Spartan Spectacular 10U


Complex Name:Rich Valley Athletic Complex
City, State:Inver Grove Heights, MN
Tournament Dates:06/14/2019 through 06/16/2019
Age:10U
Class:B,C
Entry Fee:$295
National Berths:Monsta
Director Name: Michael Heifort
Director Email: mjheifort@yahoo.com
Director Cell Phone:612-834-0087

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Edina Hornets 10U

Qualified

Edina, MN 10U B 5 0 0 640
2 Oakdale Black 10U

Qualified

Oakdale, MN 10U B 4 1 0 500
3 Mendota Heights White 10U

Qualified

Mendota Heights, MN 10U B 3 1 0 360
3 IGH Spartans Red 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 2 1 1 360
5 Lakeville Thunder Blue 10U

Qualified

Lakeville, MN 10U B 4 1 0 240
5 Prior Lake Gold 10U Prior Lake, MN 10U B 3 1 0 240
7 Randolph Blue 10U Randolph, MN 10U B 1 3 1 180
7 IGH Spartans Blue 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 2 2 0 180
9 Richfield White Graham 10U Richfield, MN 10U B 2 2 0 120
9 Chisago Lakes Wildcats Wille 10U Lindstrom, MN 10U B 2 3 0 120
9 Burnsville Yellow 10U Burnsville, MN 10U C 0 3 1 120
9 South St. Paul Packers 10U South St. Paul, MN 10U C 2 3 0 120
13 Randolph Rockets Orange 10U

Qualified

Randolph, MN 10U B 2 2 1 60
13 Mendota Heights Grey 10U Mendota Heights, MN 10U C 0 4 0 60
13 Mahtomedi Blue 10U Mahtomedi, MN 10U C 1 3 0 60
13 Apple Valley Fusion Larson 10U Apple Valley, MN 10U B 1 4 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 14, 2019 5:30 F1 Burnsville Yellow 10U 7 Randolph Rockets Orange 10U 7
2 June 14, 2019 5:30 F3 Mendota Heights White 10U 12 IGH Spartans Blue 10U 6
3 June 15, 2019 9:30 F1 Mendota Heights White 10U 15 Burnsville Yellow 10U 3
4 June 15, 2019 9:30 F3 IGH Spartans Blue 10U 12 Randolph Rockets Orange 10U 11
5 June 15, 2019 12:30 F1 IGH Spartans Blue 10U 9 Burnsville Yellow 10U 5
6 June 15, 2019 12:30 F3 Mendota Heights White 10U 13 Randolph Rockets Orange 10U 7
7 June 14, 2019 5:30 F7 South St. Paul Packers 10U 11 Apple Valley Fusion Larson 10U 10
8 June 14, 2019 7:00 F1 Edina Hornets 10U 10 Lakeville Thunder Blue 10U 4
9 June 15, 2019 2:00 F7 Lakeville Thunder Blue 10U 12 South St. Paul Packers 10U 6
10 June 15, 2019 2:00 F8 Edina Hornets 10U 17 Apple Valley Fusion Larson 10U 0
11 June 15, 2019 5:00 F1 Edina Hornets 10U 14 South St. Paul Packers 10U 1
12 June 15, 2019 5:00 F3 Lakeville Thunder Blue 10U 10 Apple Valley Fusion Larson 10U 7
13 June 14, 2019 7:00 F3 IGH Spartans Red 10U 15 Mendota Heights Grey 10U 7
14 June 14, 2019 7:00 F7 Richfield White Graham 10U 7 Randolph Blue 10U 3
15 June 15, 2019 9:30 F7 Richfield White Graham 10U 11 Mendota Heights Grey 10U 10
16 June 15, 2019 9:30 F8 IGH Spartans Red 10U 10 Randolph Blue 10U 10
17 June 15, 2019 2:00 F1 Randolph Blue 10U 11 Mendota Heights Grey 10U 5
18 June 15, 2019 2:00 F3 IGH Spartans Red 10U 10 Richfield White Graham 10U 0
19 June 15, 2019 8:00 F1 Mahtomedi Blue 10U 11 Chisago Lakes Wildcats Wille 1 6
20 June 15, 2019 8:00 F3 Oakdale Black 10U 14 Prior Lake Gold 10U 1
21 June 15, 2019 11:00 F1 Prior Lake Gold 10U 15 Mahtomedi Blue 10U 5
22 June 15, 2019 11:00 F3 Oakdale Black 10U 8 Chisago Lakes Wildcats Wille 1 4
23 June 15, 2019 3:30 F1 Oakdale Black 10U 10 Mahtomedi Blue 10U 2
24 June 15, 2019 3:30 F3 Prior Lake Gold 10U 9 Chisago Lakes Wildcats Wille 1 8
25 June 16, 2019 2:00 F1 Oakdale Black 10U 11 Mendota Heights White 10U 5
26 June 16, 2019 2:00 F3 Edina Hornets 10U 12 IGH Spartans Red 10U 1
27 June 16, 2019 3:30 F1 Edina Hornets 10U 13 Oakdale Black 10U 5
28 June 16, 2019 12:30 F1 Prior Lake Gold 10U 11 IGH Spartans Blue 10U 5
29 June 16, 2019 12:30 F3 Lakeville Thunder Blue 10U 1 Randolph Blue 10U 0
30 June 16, 2019 3:30 F3 Lakeville Thunder Blue 10U 11 Randolph Blue 10U 6
31 June 16, 2019 9:30 F1 Chisago Lakes Wildcats Wille 1 11 Burnsville Yellow 10U 0
32 June 16, 2019 9:30 F3 South St. Paul Packers 10U 13 Richfield White Graham 10U 7
33 June 16, 2019 11:00 F1 Chisago Lakes Wildcats Wille 1 9 South St. Paul Packers 10U 7
34 June 16, 2019 8:00 F1 Randolph Rockets Orange 10U 15 Mahtomedi Blue 10U 1
35 June 16, 2019 8:00 F3 Apple Valley Fusion Larson 10U 15 Mendota Heights Grey 10U 4
36 June 14, 2019 11:00 F3 Randolph Rockets Orange 10U 14 Apple Valley Fusion Larson 10U 8