2018 Mall of America Championships 14B


Complex Name:Chisago Lakes High School
City, State:Chisago Lakes, MN
Tournament Dates:07/26/2018 through 07/29/2018
Age:14U
Class:B
Entry Fee:$450
National Berths:
Director Name: Steve Kotval
Director Email: woodchip2175@gmail.com
Director Cell Phone:612-669-3127
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 James Gang 14U St. James , MN 14U C 10 1 0 840
2 Forest Lake Rangers 14U

Qualified

Forest Lake, MN 14U B 5 2 0 700
3 New Ulm Blue Fusion 14U

Qualified

New Ulm, MN 14U C 4 2 0 560
4 Mondovi Buffaloes 14U

Qualified

Mondovi, WI 14U C 4 2 0 420
5 Morris Tigers 14U

Qualified

Morris, MN 14U C 2 2 0 360
5 Hudson 14U Blue

Qualified

Hudson, WI 14U B 3 2 0 360
7 Northfield Maroon 14U Northfield , MN 14U B 3 2 0 300
7 Ellsworth Panthers Diercks 14U

Qualified

Ellsworth, WI 14U B 2 2 0 300
9 Soderville Bezak 14U

Qualified

Blaine, MN 14U B 1 2 0 240
9 Rosemount Irish Ulland 14U

Qualified

Rosemount, MN 14U B 2 2 0 240
9 Cambridge-Isanti Germain 14U

Qualified

Cambridge, MN 14U B 1 2 0 240
9 Farmington Black 14U

Qualified

Farmington, MN 14U B 3 2 0 240
13 Andover McClintock 14U

Qualified

Andover, MN 14U B 1 2 0 180
13 Jordan Jags 14U Jordan, MN 14U B 1 2 0 180
13 Crow River Revolution Silver 14U

Qualified

Rockford, MN 14U B 2 2 0 180
13 Bloomington Blast Blue 14U

Qualified

Bloomington, MN 14U C 1 2 0 180
17 OMGAA Moll 14U

Qualified

Maple Grove, MN 14U B 1 2 0 120
17 South St. Paul Packers 14U

Qualified

South St. Paul, MN 14U B 1 2 0 120
17 Mendota Heights Ross 14U

Qualified

Mendota Heights, MN 14U B 0 2 0 120
17 Becker Blast 14U Becker, MN 14U B 0 2 0 120
17 Hopkins White 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U B 1 2 0 120
17 Lakeville Thunder 14U Lakeville, MN 14U B 0 2 0 120
17 North Lakes Ice Preston 14U Lindstrom, MN 14U B 1 2 0 120
17 Champlin Park Cardinal 14U

Qualified

Champlin, MN 14U B 0 2 0 120
25 Grantsburg Pirates 14U

Qualified

Grantsburg, WI 14U B 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 06, 2018 9:00AM F8 Farmington Black 14U 15 Becker Blast 14U 6
2 July 06, 2018 9:00AM F6 New Ulm Blue Fusion 14U 9 Northfield Maroon 14U 1
3 July 06, 2018 9:00AM F7 South St. Paul Packers 14U 15 Lakeville Thunder 14U 3
4 July 06, 2018 9:00AM F9 Mondovi Buffaloes 14U 3 Bloomington Blast Blue 14U 2
5 July 06, 2018 10:30AM F8 Crow River Revolution Silver 1 9 Champlin Park Cardinal 14U 0
6 July 06, 2018 10:30AM F6 Forest Lake Rangers 14U 10 Grantsburg Pirates 14U 1
7 July 06, 2018 10:30AM F7 OMGAA Moll 14U 6 North Lakes Ice Preston 14U 3
8 July 06, 2018 10:30AM F9 James Gang 14U 3 Rosemount Irish Ulland 14U 2
9 July 06, 2018 12:00PM F8 Hopkins White 14U 8 Andover McClintock 14U 2
10 July 06, 2018 12:00PM F6 Soderville Bezak 14U 9 Farmington Black 14U 4
11 July 06, 2018 12:00PM F7 New Ulm Blue Fusion 14U 9 Jordan Jags 14U 2
12 July 06, 2018 12:00PM F9 Cambridge-Isanti Germain 14U 5 South St. Paul Packers 14U 4
13 July 06, 2018 1:30PM F8 Mondovi Buffaloes 14U 9 Mendota Heights Ross 14U 6
14 July 06, 2018 1:30PM F6 Ellsworth Panthers Diercks 14U 6 Crow River Revolution Silver 1 1
15 July 06, 2018 1:30PM F7 Forest Lake Rangers 14U 11 OMGAA Moll 14U 1
16 July 06, 2018 1:30PM F9 Morris Tigers 14U 7 James Gang 14U 6
17 July 06, 2018 3:00PM F8 Hudson 14U Blue 4 Hopkins White 14U 2
18 July 06, 2018 3:00PM F6 North Lakes Ice Preston 14U 11 Grantsburg Pirates 14U 4
19 July 06, 2018 4:30PM F8 Bloomington Blast Blue 14U 3 Hopkins White 14U 1
20 July 06, 2018 3:00PM F7 James Gang 14U 13 Lakeville Thunder 14U 0
21 July 06, 2018 3:00PM F9 Northfield Maroon 14U 7 OMGAA Moll 14U 2
22 July 06, 2018 4:30PM F6 Crow River Revolution Silver 1 10 Becker Blast 14U 8
23 July 06, 2018 4:30PM F7 Andover McClintock 14U 9 Mendota Heights Ross 14U 8
24 July 06, 2018 4:30PM F9 Rosemount Irish Ulland 14U 6 South St. Paul Packers 14U 3
25 July 06, 2018 6:00PM F6 Farmington Black 14U 2 Champlin Park Cardinal 14U 1
26 July 06, 2018 6:00PM F8 Jordan Jags 14U 9 North Lakes Ice Preston 14U 6
27 July 06, 2018 6:00PM F7 New Ulm Blue Fusion 14U 10 Soderville Bezak 14U 5
28 July 06, 2018 6:00PM F9 Mondovi Buffaloes 14U 11 Cambridge-Isanti Germain 14U 0
29 July 07, 2018 9:00AM F7 Forest Lake Rangers 14U 8 Ellsworth Panthers Diercks 14U 5
30 July 07, 2018 9:00AM F9 Morris Tigers 14U 9 Hudson 14U Blue 1
31 July 07, 2018 10:30AM F7 James Gang 14U 11 Bloomington Blast Blue 14U 1
32 July 07, 2018 10:30AM F9 Northfield Maroon 14U 6 Crow River Revolution Silver 1 3
33 July 07, 2018 12:00PM F7 Rosemount Irish Ulland 14U 13 Andover McClintock 14U 5
34 July 07, 2018 12:00PM F9 Farmington Black 14U 6 Jordan Jags 14U 4
35 July 07, 2018 1:30PM F7 James Gang 14U 10 Soderville Bezak 14U 4
36 July 07, 2018 1:30PM F9 Northfield Maroon 14U 5 Cambridge-Isanti Germain 14U 4
37 July 07, 2018 3:00PM F7 Ellsworth Panthers Diercks 14U 8 Rosemount Irish Ulland 14U 6
38 July 07, 2018 3:00PM F9 Hudson 14U Blue 10 Farmington Black 14U 4
39 July 07, 2018 4:30PM F7 New Ulm Blue Fusion 14U 6 Mondovi Buffaloes 14U 5
40 July 07, 2018 4:30PM F9 Forest Lake Rangers 14U 7 Morris Tigers 14U 1
41 July 08, 2018 9:00AM F7 James Gang 14U 11 Northfield Maroon 14U 2
42 July 08, 2018 9:00AM F9 Hudson 14U Blue 9 Ellsworth Panthers Diercks 14U 5
43 July 08, 2018 10:30AM F7 James Gang 14U 5 Morris Tigers 14U 2
44 July 08, 2018 10:30AM F9 Mondovi Buffaloes 14U 10 Hudson 14U Blue 8
45 July 08, 2018 12:00PM F9 Forest Lake Rangers 14U 4 New Ulm Blue Fusion 14U 3
46 July 08, 2018 12:00PM F7 James Gang 14U 13 Mondovi Buffaloes 14U 4
47 July 08, 2018 1:30PM F6 James Gang 14U 11 New Ulm Blue Fusion 14U 3
48 July 08, 2018 3:00PM F6 James Gang 14U 1 Forest Lake Rangers 14U 0
49 July 08, 2018 4:30PM F6 James Gang 14U 1 Forest Lake Rangers 14U 0