Minnesota Softball 12-Under Tier 3 State Tournament


Complex Name:Miller Park
City, State:Eden Prairie, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/07/2018
Age:12U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Dan Pfeffer
Director Email: dan@josoftball.com
Director Cell Phone:952-250-3393
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Tonka Blue Karrick 12U

Qualified

Minnetonka, MN 12U A 5 0 0 640
2 Stillwater Red 12U

Qualified

Stillwater, MN 12U A 4 2 0 500
3 Rosemount Irish Stapf 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U A 5 2 0 400
4 Coon Rapids Black 12U

Qualified

Coon Rapids, MN 12U A 4 2 0 320
5 St. Francis Sanders 12U

Qualified

St. Francis, MN 12U A 2 2 0 240
5 Eden Prairie Black 12U

Qualified

Eden Prairie, MN 12U A 2 2 0 240
7 Farmington Black 12U

Qualified

Farmington, MN 12U A 2 2 0 180
7 MVSA Mustangs 12U

Qualified

Moundsview, MN 12U A 2 2 0 180
9 Apple Valley Fusion Dye 12U

Qualified

Apple Valley, MN 12U A 1 2 0 120
9 Anoka/Ramsey Maroon 12U

Qualified

Anoka, MN 12U A 1 2 0 120
9 Soderville Cochran 12U

Qualified

Soderville/Blaine, MN 12U A 1 2 0 120
9 Central St Croix Blue 12U

Qualified

Hammond/Roberts, WI 12U B 1 2 0 120
13 Mahtomedi Bauer 12U

Qualified

Mahtomedi, MN 12U B 0 2 0 60
13 Chanhassen Gold 12U

Qualified

Chanhassen, MN 12U A 0 2 0 60
13 Big Lake Black 12U

Qualified

Big Lake, MN 12U A 0 2 0 60
13 Spring Lake Park Red 12U

Qualified

Spring Lake Park, MN 12U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 11:30AM F4 MVSA Mustangs 12U 3 Spring Lake Park Red 12U 2
2 July 07, 2018 11:30AM F7 Stillwater Red 12U 6 Anoka/Ramsey Maroon 12U 1
3 July 07, 2018 1:00PM F4 Eden Prairie Black 12U 7 Apple Valley Fusion Dye 12U 2
4 July 07, 2018 1:00PM F7 Central St Croix Blue 12U 4 Chanhassen Gold 12U 0
5 July 07, 2018 2:30PM F4 Tonka Blue Karrick 12U 11 Coon Rapids Black 12U 2
6 July 07, 2018 2:30PM F7 Farmington Black 12U 1 Big Lake Black 12U 0
7 July 07, 2018 4:00PM F4 Rosemount Irish Stapf 12U 13 Soderville Cochran 12U 3
8 July 07, 2018 4:00PM F7 St. Francis Sanders 12U 5 Mahtomedi Bauer 12U 4
9 July 07, 2018 5:30PM F4 Anoka/Ramsey Maroon 12U 14 Spring Lake Park Red 12U 2
10 July 07, 2018 5:30PM F7 Apple Valley Fusion Dye 12U 10 Chanhassen Gold 12U 4
11 July 07, 2018 7:00PM F4 Coon Rapids Black 12U 2 Big Lake Black 12U 0
12 July 07, 2018 7:00PM F7 Soderville Cochran 12U 8 Mahtomedi Bauer 12U 4
13 July 07, 2018 8:00AM F4 Stillwater Red 12U 1 MVSA Mustangs 12U 0
14 July 07, 2018 8:00AM F5 Eden Prairie Black 12U 6 Central St Croix Blue 12U 5
15 July 07, 2018 8:00AM F6 Tonka Blue Karrick 12U 11 Farmington Black 12U 3
16 July 07, 2018 8:00AM F7 St. Francis Sanders 12U 4 Rosemount Irish Stapf 12U 3
17 July 07, 2018 9:30AM F4 MVSA Mustangs 12U 6 Soderville Cochran 12U 1
18 July 07, 2018 9:30AM F5 Coon Rapids Black 12U 4 Central St Croix Blue 12U 3
19 July 07, 2018 9:30AM F6 Farmington Black 12U 11 Apple Valley Fusion Dye 12U 4
20 July 07, 2018 9:30AM F7 Rosemount Irish Stapf 12U 6 Anoka/Ramsey Maroon 12U 2
21 July 07, 2018 11:00AM F4 Stillwater Red 12U 3 Eden Prairie Black 12U 2
22 July 07, 2018 11:00AM F5 Tonka Blue Karrick 12U 10 St. Francis Sanders 12U 1
23 July 07, 2018 11:00AM F6 Rosemount Irish Stapf 12U 6 Farmington Black 12U 5
24 July 07, 2018 11:00AM F7 Coon Rapids Black 12U 5 MVSA Mustangs 12U 0
25 July 08, 2018 12:30PM F4 Rosemount Irish Stapf 12U 8 Eden Prairie Black 12U 1
26 July 08, 2018 12:30PM F5 Coon Rapids Black 12U 6 St. Francis Sanders 12U 5
27 July 08, 2018 2:00PM F4 Tonka Blue Karrick 12U 4 Stillwater Red 12U 1
28 July 08, 2018 2:00PM F5 Rosemount Irish Stapf 12U 13 Coon Rapids Black 12U 8
29 July 08, 2018 3:30PM F4 Stillwater Red 12U 4 Rosemount Irish Stapf 12U 3
30 July 08, 2018 5:00PM F4 Tonka Blue Karrick 12U 4 Stillwater Red 12U 1