Big West State Qualifier Richfield 12U B


Complex Name:Richfield Middle School
City, State:Richfield, MN
Tournament Dates:06/29/2019 through 06/30/2019
Age:12U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Patrick Tomlinson
Director Email: kptomlinson@me.com
Director Cell Phone:612-867-8333
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Princeton Black 12U

Qualified

Princeton, MN 12U B 3 0 1 630
1 Waconia Gold 12U

Qualified

Waconia, MN 12U B 3 0 1 630
1 Anoka-Ramsey Maroon 12U

Qualified

Anoka, MN 12U B 3 0 1 630
1 Belle Plaine Black 12U

Qualified

Belle Plaine, MN 12U B 3 0 1 630
5 St. Francis Blue 12U

Qualified

St. Francis, MN 12U B 2 1 1 285
5 OMGAA Storm B 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U B 2 1 1 285
5 St. Louis Park Jansen 12U

Qualified

St. Louis Park, MN 12U B 3 1 1 285
5 Chaska Gold 12U

Qualified

Chaska, MN 12U B 2 1 1 285
5 Waite Park Blue 12U

Qualified

Waite Park, MN 12U B 2 1 1 285
5 Andover Lien 12U Andover, MN 12U B 3 1 1 285
5 Bloomington Blast Red 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 3 1 1 285
5 Becker Blast Gold 12U Becker, MN 12U B 3 1 1 285
13 Spring Lake Park Red 12U

Qualified

Spring Lake Park, MN 12U B 2 2 0 240
13 Edina Hornets 12U Edina, MN 12U B 2 2 0 240
13 STMA White 12U St. Michael-Albertville, MN 12U B 2 2 0 240
13 Bloomington Blast Blue 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 2 2 0 240
17 Eden Prairie Black B 12U

Qualified

Eden Prairie, MN 12U B 1 2 0 180
17 Tonka Silver Kullberg 12U Minnetonka, MN 12U B 1 2 0 180
17 Champlin Park Silver 12U Champlin, MN 12U B 1 2 0 180
17 Rockford Black 12U

Qualified

Rockford, MN 12U B 1 2 0 180
17 Orono Red 12U

Qualified

Orono, MN 12U B 1 2 0 180
17 Cambridge-Isanti Blue 12U Cambridge, MN 12U B 1 2 0 180
17 Richfield Red Owens 12U Richfield, MN 12U B 1 2 0 180
17 Bloomington Blast White 12U Bloomington, MN 12U B 1 2 0 180
25 ROSA Schultz 12U Rogers, MN 12U B 1 2 0 120
25 Richfield White Scanlon 12U Richfield, MN 12U B 0 2 0 120
25 Edina Green 12U

Qualified

Edina, MN 12U B 0 2 0 120
25 Eden Prairie Red Fire 12U Eden Prairie, MN 12U B 0 2 0 120
25 Chaska Purple 12U Chaska, MN 12U B 0 2 0 120
25 Chanhassen Gold 12U Chanhassen, MN 12U B 0 2 0 120
25 Anoka Ramsey White 12U Ramsey, MN 12U B 0 2 0 120
25 Andover Strasser 12U Andover, MN 12U B 1 2 0 120
33 612 Navy 12U Minneapolis, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 29, 2019 8:00AM F1 ROSA Schultz 12U 19 612 Navy 12U 12
2 June 29, 2019 8:00AM F2 Belle Plaine Black 12U 8 Chanhassen Gold 12U 4
3 June 29, 2019 8:00AM F3 Cambridge-Isanti Blue 12U 8 Rockford Black 12U 3
4 June 29, 2019 8:00AM F4 Tonka Silver Kullberg 12U 6 Bloomington Blast White 12U 0
5 June 29, 2019 9:15AM F1 St. Francis Blue 12U 26 Richfield White Scanlon 12U 2
6 June 29, 2019 9:15AM F2 Waconia Gold 12U 14 Orono Red 12U 1
7 June 29, 2019 9:15AM F3 St. Louis Park Jansen 12U 11 Andover Strasser 12U 8
8 June 29, 2019 9:15AM F4 Spring Lake Park Red 12U 17 Chaska Purple 12U 2
9 June 29, 2019 10:30AM F1 OMGAA Storm B 12U 4 Eden Prairie Black B 12U 2
10 June 29, 2019 10:30AM F2 Bloomington Blast Red 12U 5 Becker Blast Gold 12U 2
11 June 29, 2019 10:30AM F3 Princeton Black 12U 12 Anoka Ramsey White 12U 0
12 June 29, 2019 10:30AM F4 Chaska Gold 12U 20 STMA White 12U 5
13 June 29, 2019 11:45AM F1 Waite Park Blue 12U 15 Eden Prairie Red Fire 12U 0
14 June 29, 2019 11:45AM F2 Bloomington Blast Blue 12U 6 Richfield Red Owens 12U 3
15 June 29, 2019 11:45AM F3 Andover Lien 12U 19 Champlin Park Silver 12U 7
16 June 29, 2019 11:45AM F4 Anoka-Ramsey Maroon 12U 19 Edina Green 12U 2
17 June 29, 2019 1:00PM F1 Edina Hornets 12U 24 ROSA Schultz 12U 0
18 June 29, 2019 1:00PM F2 Andover Strasser 12U 15 612 Navy 12U 0
19 June 29, 2019 1:00PM F3 Eden Prairie Black B 12U 4 Chaska Purple 12U 1
20 June 29, 2019 1:00PM F4 Bloomington Blast White 12U 14 Richfield White Scanlon 12U 2
21 June 29, 2019 2:15PM F1 Rockford Black 12U 9 Chanhassen Gold 12U 2
22 June 29, 2019 2:15PM F2 Champlin Park Silver 12U 11 Edina Green 12U 1
23 June 29, 2019 2:15PM F3 Richfield Red Owens 12U 13 Eden Prairie Red Fire 12U 1
24 June 29, 2019 2:15PM F4 STMA White 12U 1 ROSA Schultz 12U 0
25 June 29, 2019 3:30PM F1 Becker Blast Gold 12U 5 Anoka Ramsey White 12U 4
26 June 29, 2019 3:30PM F2 Orono Red 12U 9 Andover Strasser 12U 4
27 June 29, 2019 3:30PM F3 Belle Plaine Black 12U 3 Cambridge-Isanti Blue 12U 2
28 June 29, 2019 3:30PM F4 St. Francis Blue 12U 11 Tonka Silver Kullberg 12U 1
29 June 29, 2019 4:45PM F1 Waconia Gold 12U 21 St. Louis Park Jansen 12U 4
30 June 29, 2019 4:45PM F2 OMGAA Storm B 12U 8 Spring Lake Park Red 12U 4
31 June 29, 2019 4:45PM F3 Princeton Black 12U 5 Bloomington Blast Red 12U 1
32 June 29, 2019 4:45PM F4 Chaska Gold 12U 3 Edina Hornets 12U 0
33 June 29, 2019 6:00PM F1 Waite Park Blue 12U 10 Bloomington Blast Blue 12U 3
34 June 29, 2019 6:00PM F2 Anoka-Ramsey Maroon 12U 9 Andover Lien 12U 4
35 June 29, 2019 6:00PM F3 Becker Blast Gold 12U 6 Cambridge-Isanti Blue 12U 4
36 June 29, 2019 6:00PM F4 STMA White 12U 12 Tonka Silver Kullberg 12U 9
37 June 29, 2019 7:15PM F1 St. Louis Park Jansen 12U 19 Richfield Red Owens 12U 1
38 June 29, 2019 7:15PM F2 Spring Lake Park Red 12U 13 Champlin Park Silver 12U 1
39 June 29, 2019 7:15PM F3 Bloomington Blast Red 12U 5 Rockford Black 12U 4
40 June 29, 2019 7:15PM F4 Edina Hornets 12U 8 Bloomington Blast White 12U 1
41 June 30, 2019 8:00AM F4 Bloomington Blast Blue 12U 10 Orono Red 12U 0
42 June 30, 2019 8:00AM F3 Andover Lien 12U 10 Eden Prairie Black B 12U 2
43 June 30, 2019 8:00AM F1 Belle Plaine Black 12U 12 St. Francis Blue 12U 0
44 June 30, 2019 8:00AM F2 Waconia Gold 12U 6 OMGAA Storm B 12U 2
45 June 30, 2019 9:15AM F1 Princeton Black 12U 7 Chaska Gold 12U 4
46 June 30, 2019 9:15AM F2 Anoka-Ramsey Maroon 12U 7 Waite Park Blue 12U 6
47 June 30, 2019 9:15AM F3 Andover Lien 12U 1 Bloomington Blast Blue 12U 0
48 June 30, 2019 9:15AM F4 Bloomington Blast Red 12U 9 Edina Hornets 12U 8
49 June 30, 2019 10:30AM F1 St. Louis Park Jansen 12U 7 Spring Lake Park Red 12U 6
50 June 30, 2019 10:30AM F2 Becker Blast Gold 12U 1 STMA White 12U 0