Minnesota Softball 14-Under Tier 1 State Tournament


Complex Name:Rockford High School
City, State:Rockford, MN
Tournament Dates:07/21/2018 through 07/22/2018
Age:14U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Michelle Byers
Director Email: michelle@sdimn.com
Director Cell Phone:952-239-2242
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 OMGAA Gold 14U

Qualified

Maple Grove, MN 14U A 5 0 0 640
2 Somerset Black 14U

Qualified

Somerset, WI 14U A 4 2 0 500
3 Brainerd Tautges 14U

Qualified

Brainerd, MN 14U A 4 2 0 400
4 St. Paul North Area/Rookies Red 14U

Qualified

St. Paul, MN 14U A 3 2 0 320
5 Baldwin-Woodville Hawks 14U

Qualified

Baldwin-Woodville, WI 14U A 3 2 0 240
5 Prescott Matzek 14U

Qualified

Prescott, WI 14U A 3 2 0 240
7 MVSA Smith 14U A

Qualified

Mounds View, MN 14U A 2 2 0 180
7 Andover Rak 14U

Qualified

Andover, MN 14U A 2 2 0 180
9 Crow River Revolution Blue 14U

Qualified

Rockford, MN 14U A 1 2 0 120
9 White Bear Lake Bears 14U

Qualified

White Bear Lake, MN 14U A 0 2 0 120
9 Mendota Heights Zoff 14U Mendota Heights, MN 14U A 0 2 0 120
9 River City Rush 14U

Qualified

Elk River, MN 14U A 1 2 0 120
13 Coon Rapids Black 14U

Qualified

Coon Rapids, MN 14U A 0 2 0 60
13 Crow River Revolution Silver 14U

Qualified

Rockford, MN 14U B 1 2 0 60
13 Buffalo Purple 14U

Qualified

Buffalo, MN 14U A 1 2 0 60
13 Hastings Raiders Blue 14U

Qualified

Hastings , MN 14U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 21, 2018 9:00AM F1 Brainerd Tautges 14U 5 Mendota Heights Zoff 14U 0
2 July 21, 2018 9:00AM F2 Baldwin-Woodville Hawks 14U 11 Crow River Revolution Silver 1 3
3 July 21, 2018 9:00AM F3 River City Rush 14U 10 White Bear Lake Bears 14U 8
4 July 21, 2018 9:00AM F4 Somerset Black 14U 12 Buffalo Purple 14U 1
5 July 21, 2018 10:30AM F1 St. Paul North Area/Rookies Re 3 Coon Rapids Black 14U 1
6 July 21, 2018 10:30AM F2 Andover Rak 14U 8 MVSA Smith 14U A 0
7 July 21, 2018 10:30AM F3 Prescott Matzek 14U 13 Crow River Revolution Blue 14U 12
8 July 21, 2018 10:30AM F4 OMGAA Gold 14U 12 Hastings Raiders Blue 14U 1
9 July 21, 2018 12:00PM F1 Crow River Revolution Silver 1 3 Mendota Heights Zoff 14U 1
10 July 21, 2018 12:00PM F2 Buffalo Purple 14U 3 White Bear Lake Bears 14U 1
11 July 21, 2018 12:00PM F3 MVSA Smith 14U A 20 Coon Rapids Black 14U 5
12 July 21, 2018 12:00PM F4 Crow River Revolution Blue 14U 4 Hastings Raiders Blue 14U 3
13 July 21, 2018 1:30PM F1 Brainerd Tautges 14U 7 Baldwin-Woodville Hawks 14U 3
14 July 21, 2018 1:30PM F2 Somerset Black 14U 10 River City Rush 14U 2
15 July 21, 2018 1:30PM F3 St. Paul North Area/Rookies Re 7 Andover Rak 14U 2
16 July 21, 2018 1:30PM F4 OMGAA Gold 14U 3 Prescott Matzek 14U 0
17 July 21, 2018 3:00PM F1 Baldwin-Woodville Hawks 14U 9 Crow River Revolution Blue 14U 8
18 July 21, 2018 3:00PM F2 MVSA Smith 14U A 5 River City Rush 14U 3
19 July 21, 2018 3:00PM F3 Andover Rak 14U 11 Buffalo Purple 14U 2
20 July 21, 2018 3:00PM F4 Prescott Matzek 14U 9 Crow River Revolution Silver 1 3
21 July 21, 2018 4:30PM F1 Somerset Black 14U 4 Brainerd Tautges 14U 2
22 July 21, 2018 4:30PM F2 OMGAA Gold 14U 4 St. Paul North Area/Rookies Re 3
23 July 21, 2018 4:30PM F3 Prescott Matzek 14U 5 Andover Rak 14U 4
24 July 21, 2018 4:30PM F4 Baldwin-Woodville Hawks 14U 7 MVSA Smith 14U A 4
25 July 22, 2018 9:00AM F1 Brainerd Tautges 14U 13 Prescott Matzek 14U 4
26 July 22, 2018 9:00AM F2 St. Paul North Area/Rookies Re 11 Baldwin-Woodville Hawks 14U 2
27 July 22, 2018 10:30AM F1 OMGAA Gold 14U 4 Somerset Black 14U 1
28 July 22, 2018 10:30AM F2 Brainerd Tautges 14U 4 St. Paul North Area/Rookies Re 2
29 July 22, 2018 12:00PM F1 Somerset Black 14U 7 Brainerd Tautges 14U 5
30 July 22, 2018 1:30PM F1 OMGAA Gold 14U 1 Somerset Black 14U 0