2018 Mall of America Championships 12B


Complex Name:Aronson Park
City, State:Lakeville, MN
Tournament Dates:07/26/2018 through 07/29/2018
Age:12U
Class:B
Entry Fee:$450
National Berths:
Director Name: Bill Cook
Director Email: billydcook2014@yahoo.com
Director Cell Phone:
Director Home Phone:
 View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Team X-Treme 12U

Qualified

Grandview, WI 12U B 6 0 0 1080
2 MN Blast 12U

Qualified

Cloquet, MN 12U B 6 2 0 900
3 Dover-Eyota Storm 12U

Qualified

Eyota, MN 12U C 4 2 0 720
4 Hastings Blue 12U

Qualified

Hastings, MN 12U B 7 2 0 540
5 OMGAA Pautzke 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U B 4 2 0 480
5 Cottage Grove White 12U

Qualified

Cottage Grove, MN 12U B 3 2 0 480
7 Inver Grove Heights Spartans 12U

Qualified

Inver Grove Heights , MN 12U B 4 2 0 420
7 Elk River Balabon 12U

Qualified

Elk River, MN 12U B 5 2 0 420
9 Mahtomedi Bauer 12U

Qualified

Mahtomedi, MN 12U B 2 2 0 360
9 OMGAA Dunn 12U

Qualified

Osseo - Maple Grove, MN 12U B 3 2 0 360
9 Baldwin-Woodville Hawks 12U

Qualified

Baldwin, WI 12U B 4 2 0 360
9 Hudson Oberle 12U

Qualified

Hudson, WI 12U B 3 2 0 360
13 Westonka Black 12U

Qualified

Minnetrista, MN 12U B 4 2 0 300
13 Mankato Peppers 12U Orange Mankato, MN 12U B 4 2 0 300
13 Apple Valley Fusion Black 12U

Qualified

Apple Valley, MN 12U B 4 2 0 300
13 Rochester Rebels 12U

Qualified

Rochester, MN 12U C 3 2 0 300
17 Bloomington Blast Silver 12U Bloomington, MN 12U B 2 2 0 240
17 New Ulm Lee 12U New Ulm, MN 12U B 2 2 0 240
17 Hudson Silver 12U

Qualified

Hudson, WI 12U B 1 2 0 240
17 New Prague 12U Red

Qualified

New Prague, MN 12U B 1 2 0 240
17 Brooklyn Park Wachholz 12U

Qualified

Brooklyn Park, MN 12U B 3 2 0 240
17 Lakeville 12U Thunder Blue

Qualified

Lakeville, MN 12U B 3 2 0 240
17 Bloomington Blast White 12U Bloomington, MN 12U B 3 2 0 240
17 Zimmerman Thunder White 12U

Qualified

Zimmerman, MN 12U B 3 2 0 240
25 Zimmerman Thunder Navy 12U

Qualified

Zimmerman, MN 12U B 1 2 0 180
25 Faribault Fury Purple 12U

Qualified

Faribault, MN 12U B 2 2 0 180
25 Shakopee White 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U C 2 2 0 180
25 Farmington Red 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 2 2 0 180
25 Faribault Fury Black 12U

Qualified

Faribault, MN 12U B 2 2 0 180
25 STMA Blue 12U

Qualified

St. Michael, MN 12U B 1 2 0 180
25 Prior Lake White 12U

Qualified

Prior Lake , MN 12U B 1 2 0 180
25 Forest Lake Gold 12U

Qualified

Forest Lake , MN 12U B 1 2 0 180
33 Monticello Red 12U

Qualified

Monticello, MN 12U C 0 2 0 120
33 Randolph Rockets 12U

Qualified

Randolph, MN 12U C 0 2 0 120
33 Sartell Swarm Blue 12U Sartell, MN 12U C 1 2 0 120
33 Oakdale Blue 12U Oakdale, MN 12U B 0 2 0 120
33 Burnsville Black 12U

Qualified

Burnsville, MN 12U B 1 2 0 120
33 Shakopee Red 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U B 1 2 0 120
33 Soderville Greene 12U

Qualified

Ham Lake, MN 12U B 0 2 0 120
33 New Prague 12U White New Prague , MN 12U C 0 2 0 120
33 Princeton Black 12U

Qualified

Princeton, MN 12U B 0 2 0 120
33 North Branch Richter 12U

Qualified

North Branch, MN 12U B 0 2 0 120
33 Orono Red 12U

Qualified

Orono, MN 12U B 0 2 0 120
33 White Bear Lake Black 12U

Qualified

White Bear Lake , MN 12U B 1 2 0 120
33 Mahtomedi Robinson 12U

Qualified

Mahtomedi, MN 12U C 0 2 0 120
33 Richfield 12U Red Fricke Richfield, MN 12U C 0 2 0 120
33 Richfield 12U Lindstrom White Richfield, MN 12U C 1 2 0 120
33 Owatonna Crush Orange 12U

Qualified

Owatonna, MN 12U C 1 2 0 120
49 Brooklyn Park Justin 12U

Qualified

Brooklyn Park, MN 12U B 0 2 0 60
49 Stillwater Black 12U

Qualified

Stillwater, MN 12U B 0 2 0 60
49 Lakeville Thunder Black 12U

Qualified

Lakeville, MN 12U B 0 2 0 60
49 Andover Boys 12U

Qualified

Andover, MN 12U C 0 2 0 60

Games

Game Status Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 27, 2018 8:00AM F1 Bloomington Blast White 12U 7 New Prague 12U White 1
2 July 27, 2018 8:00AM F2 Faribault Fury Black 12U 9 Forest Lake Gold 12U 4
3 July 27, 2018 8:00AM F3 Elk River Balabon 12U 14 Mahtomedi Robinson 12U 0
4 July 27, 2018 8:00AM F4 OMGAA Dunn 12U 5 Andover Boys 12U 4
5 July 27, 2018 8:00AM F5 Westonka Black 12U 11 Sartell Swarm Blue 12U 0
6 July 27, 2018 8:00AM F6 Apple Valley Fusion Black 12U 9 Princeton Black 12U 4
7 July 27, 2018 8:00AM F7 Baldwin-Woodville Hawks 12U 7 Burnsville Black 12U 2
8 July 27, 2018 8:00AM F8 Farmington Red 12U 19 Brooklyn Park Justin 12U 1
9 July 27, 2018 9:30AM F1 Richfield 12U Lindstrom White 9 Richfield 12U Red Fricke 8
10 July 27, 2018 9:30AM F2 Zimmerman Thunder White 12U 14 Randolph Rockets 12U 5
11 July 27, 2018 9:30AM F3 Mankato Peppers 12U Orange 6 Zimmerman Thunder Navy 12U 4
12 July 27, 2018 9:30AM F4 Shakopee White 12U 10 Soderville Greene 12U 7
13 July 27, 2018 9:30AM F5 Brooklyn Park Wachholz 12U 7 North Branch Richter 12U 1
14 July 27, 2018 9:30AM F6 Shakopee Red 12U 8 Lakeville Thunder Black 12U 2
15 July 27, 2018 9:30AM F7 New Ulm Lee 12U 10 Faribault Fury Purple 12U 6
16 July 27, 2018 9:30AM F8 Owatonna Crush Orange 12U 8 Prior Lake White 12U 7
17 July 27, 2018 11:00AM F1 Lakeville 12U Thunder Blue 6 White Bear Lake Black 12U 5
18 July 27, 2018 11:00AM F2 Bloomington Blast Silver 12U 10 Stillwater Black 12U 3
19 July 27, 2018 11:00AM F3 Hudson Oberle 12U 18 Orono Red 12U 0
20 July 27, 2018 11:00AM F4 Hastings Blue 12U 5 Monticello Red 12U 2
21 July 27, 2018 11:00AM F5 MN Blast 12U 14 Bloomington Blast White 12U 0
22 July 27, 2018 11:00AM F6 New Prague 12U Red 8 Faribault Fury Black 12U 4
23 July 27, 2018 11:00AM F7 Elk River Balabon 12U 8 STMA Blue 12U 7
24 July 27, 2018 11:00AM F8 OMGAA Dunn 12U 6 Westonka Black 12U 3
25 July 27, 2018 12:30PM F1 Team X-Treme 12U 9 Apple Valley Fusion Black 12U 0
26 July 27, 2018 12:30PM F2 Baldwin-Woodville Hawks 12U 19 Farmington Red 12U 11
27 July 27, 2018 12:30PM F3 Mahtomedi Bauer 12U 8 Richfield 12U Lindstrom White 4
28 July 27, 2018 12:30PM F4 Hudson Silver 12U 6 Zimmerman Thunder White 12U 2
29 July 27, 2018 12:30PM F5 Inver Grove Heights Spartans 1 12 Mankato Peppers 12U Orange 1
30 July 27, 2018 12:30PM F6 OMGAA Pautzke 12U 10 Shakopee White 12U 4
31 July 27, 2018 12:30PM F7 Cottage Grove White 12U 17 Brooklyn Park Wachholz 12U 3
32 July 27, 2018 12:30PM F8 New Ulm Lee 12U 6 Shakopee Red 12U 4
33 July 27, 2018 2:00PM F1 Dover-Eyota Storm 12U 11 Owatonna Crush Orange 12U 6
34 July 27, 2018 2:00PM F2 Bloomington Blast Silver 12U 12 Lakeville 12U Thunder Blue 6
35 July 27, 2018 2:00PM F3 Hudson Oberle 12U 10 Rochester Rebels 12U 7
36 July 27, 2018 2:00PM F4 Hastings Blue 12U 21 Oakdale Blue 12U 5
37 July 27, 2018 2:00PM F5 Sartell Swarm Blue 12U 8 Andover Boys 12U 5
38 July 27, 2018 2:00PM F6 Burnsville Black 12U 10 Brooklyn Park Justin 12U 4
39 July 27, 2018 2:00PM F7 Faribault Fury Purple 12U 8 Lakeville Thunder Black 12U 7
40 July 27, 2018 2:00PM F8 White Bear Lake Black 12U 9 Stillwater Black 12U 3
41 July 27, 2018 3:30PM F1 Zimmerman Thunder White 12U 13 New Prague 12U White 4
42 July 27, 2018 3:30PM F2 Forest Lake Gold 12U 5 Richfield 12U Lindstrom White 3
43 July 27, 2018 3:30PM F3 Farmington Red 12U 5 Mahtomedi Robinson 12U 3
44 July 27, 2018 3:30PM F4 Apple Valley Fusion Black 12U 10 Sartell Swarm Blue 12U 1
45 July 27, 2018 3:30PM F5 Westonka Black 12U 14 Princeton Black 12U 4
46 July 27, 2018 3:30PM F6 STMA Blue 12U 13 Burnsville Black 12U 8
47 July 27, 2018 3:30PM F7 Faribault Fury Black 12U 18 Richfield 12U Red Fricke 3
48 July 27, 2018 3:30PM F8 Bloomington Blast White 12U 13 Randolph Rockets 12U 3
49 July 27, 2018 5:00PM F1 Zimmerman Thunder Navy 12U 7 Oakdale Blue 12U 5
50 July 27, 2018 5:00PM F2 Rochester Rebels 12U 19 Soderville Greene 12U 2
51 July 27, 2018 5:00PM F3 Lakeville 12U Thunder Blue 6 North Branch Richter 12U 2
52 July 27, 2018 5:00PM F4 Faribault Fury Purple 12U 5 Owatonna Crush Orange 12U 3
53 July 27, 2018 5:00PM F5 Prior Lake White 12U 18 Shakopee Red 12U 15
54 July 27, 2018 5:00PM F6 Brooklyn Park Wachholz 12U 10 White Bear Lake Black 12U 7
55 July 27, 2018 5:00PM F7 Shakopee White 12U 7 Orono Red 12U 4
56 July 27, 2018 5:00PM F8 Mankato Peppers 12U Orange 12 Monticello Red 12U 3
57 July 28, 2018 9:00AM F1 MN Blast 12U 9 New Prague 12U Red 1
58 July 28, 2018 9:00AM F2 OMGAA Dunn 12U 17 Elk River Balabon 12U 2
59 July 28, 2018 9:00AM F3 Team X-Treme 12U 6 Baldwin-Woodville Hawks 12U 5
60 July 28, 2018 9:00AM F4 Mahtomedi Bauer 12U 7 Hudson Silver 12U 4
61 July 28, 2018 9:00AM F5 OMGAA Pautzke 12U 4 Inver Grove Heights Spartans 1 3
62 July 28, 2018 9:00AM F6 Cottage Grove White 12U 11 New Ulm Lee 12U 2
63 July 28, 2018 9:00AM F7 Dover-Eyota Storm 12U 13 Bloomington Blast Silver 12U 5
64 July 28, 2018 9:00AM F8 Hudson Oberle 12U 8 Hastings Blue 12U 6
65 July 28, 2018 10:30AM F1 Mankato Peppers 12U Orange 6 Shakopee White 12U 4
66 July 28, 2018 10:30AM F2 Brooklyn Park Wachholz 12U 6 Prior Lake White 12U 5
67 July 28, 2018 10:30AM F3 Lakeville 12U Thunder Blue 7 Faribault Fury Purple 12U 6
68 July 28, 2018 10:30AM F4 Rochester Rebels 12U 14 Zimmerman Thunder Navy 12U 0
69 July 28, 2018 10:30AM F5 Bloomington Blast White 12U 13 Faribault Fury Black 12U 7
70 July 28, 2018 10:30AM F6 Westonka Black 12U 11 STMA Blue 12U 8
71 July 28, 2018 10:30AM F7 Apple Valley Fusion Black 12U 5 Farmington Red 12U 4
72 July 28, 2018 10:30AM F8 Zimmerman Thunder White 12U 7 Forest Lake Gold 12U 4
73 July 28, 2018 12:00PM F1 Mankato Peppers 12U Orange 7 New Prague 12U Red 3
74 July 28, 2018 12:00PM F2 Elk River Balabon 12U 14 Brooklyn Park Wachholz 12U 2
75 July 28, 2018 12:00PM F3 Baldwin-Woodville Hawks 12U 6 Lakeville 12U Thunder Blue 5
76 July 28, 2018 12:00PM F4 Rochester Rebels 12U 10 Hudson Silver 12U 2
77 July 28, 2018 12:00PM F5 Inver Grove Heights Spartans 1 14 Bloomington Blast White 12U 1
78 July 28, 2018 12:00PM F6 Westonka Black 12U 7 New Ulm Lee 12U 1
79 July 28, 2018 12:00PM F7 Apple Valley Fusion Black 12U 14 Bloomington Blast Silver 12U 2
80 July 28, 2018 12:00PM F8 Hastings Blue 12U 3 Zimmerman Thunder White 12U 1
81 July 28, 2018 1:30PM F1 MN Blast 12U 12 OMGAA Dunn 12U 3
82 July 28, 2018 1:30PM F2 Team X-Treme 12U 6 Mahtomedi Bauer 12U 2
83 July 28, 2018 1:30PM F3 Cottage Grove White 12U 4 OMGAA Pautzke 12U 3
84 July 28, 2018 1:30PM F4 Dover-Eyota Storm 12U 5 Hudson Oberle 12U 0
85 July 28, 2018 1:30PM F5 Hastings Blue 12U 13 Apple Valley Fusion Black 12U 3
86 July 28, 2018 1:30PM F6 Inver Grove Heights Spartans 1 6 Westonka Black 12U 4
87 July 28, 2018 1:30PM F7 Baldwin-Woodville Hawks 12U 7 Rochester Rebels 12U 3
88 July 28, 2018 1:30PM F8 Elk River Balabon 12U 6 Mankato Peppers 12U Orange 4
89 July 28, 2018 3:00PM F1 Hastings Blue 12U 6 OMGAA Dunn 12U 5
90 July 28, 2018 3:00PM F2 Inver Grove Heights Spartans 1 9 Mahtomedi Bauer 12U 7
91 July 28, 2018 3:00PM F3 OMGAA Pautzke 12U 2 Baldwin-Woodville Hawks 12U 1
92 July 28, 2018 3:00PM F4 Elk River Balabon 12U 12 Hudson Oberle 12U 5
93 July 28, 2018 4:30PM F1 Team X-Treme 12U 5 MN Blast 12U 4
94 July 28, 2018 4:30PM F2 Dover-Eyota Storm 12U 9 Cottage Grove White 12U 7
95 July 28, 2018 4:30PM F3 Hastings Blue 12U 11 Inver Grove Heights Spartans 1 10
96 July 28, 2018 4:30PM F4 OMGAA Pautzke 12U 8 Elk River Balabon 12U 7
97 July 29, 2018 9:00AM F4 Hastings Blue 12U 8 Cottage Grove White 12U 7
98 July 29, 2018 9:00AM F1 MN Blast 12U 5 OMGAA Pautzke 12U 1
99 July 29, 2018 10:30AM F4 Team X-Treme 12U 5 Dover-Eyota Storm 12U 2
100 July 29, 2018 10:30AM F1 MN Blast 12U 7 Hastings Blue 12U 1
101 July 29, 2018 12:00PM F4 MN Blast 12U 7 Dover-Eyota Storm 12U 1
102 July 29, 2018 1:30PM F4 Team X-Treme 12U 11 MN Blast 12U 3