Minnesota Softball 12-Under Tier 2 State Tournament


Complex Name:Lake Ann Park
City, State:Chanhassen, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/07/2018
Age:12U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Steve Sustacek
Director Email: ssustacek1@yahoo.com
Director Cell Phone:612-618-7170
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 STMA Gold 12U

Qualified

Saint Michael, MN 12U A 5 1 0 640
2 Chanhassen Blue 12U

Qualified

Chanhassen, MN 12U A 5 2 0 500
3 Cottage Grove Green 12U

Qualified

Cottage Grove, MN 12U A 5 2 0 400
4 Andover Heppell 12U

Qualified

Andover, MN 12U A 4 2 0 320
5 Woodbury Blue 12U

Qualified

Woodbury , MN 12U A 2 2 0 240
5 Prior Lake 12U Blue

Qualified

Prior Lake, MN 12U A 2 2 0 240
7 Prescott Amidon 12U

Qualified

Prescott, WI 12U A 2 2 0 180
7 OMGAA Storm Ihle 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U A 2 2 0 180
9 Waconia Gold 12U

Qualified

Waconia, MN 12U A 1 2 0 120
9 Shakopee Black 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U A 1 2 0 120
9 Ellsworth Panthers Janke 12U

Qualified

Ellsworth, WI 12U A 1 2 0 120
9 Eagan Bailey 12U

Qualified

Eagan, MN 12U A 1 2 0 120
13 Oakdale Black 12U

Qualified

Oakdale, MN 12U A 0 2 0 60
13 Elk River Melcher 12U

Qualified

Elk River, MN 12U A 0 2 0 60
13 East Ridge Raptors Gold 12U

Qualified

Woodbury, MN 12U A 0 2 0 60
13 Polars Jeanson 12U

Qualified

North St. Paul, MN 12U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F4 Shakopee Black 12U 9 Ellsworth Panthers Janke 12U 5
2 July 07, 2018 9:00AM F5 STMA Gold 12U 5 East Ridge Raptors Gold 12U 2
3 July 07, 2018 9:00AM F6 Prior Lake 12U Blue 3 Prescott Amidon 12U 2
4 July 07, 2018 9:00AM F1 Andover Heppell 12U 4 Oakdale Black 12U 3
5 July 07, 2018 10:30AM F4 Eagan Bailey 12U 7 Waconia Gold 12U 1
6 July 07, 2018 10:30AM F5 Chanhassen Blue 12U 6 Polars Jeanson 12U 1
7 July 07, 2018 10:30AM F6 Cottage Grove Green 12U 6 Elk River Melcher 12U 4
8 July 07, 2018 10:30AM F1 Woodbury Blue 12U 3 OMGAA Storm Ihle 12U 1
9 July 07, 2018 12:00PM F4 Ellsworth Panthers Janke 12U 10 East Ridge Raptors Gold 12U 2
10 July 07, 2018 12:00PM F5 Prescott Amidon 12U 9 Oakdale Black 12U 8
11 July 07, 2018 12:00PM F6 Waconia Gold 12U 7 Polars Jeanson 12U 6
12 July 07, 2018 12:00PM F1 OMGAA Storm Ihle 12U 6 Elk River Melcher 12U 3
13 July 07, 2018 1:30PM F4 STMA Gold 12U 6 Shakopee Black 12U 5
14 July 07, 2018 1:30PM F5 Prior Lake 12U Blue 1 Andover Heppell 12U 0
15 July 07, 2018 1:30PM F6 Chanhassen Blue 12U 6 Eagan Bailey 12U 2
16 July 07, 2018 1:30PM F1 Woodbury Blue 12U 4 Cottage Grove Green 12U 3
17 July 07, 2018 3:00PM F4 OMGAA Storm Ihle 12U 7 Shakopee Black 12U 4
18 July 07, 2018 3:00PM F5 Andover Heppell 12U 5 Waconia Gold 12U 3
19 July 07, 2018 3:00PM F6 Prescott Amidon 12U 6 Eagan Bailey 12U 5
20 July 07, 2018 3:00PM F1 Cottage Grove Green 12U 4 Ellsworth Panthers Janke 12U 1
21 July 07, 2018 4:30PM F4 STMA Gold 12U 13 Prior Lake 12U Blue 5
22 July 07, 2018 4:30PM F5 Chanhassen Blue 12U 5 Woodbury Blue 12U 4
23 July 07, 2018 4:30PM F6 Cottage Grove Green 12U 7 Prescott Amidon 12U 2
24 July 07, 2018 4:30PM F1 Andover Heppell 12U 6 OMGAA Storm Ihle 12U 5
25 July 08, 2018 9:00AM F4 Cottage Grove Green 12U 6 Prior Lake 12U Blue 2
26 July 08, 2018 9:00AM F5 Andover Heppell 12U 5 Woodbury Blue 12U 4
27 July 08, 2018 10:30AM F4 STMA Gold 12U 8 Chanhassen Blue 12U 7
28 July 08, 2018 10:30AM F5 Cottage Grove Green 12U 4 Andover Heppell 12U 3
29 July 08, 2018 12:00PM F4 Chanhassen Blue 12U 5 Cottage Grove Green 12U 2
30 July 08, 2018 1:30PM F4 Chanhassen Blue 12U 4 STMA Gold 12U 1
31 July 08, 2018 3:00PM F4 STMA Gold 12U 2 Chanhassen Blue 12U 0