Minnesota Softball 18-under State Qualifier


Complex Name:Rice and Arlington
City, State:St. Paul, MN
Tournament Dates:07/14/2018 through 07/15/2018
Age:18U
Class:A,B
Entry Fee:$180
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Vic Wittgenstein
Director Email: vwittgenstein@yahoo.com
Director Cell Phone:651-735-5697
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 South Central piranhas Stewart, MN 18U A 5 0 0 640
2 MN Whirl 18U Minnetonka, MN 18U A 4 2 0 500
3 MN Twisters 18U

Qualified

Monticello, MN 18U A 4 2 0 400
4 Riptide 18U Plymouth, MN 18U A 3 2 0 320
5 St. Paul North Area/Rookies 18U

Qualified

St Paul, MN 18U B 3 2 0 240
5 NYA Triple Play 18U Norwood Young America, MN 18U B 3 2 0 240
7 Princeton Tigers 18U Princeton, MN 18U B 2 2 0 180
7 Andover Burlingame 18U Andover, MN 18U A 2 2 0 180
9 Andover Walter 18U Andover, MN 18U B 1 2 0 120
9 MN Fierce 18U

Qualified

Roseville, MN 18U B 1 2 0 120
9 Waconia Wildcats 18U Waconia, MN 18U B 1 2 0 120
9 Cambridge-Isanti 18U Cambridge, MN 18U B 1 2 0 120
13 Club 612 Caicedo 18U Minneapolis, MN 18U B 0 2 0 60
13 Diamond Divas KJ 18U

Qualified

Brooklyn Park, MN 18U A 0 2 0 60
13 Columbia Heights/Fridley 18U Columbia Heights, MN 18U B 0 2 0 60
13 North Lakes Ice Lynch 18U

Qualified

Lindstrom, MN 18U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 14, 2018 8:00AM F1 Cambridge-Isanti 18U 5 North Lakes Ice Lynch 18U 4
2 July 14, 2018 8:00AM F2 Riptide 18U 5 MN Fierce 18U 2
3 July 14, 2018 8:00AM F3 Andover Walter 18U 1 Diamond Divas KJ 18U 0
4 July 14, 2018 8:00AM F4 MN Whirl 18U 7 Waconia Wildcats 18U 0
5 July 14, 2018 9:30AM F1 MN Twisters 18U 11 Club 612 Caicedo 18U 2
6 July 14, 2018 9:30AM F2 NYA Triple Play 18U 2 Andover Burlingame 18U 0
7 July 14, 2018 9:30AM F3 Princeton Tigers 18U 9 Columbia Heights/Fridley 18U 1
8 July 14, 2018 9:30AM F4 South Central piranhas 3 St. Paul North Area/Rookies 18 0
9 July 14, 2018 11:00AM F1 MN Fierce 18U 5 North Lakes Ice Lynch 18U 4
10 July 14, 2018 11:00AM F2 Waconia Wildcats 18U 7 Diamond Divas KJ 18U 0
11 July 14, 2018 11:00AM F3 Andover Burlingame 18U 1 Club 612 Caicedo 18U 0
12 July 14, 2018 11:00AM F4 St. Paul North Area/Rookies 18 6 Columbia Heights/Fridley 18U 1
13 July 14, 2018 12:30PM F1 Riptide 18U 8 Cambridge-Isanti 18U 0
14 July 14, 2018 12:30PM F2 MN Whirl 18U 7 Andover Walter 18U 0
15 July 14, 2018 12:30PM F3 MN Twisters 18U 6 NYA Triple Play 18U 0
16 July 14, 2018 12:30PM F4 South Central piranhas 1 Princeton Tigers 18U 0
17 July 14, 2018 2:00PM F1 St. Paul North Area/Rookies 18 9 Cambridge-Isanti 18U 1
18 July 14, 2018 2:00PM F2 Andover Burlingame 18U 7 Andover Walter 18U 0
19 July 14, 2018 2:00PM F3 NYA Triple Play 18U 9 Waconia Wildcats 18U 3
20 July 14, 2018 2:00PM F4 Princeton Tigers 18U 5 MN Fierce 18U 0
21 July 14, 2018 3:30PM F1 MN Whirl 18U 7 Riptide 18U 1
22 July 14, 2018 3:30PM F2 South Central piranhas 3 MN Twisters 18U 1
23 July 14, 2018 3:30PM F3 NYA Triple Play 18U 8 Princeton Tigers 18U 0
24 July 14, 2018 3:30PM F4 St. Paul North Area/Rookies 18 3 Andover Burlingame 18U 2
25 July 15, 2018 9:00AM F2 Riptide 18U 8 NYA Triple Play 18U 7
26 July 15, 2018 9:00AM F3 MN Twisters 18U 9 St. Paul North Area/Rookies 18 2
27 July 15, 2018 10:30AM F2 South Central piranhas 5 MN Whirl 18U 0
28 July 15, 2018 10:30AM F3 MN Twisters 18U 8 Riptide 18U 0
29 July 15, 2018 12:00PM F2 MN Whirl 18U 2 MN Twisters 18U 0
30 July 15, 2018 1:30PM F2 South Central piranhas 4 MN Whirl 18U 2