10U

Qualified

Chaska, MN 10U C 0 2 0 60
17 Tonka Navy Botten 10U Minnetonka, MN 10U C 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F1 STMA White 10U 9 Jordan Gold 10U 8
2 July 07, 2018 9:00AM F2 Prior Lake Navy 10U 7 Tonka Navy Botten 10U 1
3 July 07, 2018 9:00AM F3 Spring Lake Park White 10U 14 Anoka/Ramsey Shimek 10U 6
4 July 07, 2018 9:00AM F4 Tonka Silver Ogle 10U 12 Mendota Heights Klemme 10U 8
5 July 07, 2018 10:30AM F1 Gamblers 10U 9 Elk River Dehn 10U 2
6 July 07, 2018 10:30AM F2 New Ulm Great White Sharks 10U 14 Monticello 10U Black 1
7 July 07, 2018 10:30AM F3 St. Peter Boomgaarden 10U 9 Eagan Fletcher 10U 8
8 July 07, 2018 10:30AM F4 River Falls 10U 11 Chaska Purple 10U 6
9 July 07, 2018 12:00PM F1 New Ulm Blue 10U 11 STMA White 10U 4
10 July 07, 2018 12:00PM F2 Prior Lake Navy 10U 7 St. Peter Anderson 10U 6
11 July 07, 2018 12:00PM F3 White Bear Lake 10U Orange 12 Spring Lake Park White 10U 5
12 July 07, 2018 12:00PM F4 Wayzata White 10U 10 Tonka Silver Ogle 10U 6
13 July 07, 2018 1:30PM F1 Eagan Fletcher 10U 14 Anoka/Ramsey Shimek 10U 2
14 July 07, 2018 1:30PM F2 Mendota Heights Klemme 10U 10 Chaska Purple 10U 9
15 July 07, 2018 1:30PM F3 Jordan Gold 10U 9 Elk River Dehn 10U 4
16 July 07, 2018 1:30PM F4 Monticello 10U Black 12 Tonka Navy Botten 10U 6
17 July 07, 2018 3:00PM F1 STMA White 10U 5 Eagan Fletcher 10U 1
18 July 07, 2018 3:00PM F2 St. Peter Anderson 10U 6 Mendota Heights Klemme 10U 4
19 July 07, 2018 3:00PM F3 Spring Lake Park White 10U 10 Jordan Gold 10U 6
20 July 07, 2018 3:00PM F4 Tonka Silver Ogle 10U 13 Monticello 10U Black 12
21 July 07, 2018 4:30PM F1 New Ulm Blue 10U 15 Gamblers 10U 6
22 July 07, 2018 4:30PM F2 New Ulm Great White Sharks 10U 6 Prior Lake Navy 10U 4
23 July 07, 2018 4:30PM F3 St. Peter Boomgaarden 10U 15 White Bear Lake 10U Orange 9
24 July 07, 2018 4:30PM F4 Wayzata White 10U 12 River Falls 10U 11
25 July 08, 2018 9:00AM F1 Gamblers 10U 11 Tonka Silver Ogle 10U 2
26 July 08, 2018 9:00AM F2 Prior Lake Navy 10U 13 Spring Lake Park White 10U 5
27 July 08, 2018 9:00AM F3 St. Peter Anderson 10U 10 White Bear Lake 10U Orange 8
28 July 08, 2018 9:00AM F4 River Falls 10U 11 STMA White 10U 10
29 July 08, 2018 10:30AM F1 New Ulm Blue 10U 4 New Ulm Great White Sharks 10U 2
30 July 08, 2018 10:30AM F2 Wayzata White 10U 7 St. Peter Boomgaarden 10U 5
31 July 08, 2018 10:30AM F3 River Falls 10U 14 St. Peter Anderson 10U 7
32 July 08, 2018 10:30AM F4 Gamblers 10U 10 Prior Lake Navy 10U 9
33 July 08, 2018 12:00PM F1 River Falls 10U 14 New Ulm Great White Sharks 10U 7
34 July 08, 2018 12:00PM F2 Gamblers 10U 9 St. Peter Boomgaarden 10U 7
35 July 08, 2018 1:30PM F1 New Ulm Blue 10U 8 Wayzata White 10U 4
36 July 08, 2018 1:30PM F2 River Falls 10U 10 Gamblers 10U 8
37 July 08, 2018 3:00PM F1 River Falls 10U 10 Wayzata White 10U 3
38 July 08, 2018 4:30PM F1 New Ulm Blue 10U 12 River Falls 10U 6