2018 Mall of America Championships 12A


Complex Name:Neil Johnson Softball Fields
City, State:Shakopee, MN
Tournament Dates:07/28/2018 through 07/29/2018
Age:12U
Class:A
Entry Fee:$450
National Berths:
Director Name: Chad Kraft
Director Email: ckraft5@gmail.com
Director Cell Phone:612-790-9393
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Rosemount Henderson 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U A 4 0 0 640
2 Bloomington Blast Blue 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U A 3 2 0 500
3 Prescott Amidon 12U

Qualified

Prescott, WI 12U A 5 2 0 400
4 Farmington Orange 12U

Qualified

Farmington, MN 12U A 3 2 0 320
5 Chanhassen Blue 12U

Qualified

Chanhassen, MN 12U A 2 2 0 240
5 Shakopee Black 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U A 3 2 0 240
7 Lakeville Lightning 12U

Qualified

Lakeville, MN 12U A 1 2 0 180
7 Hudson Blue Wolfgram 12U

Qualified

Hudson, WI 12U A 1 2 0 180
9 Elk River Melcher 12U

Qualified

Elk River, MN 12U A 1 2 0 120
9 Apple Valley Fusion Dye 12U

Qualified

Apple Valley, MN 12U A 0 2 0 120
9 Ellsworth Panthers Janke 12U

Qualified

Ellsworth, WI 12U A 1 2 0 120
9 Chanhassen Gold 12U

Qualified

Chanhassen, MN 12U A 0 2 0 120
13 Farmington Black 12U

Qualified

Farmington, MN 12U A 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 28, 2018 2:00PM East Shakopee Black 12U 6 Chanhassen Gold 12U 0
2 July 28, 2018 2:00PM Central Chanhassen Blue 12U 5 Hudson Blue Wolfgram 12U 3
3 July 28, 2018 2:00PM West Farmington Orange 12U 4 Ellsworth Panthers Janke 12U 3
4 July 28, 2018 2:00PM F4 Prescott Amidon 12U 7 Farmington Black 12U 3
5 July 28, 2018 3:30PM East Elk River Melcher 12U 12 Apple Valley Fusion Dye 12U 7
6 July 28, 2018 3:30PM Central Rosemount Henderson 12U 5 Shakopee Black 12U 4
7 July 28, 2018 3:30PM West Chanhassen Blue 12U 8 Lakeville Lightning 12U 5
8 July 28, 2018 3:30PM F4 Farmington Orange 12U 3 Prescott Amidon 12U 2
9 July 28, 2018 5:00PM East Bloomington Blast Blue 12U 3 Elk River Melcher 12U 2
10 July 28, 2018 5:00PM West Ellsworth Panthers Janke 12U 14 Farmington Black 12U 5
11 July 28, 2018 5:00PM Central Lakeville Lightning 12U 7 Apple Valley Fusion Dye 12U 5
12 July 28, 2018 6:30PM East Prescott Amidon 12U 8 Chanhassen Gold 12U 1
13 July 28, 2018 6:30PM Central Hudson Blue Wolfgram 12U 13 Elk River Melcher 12U 1
14 July 28, 2018 6:30PM West Shakopee Black 12U 4 Ellsworth Panthers Janke 12U 2
15 July 29, 2018 8:00AM East Rosemount Henderson 12U 15 Chanhassen Blue 12U 1
16 July 29, 2018 8:00AM Central Bloomington Blast Blue 12U 12 Farmington Orange 12U 0
17 July 29, 2018 9:30AM East Shakopee Black 12U 3 Lakeville Lightning 12U 2
18 July 29, 2018 9:30AM Central Prescott Amidon 12U 4 Hudson Blue Wolfgram 12U 1
19 July 29, 2018 11:00AM East Farmington Orange 12U 6 Shakopee Black 12U 0
20 July 29, 2018 11:00AM Central Prescott Amidon 12U 1 Chanhassen Blue 12U 0
21 July 29, 2018 12:30PM East Rosemount Henderson 12U 2 Bloomington Blast Blue 12U 0
22 July 29, 2018 12:30PM Central Prescott Amidon 12U 4 Farmington Orange 12U 3
23 July 29, 2018 2:00PM East Bloomington Blast Blue 12U 1 Prescott Amidon 12U 0
24 July 29, 2018 3:30PM East Rosemount Henderson 12U 6 Bloomington Blast Blue 12U 4