Big West 14-Under A Qualifier


Complex Name:Youth Athletic Complex
City, State:Elk River, MN
Tournament Dates:07/14/2018 through 07/15/2018
Age:14U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Fay Huselid
Director Email: fay_huselid@yahoo.com
Director Cell Phone:763-438-7383
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Brainerd Tautges 14U

Qualified

Brainerd, MN 14U A 5 1 0 640
2 Crow River Revolution Blue 14U

Qualified

Rockford, MN 14U A 6 2 0 500
3 River City Rush 14U

Qualified

Elk River, MN 14U A 3 2 0 400
4 Crow River Revolution Silver 14U

Qualified

Rockford, MN 14U B 3 2 0 320
5 Andover Rak 14U

Qualified

Andover, MN 14U A 3 2 0 240
5 OMGAA Gold 14U

Qualified

Maple Grove, MN 14U A 3 2 0 240
7 Buffalo Purple 14U

Qualified

Buffalo, MN 14U A 2 2 0 180
7 Coon Rapids Black 14U

Qualified

Coon Rapids, MN 14U A 2 2 0 180
9 CA Heat Red 14U Robbinsdale, MN 14U A 1 2 0 120
9 Monticello Black 14U Monticello, MN 14U A 1 2 0 120
9 Hopkins Blue Morse 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U A 1 2 0 120
9 MN Whirl Blue 14U Minnetonka, MN 14U A 1 2 0 120
13 MN Stealth Red 14U

Qualified

Shakopee, MN 14U A 0 2 0 60
13 Champlin Park Rebels 14U Brooklyn Park , MN 14U A 0 2 0 60
13 Club 612 Navy 14U Minneapolis, MN 14U A 0 2 0 60
13 Anoka-Ramsey Maroon 14U

Qualified

Anoka/Ramsey, MN 14U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 14, 2018 8:00AM F1 Crow River Revolution Blue 14U 19 Club 612 Navy 14U 1
2 July 14, 2018 8:00AM F2 Monticello Black 14U 5 Andover Rak 14U 3
3 July 14, 2018 9:30AM F1 Buffalo Purple 14U 3 Champlin Park Rebels 14U 2
4 July 14, 2018 9:30AM F2 Brainerd Tautges 14U 21 Coon Rapids Black 14U 0
5 July 14, 2018 11:00AM F1 Crow River Revolution Silver 1 5 Hopkins Blue Morse 14U 4
6 July 14, 2018 11:00AM F2 CA Heat Red 14U 4 MN Stealth Red 14U 3
7 July 14, 2018 12:30PM F1 River City Rush 14U 6 OMGAA Gold 14U 5
8 July 14, 2018 12:30PM F2 MN Whirl Blue 14U 8 Anoka-Ramsey Maroon 14U 5
9 July 14, 2018 2:00PM F1 Andover Rak 14U 10 Club 612 Navy 14U 3
10 July 14, 2018 2:00PM F2 Coon Rapids Black 14U 9 Champlin Park Rebels 14U 1
11 July 14, 2018 3:30PM F1 Hopkins Blue Morse 14U 4 MN Stealth Red 14U 2
12 July 14, 2018 3:30PM F2 OMGAA Gold 14U 9 Anoka-Ramsey Maroon 14U 2
13 July 14, 2018 5:00PM F1 Crow River Revolution Blue 14U 1 Monticello Black 14U 0
14 July 14, 2018 5:00PM F2 Brainerd Tautges 14U 5 Buffalo Purple 14U 2
15 July 14, 2018 6:30PM F1 Crow River Revolution Silver 1 4 CA Heat Red 14U 3
16 July 14, 2018 6:30PM F2 River City Rush 14U 4 MN Whirl Blue 14U 1
17 July 15, 2018 8:00AM F1 OMGAA Gold 14U 10 Monticello Black 14U 0
18 July 15, 2018 8:00AM F2 Buffalo Purple 14U 5 Hopkins Blue Morse 14U 0
19 July 15, 2018 8:00AM F3 Coon Rapids Black 14U 16 CA Heat Red 14U 10
20 July 15, 2018 8:00AM F4 Andover Rak 14U 8 MN Whirl Blue 14U 1
21 July 15, 2018 9:30AM F1 Brainerd Tautges 14U 3 Crow River Revolution Blue 14U 1
22 July 15, 2018 9:30AM F2 River City Rush 14U 3 Crow River Revolution Silver 1 0
23 July 15, 2018 11:00AM F1 Andover Rak 14U 9 Coon Rapids Black 14U 8
24 July 15, 2018 11:00AM F2 OMGAA Gold 14U 3 Buffalo Purple 14U 2
25 July 15, 2018 12:30PM F1 Crow River Revolution Blue 14U 5 Andover Rak 14U 0
26 July 15, 2018 12:30PM F2 Crow River Revolution Silver 1 3 OMGAA Gold 14U 0
27 July 15, 2018 2:00PM F1 Brainerd Tautges 14U 5 River City Rush 14U 0
28 July 15, 2018 2:00PM F2 Crow River Revolution Blue 14U 15 Crow River Revolution Silver 1 0
29 July 15, 2018 3:30PM F1 Crow River Revolution Blue 14U 4 River City Rush 14U 3
30 July 15, 2018 5:00PM F1 Crow River Revolution Blue 14U 5 Brainerd Tautges 14U 4
31 July 15, 2018 6:30PM F1 Brainerd Tautges 14U 12 Crow River Revolution Blue 14U 2