Bison Showdown 14U


Complex Name:Bentfield Mills Park
City, State:Buffalo, MN
Tournament Dates:06/07/2019 through 06/09/2019
Age:14U
Class:A,B,C
Entry Fee:$325
National Berths:Monsta
Director Name: Tom Boser
Director Email: tom.boser7@gmail.com
Director Cell Phone:612-839-7676

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Waite Park Blue 14U

Qualified

Waite Park, MN 14U A 5 0 0 720
2 Buffalo Purple 14U

Qualified

Buffalo, MN 14U A 3 1 0 600
3 OMGAA Black 14U Maple Grove, MN 14U A 4 2 0 480
4 Delano Black 14U Delano, MN 14U A 4 1 0 360
5 ROSA Aces and Eights 14U

Qualified

Rogers, MN 14U A 3 3 0 300
5 Pierz Pioneers 14U Pierz, MN 14U D 2 3 0 300
7 Arctic Blast 14U

Qualified

Eden Prairie, MN 14U A 4 2 0 240
7 Maple Lake 14U Maple Lake, MN 14U B 5 1 0 240
9 Hanover Sting 14U

Qualified

Hanover, MN 14U B 2 3 0 180
9 Annandale Jerpseth 14U

Qualified

Annandale , MN 14U B 3 2 0 180
9 Brainerd Warriors 14U Brainerd , MN 14U C 1 4 0 180
9 Wayzata Gold 14U

Qualified

Plymouth, MN 14U A 3 2 0 180
13 Brainerd Ceynowa 14U Brainerd, MN 14U B 2 3 0 120
13 MN Chaos Green 14U Minnetrista, MN 14U A 4 3 0 120
13 Roseville Silver 14U Roseville, MN 14U B 2 4 0 120
13 Buffalo Black 14U Buffalo, MN 14U B 2 3 0 120
17 Sartell Swarm 14U Sartell, MN 14U B 1 4 0 60
17 ROSA Rinehart 14U Rogers/Otsego, MN 14U B 0 5 0 60
17 CA Heat Black 14U

Qualified

Robbinsdale , MN 14U B 2 4 0 60
17 Centennial White 14U Centennial, MN 14U B 2 4 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 08, 2019 8:00 BM3 Arctic Blast 14U 5 Brainerd Ceynowa 14U 2
2 June 08, 2019 8:00 BM4 Buffalo Black 14U 9 Centennial White 14U 7
3 June 08, 2019 11:00 BM3 Arctic Blast 14U 18 Centennial White 14U 3
4 June 08, 2019 12:30 BM4 Brainerd Ceynowa 14U 9 Buffalo Black 14U 3
5 June 08, 2019 3:30 BM3 Arctic Blast 14U 7 Buffalo Black 14U 3
6 June 08, 2019 3:30 BM4 Brainerd Ceynowa 14U 14 Centennial White 14U 4
7 June 08, 2019 8:00 BM5 ROSA Aces and Eights 14U 7 Annandale Jerpseth 14U 2
8 June 08, 2019 8:00 BM6 Maple Lake 14U 6 ROSA Aces and Eights 14U 0
9 June 08, 2019 11:00 BM6 ROSA Aces and Eights 14U 8 Roseville Silver 14U 2
10 June 08, 2019 12:30 BM6 Maple Lake 14U 9 Annandale Jerpseth 14U 8
11 June 08, 2019 3:30 BM5 Maple Lake 14U 8 ROSA Aces and Eights 14U 1
12 June 08, 2019 3:30 BM6 Annandale Jerpseth 14U 7 Roseville Silver 14U 6
13 June 08, 2019 9:30 BM3 Waite Park Blue 14U 15 MN Chaos Green 14U 2
14 June 08, 2019 9:30 BM4 Hanover Sting 14U 9 Pierz Pioneers 14U 4
15 June 08, 2019 12:30 BM4 Waite Park Blue 14U 7 Hanover Sting 14U 1
16 June 08, 2019 2:00 BM4 Pierz Pioneers 14U 7 MN Chaos Green 14U 3
17 June 08, 2019 5:00 BM3 Waite Park Blue 14U 6 Pierz Pioneers 14U 1
18 June 08, 2019 5:00 BM4 MN Chaos Green 14U 8 Hanover Sting 14U 1
19 June 08, 2019 9:30 BM5 Buffalo Purple 14U 9 OMGAA Black 14U 2
20 June 08, 2019 9:30 BM6 Sartell Swarm 14U 10 Brainerd Warriors 14U 7
21 June 08, 2019 12:30 BM5 OMGAA Black 14U 16 Brainerd Warriors 14U 4
22 June 08, 2019 2:00 BM5 Buffalo Purple 14U 10 Sartell Swarm 14U 1
23 June 08, 2019 5:00 BM5 OMGAA Black 14U 16 Sartell Swarm 14U 1
24 June 08, 2019 5:00 BM6 Buffalo Purple 14U 12 Brainerd Warriors 14U 0
25 June 08, 2019 11:00 BM4 Wayzata Gold 14U 11 Delano Black 14U 3
26 June 08, 2019 11:00 BM5 CA Heat Black 14U 10 ROSA Rinehart 14U 0
27 June 08, 2019 2:00 BM3 Wayzata Gold 14U 16 CA Heat Black 14U 1
28 June 08, 2019 2:00 BM6 Delano Black 14U 13 ROSA Rinehart 14U 0
29 June 08, 2019 6:30 BM5 Wayzata Gold 14U 20 ROSA Rinehart 14U 1
30 June 08, 2019 6:30 BM6 Delano Black 14U 8 CA Heat Black 14U 0
31 June 09, 2019 9:30 BM5 Delano Black 14U 7 Brainerd Ceynowa 14U 6
32 June 09, 2019 9:30 BM6 ROSA Aces and Eights 14U 6 Maple Lake 14U 4
33 June 09, 2019 11:00 BM5 Pierz Pioneers 14U 11 Wayzata Gold 14U 4
34 June 09, 2019 11:00 BM6 OMGAA Black 14U 10 Arctic Blast 14U 3
35 June 09, 2019 2:00 BM4 Maple Lake 14U 15 Brainerd Ceynowa 14U 0
36 June 09, 2019 2:00 BM5 Arctic Blast 14U 17 Wayzata Gold 14U 5
37 June 09, 2019 2:00 BM6 Delano Black 14U 13 ROSA Aces and Eights 14U 3
38 June 09, 2019 3:30 BM6 OMGAA Black 14U 12 Pierz Pioneers 14U 2
39 June 09, 2019 5:00 BM3 Maple Lake 14U 6 Arctic Blast 14U 4
40 June 09, 2019 6:30 BM6 Waite Park Blue 14U 8 OMGAA Black 14U 3
41 June 09, 2019 6:30 BM5 Waite Park Blue 14U 6 Buffalo Purple 14U 3
42 June 09, 2019 8:00 BM4 Roseville Silver 14U 9 Sartell Swarm 14U 1
43 June 09, 2019 8:00 BM5 Brainerd Warriors 14U 16 CA Heat Black 14U 7
44 June 09, 2019 8:00 BM6 Buffalo Black 14U 5 ROSA Rinehart 14U 4
45 June 09, 2019 9:30 BM4 MN Chaos Green 14U 3 Centennial White 14U 0
46 June 09, 2019 11:00 BM4 CA Heat Black 14U 9 Sartell Swarm 14U 5
47 June 09, 2019 12:30 BM4 Centennial White 14U 5 ROSA Rinehart 14U 4
48 June 09, 2019 12:30 BM5 Roseville Silver 14U 10 Brainerd Warriors 14U 1
49 June 09, 2019 12:30 BM6 MN Chaos Green 14U 8 Buffalo Black 14U 5
50 June 09, 2019 3:30 BM4 Hanover Sting 14U 11 Roseville Silver 14U 3
51 June 09, 2019 3:30 BM5 Annandale Jerpseth 14U 5 MN Chaos Green 14U 2
52 June 09, 2019 5:00 BM4 Centennial White 14U 10 CA Heat Black 14U 9
53 June 09, 2019 6:30 BM3 MN Chaos Green 14U 10 Roseville Silver 14U 0
54 June 09, 2019 6:30 BM4 Annandale Jerpseth 14U 1 Hanover Sting 14U 0