Minnesota Softball 12-Under Tier 8 State Tournament


Complex Name:Pamela Park
City, State:Edina, MN
Tournament Dates:07/07/2018 through 07/08/2018
Age:12U
Class:C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Patrick Willette
Director Email: patrickwillette@hotmail.com
Director Cell Phone:952-484-5454
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 New Ulm Red 12U

Qualified

New Ulm , MN 12U B 5 0 0 640
2 Buffalo 12U

Qualified

Buffalo, MN 12U B 6 2 0 500
3 Princeton Black 12U

Qualified

Princeton, MN 12U B 3 2 0 400
4 Faribault Fury Purple 12U

Qualified

Faribault, MN 12U B 4 2 0 320
5 Elk River Balabon 12U

Qualified

Elk River, MN 12U B 2 2 0 240
5 Hopkins Smash 12U Minnetonka, MN 12U B 2 2 0 240
7 Rochester Rebels 12U

Qualified

Rochester, MN 12U C 2 2 0 180
7 Eagan Olson 12U Eagan, MN 12U B 2 2 0 180
9 Maple Lake 12U Maple Lake, MN 12U C 1 2 0 120
9 St. Anthony Huskies Black 12U St. Anthony, MN 12U B 1 2 0 120
9 Burnsville White 12U Burnsville, MN 12U B 1 2 0 120
9 Hermantown Gold 12U

Qualified

Hermantown, MN 12U B 1 2 0 120
13 Edina Sting 12U Edina, MN 12U C 0 2 0 60
13 Big Lake Blue 12U

Qualified

Big Lake, MN 12U B 0 2 0 60
13 Chisago lakes Kotval 12U Lindstrom , MN 12U B 0 2 0 60
13 Osceola Chieftains 12U Osceola, WI 12U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 07, 2018 9:00AM F1 Eagan Olson 12U 10 Edina Sting 12U 9
2 July 07, 2018 9:00AM F2 Hopkins Smash 12U 9 Rochester Rebels 12U 6
3 July 07, 2018 9:00AM F3 St. Anthony Huskies Black 12U 18 Maple Lake 12U 5
4 July 07, 2018 10:30AM F1 New Ulm Red 12U 6 Big Lake Blue 12U 0
5 July 07, 2018 10:30AM F2 Faribault Fury Purple 12U 3 Buffalo 12U 2
6 July 07, 2018 10:30AM F2 Elk River Balabon 12U 15 Osceola Chieftains 12U 4
7 July 07, 2018 12:00PM F1 Burnsville White 12U 6 Hermantown Gold 12U 0
8 July 07, 2018 12:00PM F2 Princeton Black 12U 16 Chisago lakes Kotval 12U 2
9 July 07, 2018 12:00PM F3 Rochester Rebels 12U 13 Edina Sting 12U 2
10 July 07, 2018 1:30PM F1 Maple Lake 12U 12 Big Lake Blue 12U 1
11 July 07, 2018 1:30PM F2 Buffalo 12U 11 Osceola Chieftains 12U 4
12 July 07, 2018 1:30PM F3 Hermantown Gold 12U 10 Chisago lakes Kotval 12U 9
13 July 07, 2018 3:00PM F1 Hopkins Smash 12U 8 Eagan Olson 12U 4
14 July 07, 2018 3:00PM F2 New Ulm Red 12U 4 St. Anthony Huskies Black 12U 3
15 July 07, 2018 3:00PM F3 Elk River Balabon 12U 12 Faribault Fury Purple 12U 9
16 July 07, 2018 4:30PM F1 Princeton Black 12U 5 Burnsville White 12U 4
17 July 07, 2018 4:30PM F2 Eagan Olson 12U 3 Hermantown Gold 12U 2
18 July 07, 2018 4:30PM F3 Buffalo 12U 10 St. Anthony Huskies Black 12U 3
19 July 07, 2018 6:00PM F1 Faribault Fury Purple 12U 15 Maple Lake 12U 4
20 July 07, 2018 6:00PM F2 Rochester Rebels 12U 6 Burnsville White 12U 5
21 July 08, 2018 9:00AM F1 New Ulm Red 12U 14 Hopkins Smash 12U 0
22 July 08, 2018 9:00AM F2 Princeton Black 12U 6 Elk River Balabon 12U 3
23 July 08, 2018 10:30AM F1 Faribault Fury Purple 12U 9 Rochester Rebels 12U 8
24 July 08, 2018 10:30AM F2 Buffalo 12U 8 Eagan Olson 12U 5
25 July 08, 2018 12:00PM F1 Faribault Fury Purple 12U 7 Hopkins Smash 12U 6
26 July 08, 2018 12:00PM F2 Buffalo 12U 8 Elk River Balabon 12U 5
27 July 08, 2018 1:30PM F1 New Ulm Red 12U 10 Princeton Black 12U 9
28 July 08, 2018 1:30PM F2 Buffalo 12U 12 Faribault Fury Purple 12U 7
29 July 08, 2018 3:00PM F1 Buffalo 12U 7 Princeton Black 12U 5
30 July 08, 2018 4:30PM F1 New Ulm Red 12U 6 Buffalo 12U 2