Minnesota Softball 12-Under Tier 4 State Tournament


Complex Name:Becker School District Athletic Fields
City, State:Becker, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:12U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Lee Croal
Director Email: beckerblast@gmail.com
Director Cell Phone:320-492-8869
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Delano Black 12U

Qualified

Delano, MN 12U B 5 1 0 640
2 MN Blast 12U

Qualified

Cloquet, MN 12U B 6 2 0 500
3 Becker Blast Gold 12U

Qualified

Becker, MN 12U B 3 2 0 400
4 Belle Plaine Black 12U

Qualified

Belle Plaine, MN 12U B 4 2 0 320
5 Brainerd Ceynowa 12U

Qualified

Baxter, MN 12U B 2 2 0 240
5 Cottage Grove White 12U

Qualified

Cottage Grove, MN 12U B 3 2 0 240
7 Prior Lake White 12U

Qualified

Prior Lake , MN 12U B 2 2 0 180
7 STMA Blue 12U

Qualified

St. Michael, MN 12U B 2 2 0 180
9 Andover Polzin 12U

Qualified

Andover, MN 12U B 1 2 0 120
9 Hudson Oberle 12U

Qualified

Hudson, WI 12U B 1 2 0 120
9 Farmington Red 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 1 2 0 120
9 Westonka Black 12U

Qualified

Minnetrista, MN 12U B 1 2 0 120
13 Rosemount Irish Chappuis 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U B 0 2 0 60
13 Mendota Heights Yanez 12U

Qualified

Mendota Heights, MN 12U B 0 2 0 60
13 Forest Lake 12U Maroon

Qualified

Forest Lake, MN 12U B 0 2 0 60
13 Chisago Lakes Anderson 12U

Qualified

Lindstrom, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F10 Prior Lake White 12U 4 Mendota Heights Yanez 12U 2
2 July 07, 2018 9:00AM F7 Delano Black 12U 12 Farmington Red 12U 0
3 July 07, 2018 9:00AM F8 Belle Plaine Black 12U 4 Forest Lake 12U Maroon 2
4 July 07, 2018 9:00AM F9 MN Blast 12U 5 Andover Polzin 12U 0
5 July 07, 2018 10:30AM F10 Cottage Grove White 12U 6 Westonka Black 12U 5
6 July 07, 2018 10:30AM F7 Brainerd Ceynowa 12U 4 Chisago Lakes Anderson 12U 0
7 July 07, 2018 10:30AM F8 Becker Blast Gold 12U 9 Hudson Oberle 12U 0
8 July 07, 2018 10:30AM F9 STMA Blue 12U 11 Rosemount Irish Chappuis 12U 2
9 July 07, 2018 12:00PM F10 Farmington Red 12U 9 Mendota Heights Yanez 12U 1
10 July 07, 2018 12:00PM F7 Andover Polzin 12U 6 Forest Lake 12U Maroon 4
11 July 07, 2018 12:00PM F8 Westonka Black 12U 3 Chisago Lakes Anderson 12U 0
12 July 07, 2018 12:00PM F9 Hudson Oberle 12U 10 Rosemount Irish Chappuis 12U 6
13 July 07, 2018 1:30PM F10 Delano Black 12U 17 Prior Lake White 12U 2
14 July 07, 2018 1:30PM F7 MN Blast 12U 7 Belle Plaine Black 12U 6
15 July 07, 2018 1:30PM F8 Brainerd Ceynowa 12U 10 Cottage Grove White 12U 7
16 July 07, 2018 1:30PM F9 Becker Blast Gold 12U 3 STMA Blue 12U 1
17 July 07, 2018 3:00PM F10 Prior Lake White 12U 4 Hudson Oberle 12U 2
18 July 07, 2018 3:00PM F7 Belle Plaine Black 12U 4 Westonka Black 12U 3
19 July 07, 2018 3:00PM F8 Cottage Grove White 12U 14 Andover Polzin 12U 5
20 July 07, 2018 3:00PM F9 STMA Blue 12U 9 Farmington Red 12U 3
21 July 07, 2018 4:30PM F10 Delano Black 12U 17 MN Blast 12U 3
22 July 07, 2018 4:30PM F7 Becker Blast Gold 12U 2 Brainerd Ceynowa 12U 1
23 July 07, 2018 4:30PM F8 Cottage Grove White 12U 11 STMA Blue 12U 3
24 July 07, 2018 4:30PM F9 Belle Plaine Black 12U 8 Prior Lake White 12U 5
25 July 08, 2018 9:00AM F10 MN Blast 12U 7 Cottage Grove White 12U 4
26 July 08, 2018 9:00AM F7 Belle Plaine Black 12U 10 Brainerd Ceynowa 12U 2
27 July 08, 2018 10:30AM F10 Delano Black 12U 5 Becker Blast Gold 12U 4
28 July 08, 2018 10:30AM F7 MN Blast 12U 4 Belle Plaine Black 12U 3
29 July 08, 2018 12:00PM F10 MN Blast 12U 7 Becker Blast Gold 12U 5
30 July 08, 2018 1:30PM F10 MN Blast 12U 5 Delano Black 12U 3
31 July 08, 2018 3:00PM F10 Delano Black 12U 6 MN Blast 12U 5