Crush It 12BC


Complex Name:Fairgrounds Park (Owatonna)
City, State:Owatonna, MN
Tournament Dates:06/15/2019 through 06/16/2019
Age:12U
Class:B,C
Entry Fee:$325
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Seth Madole
Director Email: smadole@viracon.com
Director Cell Phone:612-220-6576

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Cardinal Power Red 12U

Qualified

Fairmont, MN 12U C 3 1 0 300
1 Dover-Eyota Storm 12U

Qualified

Eyota, MN 12U C 4 0 0 300
1 Farmington White Odie 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 3 1 0 300
4 Burnsville Blaze 12U Burnsville, MN 12U B 3 1 0 240
4 Sleepy Eye 12U Sleepy Eye, MN 12U C 2 0 2 240
4 Northfield Gold 12U Northfield, MN 12U B 3 1 0 240
7 St. Francis Blue 12U

Qualified

St. Francis, MN 12U B 2 1 1 180
7 OMGAA Storm B 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U B 2 2 0 180
7 St. Peter Sickler 12U

Qualified

St. Peter, MN 12U B 2 2 0 180
10 Owatonna Crush Blue 12U Owatonna, MN 12U B 2 2 0 120
10 Owatonna Crush Orange 12U Owatonna, MN 12U B 1 3 0 120
10 Eden Prairie Black B 12U

Qualified

Eden Prairie, MN 12U B 1 2 1 120
13 Eden Prairie Red Fire 12U Eden Prairie, MN 12U B 0 4 0 60
13 Byron Bears Black 12U Byron, MN 12U C 0 4 0 60
13 Mankato Peppers SSL White 12U Mankato, MN 12U Rec 0 4 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 15, 2019 9:30 F3 Sleepy Eye 12U 14 Byron Bears Black 12U 0
2 June 15, 2019 9:30 F4 Cardinal Power Red 12U 10 St. Francis Blue 12U 0
3 June 15, 2019 11:50 F2 Sleepy Eye 12U 4 Cardinal Power Red 12U 2
4 June 15, 2019 11:50 F3 St. Francis Blue 12U 5 Eden Prairie Black B 12U 3
5 June 15, 2019 2:00 F3 Eden Prairie Black B 12U 15 Byron Bears Black 12U 0
6 June 16, 2019 9:30 F3 Eden Prairie Black B 12U 4 Sleepy Eye 12U 4
7 June 16, 2019 10:40 F1 Cardinal Power Red 12U 7 Byron Bears Black 12U 1
8 June 15, 2019 11:50 F2 St. Francis Blue 12U 4 Sleepy Eye 12U 4
9 June 16, 2019 1:00 F2 Cardinal Power Red 12U 8 Eden Prairie Black B 12U 1
10 June 16, 2019 2:10 F3 St. Francis Blue 12U 14 Byron Bears Black 12U 2
11 June 15, 2019 9:30 F1 Dover-Eyota Storm 12U 9 Owatonna Crush Orange 12U 3
12 June 15, 2019 10:40 F3 OMGAA Storm B 12U 13 Eden Prairie Red Fire 12U 0
13 June 15, 2019 1:00 F2 Dover-Eyota Storm 12U 8 OMGAA Storm B 12U 0
14 June 15, 2019 1:00 F3 Northfield Gold 12U 7 Owatonna Crush Orange 12U 5
15 June 15, 2019 3:20 F3 Northfield Gold 12U 12 Eden Prairie Red Fire 12U 2
16 June 16, 2019 10:40 F2 Dover-Eyota Storm 12U 9 Eden Prairie Red Fire 12U 1
17 June 16, 2019 10:40 F3 OMGAA Storm B 12U 10 Owatonna Crush Orange 12U 4
18 June 16, 2019 1:00 F1 Owatonna Crush Orange 12U 15 Eden Prairie Red Fire 12U 4
19 June 16, 2019 1:00 F3 Northfield Gold 12U 13 OMGAA Storm B 12U 1
20 June 16, 2019 3:20 F3 Dover-Eyota Storm 12U 7 Northfield Gold 12U 1
21 June 15, 2019 9:30 F2 Burnsville Blaze 12U 9 St. Peter Sickler 12U 1
22 June 15, 2019 10:40 F2 Owatonna Crush Blue 12U 3 Farmington White Odie 12U 2
23 June 15, 2019 11:50 F1 Burnsville Blaze 12U 14 Mankato Peppers SSL White 12U 2
24 June 15, 2019 1:00 F1 St. Peter Sickler 12U 7 Owatonna Crush Blue 12U 6
25 June 15, 2019 2:10 F2 Farmington White Odie 12U 12 Mankato Peppers SSL White 12U 0
26 June 16, 2019 9:30 F1 Farmington White Odie 12U 11 Burnsville Blaze 12U 8
27 June 16, 2019 9:30 F2 Owatonna Crush Blue 12U 13 Mankato Peppers SSL White 12U 2
28 June 16, 2019 11:50 F1 Burnsville Blaze 12U 11 Owatonna Crush Blue 12U 4
29 June 16, 2019 11:50 F3 Farmington White Odie 12U 5 St. Peter Sickler 12U 0
30 June 15, 2019 2:10 F2 St. Peter Sickler 12U 9 Mankato Peppers SSL White 12U 3