Minnesota Softball 14-Under Tier 3 State Tournament


Complex Name:Grandview Park
City, State:Hudson, WI
Tournament Dates:07/21/2018 through 07/22/2018
Age:14U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,MOA
Director Name: Elizabeth Sommers
Director Email: rkidsrbest@baldwin-telecom.net
Director Cell Phone:715-377-6033
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Mankato Peppers Orange 14U

Qualified

Mankato, MN 14U B 6 1 0 640
2 St. Paul North Area/Rookies Blue 14U

Qualified

St. Paul, MN 14U A 4 2 0 500
3 Goodview Sandlot 14U

Qualified

Goodview, MN 14U B 5 2 0 400
4 St. Peter VanZee 14U

Qualified

St. Peter, MN 14U B 3 2 0 320
5 Waite Park Blue 14U

Qualified

Waite Park, MN 14U B 2 2 0 240
5 South St. Paul Packers 14U

Qualified

South St. Paul, MN 14U B 3 2 0 240
7 Sartell Swarm Scholz 14U

Qualified

Sartell, MN 14U C 2 2 0 180
7 Brainerd Haglin 14U

Qualified

Brainerd, MN 14U B 2 2 0 180
9 St. Peter Drinkall 14U

Qualified

St. Peter, MN 14U B 1 2 0 120
9 Mahtomedi 14U A

Qualified

Mahtomedi, MN 14U A 1 2 0 120
9 Ellsworth Panthers Diercks 14U

Qualified

Ellsworth, WI 14U B 1 2 0 120
9 North Lakes Ice Sogard 14U Lindstrom, MN 14U A 1 2 0 120
13 Cambridge-Isanti Germain 14U

Qualified

Cambridge, MN 14U B 0 2 0 60
13 Rosemount Irish Ulland 14U

Qualified

Rosemount, MN 14U B 0 2 0 60
13 Hudson 14U Blue

Qualified

Hudson, WI 14U B 0 2 0 60
13 CA Heat White 14U

Qualified

Robbinsdale, MN 14U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 21, 2018 9:00AM F1 St. Peter VanZee 14U 11 South St. Paul Packers 14U 8
2 July 21, 2018 9:00AM F2 North Lakes Ice Sogard 14U 9 Cambridge-Isanti Germain 14U 5
3 July 21, 2018 9:00AM F3 Mankato Peppers Orange 14U 14 Rosemount Irish Ulland 14U 2
4 July 21, 2018 9:00AM F4 Goodview Sandlot 14U 1 Brainerd Haglin 14U 0
5 July 21, 2018 10:30AM F1 St. Peter Drinkall 14U 14 Mahtomedi 14U A 2
6 July 21, 2018 10:30AM F2 Waite Park Blue 14U 13 Hudson 14U Blue 10
7 July 21, 2018 10:30AM F3 Ellsworth Panthers Diercks 14U 9 Sartell Swarm Scholz 14U 6
8 July 21, 2018 10:30AM F4 St. Paul North Area/Rookies Bl 8 CA Heat White 14U 7
9 July 21, 2018 12:00PM F1 South St. Paul Packers 14U 1 Cambridge-Isanti Germain 14U 0
10 July 21, 2018 12:00PM F2 Brainerd Haglin 14U 14 Rosemount Irish Ulland 14U 7
11 July 21, 2018 12:00PM F3 Mahtomedi 14U A 15 Hudson 14U Blue 7
12 July 21, 2018 12:00PM F4 Sartell Swarm Scholz 14U 9 CA Heat White 14U 7
13 July 21, 2018 1:30PM F1 St. Peter VanZee 14U 7 North Lakes Ice Sogard 14U 4
14 July 21, 2018 1:30PM F2 Mankato Peppers Orange 14U 7 Goodview Sandlot 14U 4
15 July 21, 2018 1:30PM F3 Waite Park Blue 14U 7 St. Peter Drinkall 14U 6
16 July 21, 2018 1:30PM F4 St. Paul North Area/Rookies Bl 9 Ellsworth Panthers Diercks 14U 3
17 July 21, 2018 3:00PM F1 Sartell Swarm Scholz 14U 4 North Lakes Ice Sogard 14U 1
18 July 21, 2018 3:00PM F2 Goodview Sandlot 14U 9 Mahtomedi 14U A 0
19 July 21, 2018 3:00PM F3 Brainerd Haglin 14U 5 St. Peter Drinkall 14U 3
20 July 21, 2018 3:00PM F4 South St. Paul Packers 14U 13 Ellsworth Panthers Diercks 14U 1
21 July 21, 2018 4:30PM F1 Mankato Peppers Orange 14U 3 St. Peter VanZee 14U 0
22 July 21, 2018 4:30PM F2 St. Paul North Area/Rookies Bl 8 Waite Park Blue 14U 6
23 July 21, 2018 4:30PM F3 South St. Paul Packers 14U 7 Brainerd Haglin 14U 6
24 July 21, 2018 4:30PM F4 Goodview Sandlot 14U 6 Sartell Swarm Scholz 14U 2
25 July 21, 2018 9:00AM F1 St. Peter VanZee 14U 17 South St. Paul Packers 14U 10
26 July 21, 2018 9:00AM F2 Goodview Sandlot 14U 8 Waite Park Blue 14U 0
27 July 21, 2018 10:30AM F1 St. Paul North Area/Rookies Bl 4 Mankato Peppers Orange 14U 3
28 July 21, 2018 10:30AM F2 Goodview Sandlot 14U 7 St. Peter VanZee 14U 1
29 July 21, 2018 12:00PM F1 Mankato Peppers Orange 14U 7 Goodview Sandlot 14U 1
30 July 21, 2018 1:30PM F1 Mankato Peppers Orange 14U 8 St. Paul North Area/Rookies Bl 0
31 July 21, 2018 3:00PM F1 Mankato Peppers Orange 14U 4 St. Paul North Area/Rookies Bl 3