Lakeville Classic 12U


Complex Name:Aronson Park
City, State:Lakeville, MN
Tournament Dates:05/11/2019 through 05/12/2019
Age:12U
Class:B,C
Entry Fee:$325
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Todd Rasmussen
Director Email: toddras@charter.net
Director Cell Phone:612-719-6266

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Mendota Heights Red 12U

Qualified

Mendota Heights, MN 12U B 7 0 0 840
2 Dover-Eyota Storm 12U

Qualified

Eyota, MN 12U C 5 2 0 700
3 Lakeville Thunder Black 12U

Qualified

Lakeville, MN 12U B 5 1 0 490
3 Farmington Black 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 4 1 0 490
5 St. Louis Park Jansen 12U

Qualified

St. Louis Park, MN 12U B 4 1 0 360
5 Hallie Elite Gray 12U Chippewa Falls, WI 12U C 4 1 0 360
7 Lakeville Thunder Blue 12U

Qualified

Lakeville, MN 12U B 3 2 0 300
7 STMA White 12U St. Michael-Albertville, MN 12U B 3 1 0 300
9 Farmington Red 12U Farmington, MN 12U B 2 2 0 240
9 Forest Lake Black 12U Forest Lake , MN 12U B 1 3 0 240
9 Eden Prairie Black B 12U

Qualified

Eden Prairie, MN 12U B 2 2 0 240
9 Eagan Larson/Olson 12U

Qualified

Eagan, MN 12U B 3 1 0 240
13 Rosemount Irish Leuer 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U B 2 2 0 180
13 Apple Valley Fusion Murphy 12U

Qualified

Apple Valley, MN 12U B 4 3 0 180
13 Mahtomedi Gold 12U Mahtomedi, MN 12U B 2 3 0 180
13 Hudson Raiders White 12U Hudson, WI 12U B 1 3 0 180
17 Waconia Purple 12U Waconia, MN 12U B 2 3 0 120
17 Bloomington Blast Black 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 2 3 0 120
17 Champlin Park White 12U Champlin, MN 12U C 1 3 0 120
17 Eveleth-Gilbert Golden Bears 12U

Qualified

Eveleth , MN 12U D 3 3 0 120
17 Farmington Blue 12U

Qualified

Farmington, MN 12U C 0 4 0 120
17 Rosemount Irish Ulland 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U B 5 2 0 120
17 Northfield Maroon 12U Northfield, MN 12U C 2 3 0 120
17 MVSA Fillies 12U Mounds View, MN 12U B 1 3 0 120
25 Lakeville Storm 12U Lakeville, MN 12U C 0 4 0 60
25 Tonka Onyx Chapman 12U Minnetonka, MN 12U C 0 4 0 60
25 New Prague Red 12U New Prague, MN 12U C 0 4 0 60
25 MVSA Green 12U Mounds View, MN 12U B 0 4 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 May 11, 2019 0:00:00 Farmington Black 12U 11 Bloomington Blast Black 12U 0
2 May 11, 2019 0:00:00 Farmington Black 12U 13 Lakeville Storm 12U 0
3 May 11, 2019 0:00:00 Farmington Black 12U 4 Rosemount Irish Leuer 12U 0
4 May 11, 2019 0:00:00 Bloomington Blast Black 12U 9 Lakeville Storm 12U 3
5 May 11, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Leuer 12U 11 Bloomington Blast Black 12U 0
6 May 11, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Leuer 12U 12 Lakeville Storm 12U 2
7 May 11, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Black 12U 6 Farmington Red 12U 4
8 May 11, 2019 0:00:00 Farmington Red 12U 10 Apple Valley Fusion Murphy 12U 6
9 May 11, 2019 0:00:00 Farmington Red 12U 13 New Prague Red 12U 7
10 May 11, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Black 12U 9 Apple Valley Fusion Murphy 12U 7
11 May 11, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Black 12U 12 New Prague Red 12U 0
12 May 11, 2019 0:00:00 Apple Valley Fusion Murphy 12U 13 New Prague Red 12U 2
13 May 11, 2019 0:00:00 Eagan Larson/Olson 12U 8 Lakeville Thunder Blue 12U 7
14 May 11, 2019 0:00:00 Eagan Larson/Olson 12U 15 Farmington Blue 12U 4
15 May 11, 2019 0:00:00 Eagan Larson/Olson 12U 8 Rosemount Irish Ulland 12U 7
16 May 11, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Blue 12U 11 Farmington Blue 12U 4
17 May 11, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Blue 12U 12 Rosemount Irish Ulland 12U 5
18 May 11, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Ulland 12U 10 Farmington Blue 12U 1
19 May 11, 2019 0:00:00 Eden Prairie Black B 12U 15 MVSA Green 12U 5
20 May 11, 2019 0:00:00 Champlin Park White 12U 9 MVSA Green 12U 7
21 May 11, 2019 0:00:00 Hallie Elite Gray 12U 13 MVSA Green 12U 4
22 May 11, 2019 0:00:00 Eden Prairie Black B 12U 15 Champlin Park White 12U 6
23 May 11, 2019 0:00:00 Hallie Elite Gray 12U 6 Eden Prairie Black B 12U 2
24 May 11, 2019 0:00:00 Hallie Elite Gray 12U 13 Champlin Park White 12U 1
25 May 11, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 14 Mahtomedi Gold 12U 5
26 May 11, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 11 Hudson Raiders White 12U 0
27 May 11, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 13 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 0
28 May 11, 2019 0:00:00 Hudson Raiders White 12U 9 Mahtomedi Gold 12U 5
29 May 11, 2019 0:00:00 Mahtomedi Gold 12U 11 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 4
30 May 11, 2019 0:00:00 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 8 Hudson Raiders White 12U 1
31 May 11, 2019 0:00:00 St. Louis Park Jansen 12U 3 Dover-Eyota Storm 12U 1
32 May 11, 2019 0:00:00 Dover-Eyota Storm 12U 10 Tonka Onyx Chapman 12U 0
33 May 11, 2019 0:00:00 Dover-Eyota Storm 12U 15 Waconia Purple 12U 2
34 May 11, 2019 0:00:00 St. Louis Park Jansen 12U 6 Tonka Onyx Chapman 12U 2
35 May 11, 2019 0:00:00 St. Louis Park Jansen 12U 10 Waconia Purple 12U 4
36 May 11, 2019 0:00:00 Waconia Purple 12U 14 Tonka Onyx Chapman 12U 4
37 May 11, 2019 0:00:00 STMA White 12U 15 MVSA Fillies 12U 0
38 May 11, 2019 0:00:00 MVSA Fillies 12U 8 Northfield Maroon 12U 7
39 May 11, 2019 0:00:00 Forest Lake Black 12U 7 MVSA Fillies 12U 2
40 May 11, 2019 0:00:00 STMA White 12U 8 Northfield Maroon 12U 1
41 May 11, 2019 0:00:00 STMA White 12U 11 Forest Lake Black 12U 0
42 May 11, 2019 0:00:00 Northfield Maroon 12U 5 Forest Lake Black 12U 4
43 May 12, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Blue 12U 5 Forest Lake Black 12U 4
44 May 12, 2019 0:00:00 Dover-Eyota Storm 12U 7 Eagan Larson/Olson 12U 5
45 May 12, 2019 0:00:00 Hallie Elite Gray 12U 11 Hudson Raiders White 12U 3
46 May 12, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 10 Farmington Red 12U 4
47 May 12, 2019 0:00:00 St. Louis Park Jansen 12U 5 Rosemount Irish Leuer 12U 2
48 May 12, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Black 12U 8 Eden Prairie Black B 12U 0
49 May 12, 2019 0:00:00 Farmington Black 12U 10 Lakeville Thunder Blue 12U 3
50 May 12, 2019 0:00:00 Dover-Eyota Storm 12U 11 Hallie Elite Gray 12U 0
51 May 12, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 13 STMA White 12U 5
52 May 12, 2019 0:00:00 Lakeville Thunder Black 12U 8 St. Louis Park Jansen 12U 4
53 May 12, 2019 0:00:00 Dover-Eyota Storm 12U 9 Farmington Black 12U 8
54 May 12, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 14 Lakeville Thunder Black 12U 0
55 May 12, 2019 0:00:00 Mendota Heights Red 12U 6 Dover-Eyota Storm 12U 0
56 May 12, 2019 0:00:00 Northfield Maroon 12U 14 Farmington Blue 12U 8
57 May 12, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Ulland 12U 13 Tonka Onyx Chapman 12U 6
58 May 12, 2019 0:00:00 Mahtomedi Gold 12U 15 Champlin Park White 12U 5
59 May 12, 2019 0:00:00 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 5 New Prague Red 12U 4
60 May 12, 2019 0:00:00 Waconia Purple 12U 11 Lakeville Storm 12U 7
61 May 12, 2019 0:00:00 Apple Valley Fusion Murphy 12U 16 MVSA Green 12U 4
62 May 12, 2019 0:00:00 Bloomington Blast Black 12U 13 Northfield Maroon 12U 12
63 May 12, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Ulland 12U 5 Mahtomedi Gold 12U 3
64 May 12, 2019 0:00:00 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 8 MVSA Fillies 12U 5
65 May 12, 2019 0:00:00 Apple Valley Fusion Murphy 12U 9 Waconia Purple 12U 2
66 May 12, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Ulland 12U 15 Bloomington Blast Black 12U 5
67 May 12, 2019 0:00:00 Apple Valley Fusion Murphy 12U 10 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 9
68 May 12, 2019 0:00:00 Rosemount Irish Ulland 12U 9 Apple Valley Fusion Murphy 12U 3