Big West State Qualifier 14U A


Complex Name:WRA Park
City, State:Minnetrista, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:14U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Mike Giinthir
Director Email: trianglesoftball@aol.com
Director Cell Phone:9522001848
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Waite Park Blue 14U

Qualified

Waite Park, MN 14U A 5 0 0 640
2 Hopkins Silver 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U A 5 2 0 500
3 Buffalo Purple 14U

Qualified

Buffalo, MN 14U A 3 2 0 400
4 Crow River Revolution Blue 14U

Qualified

Rockford, MN 14U A 4 2 0 320
5 MN Sox 14U Coon Rapids, MN 14U A 2 2 0 240
5 Orono Havoc 14U

Qualified

Orono, MN 14U A 3 2 0 240
7 ROSA Aces and Eights 14U

Qualified

Rogers, MN 14U A 2 2 0 180
7 OMGAA Black 14U Maple Grove, MN 14U A 2 2 0 180
9 Southwest Metro Wildcats 14U Burnsville, MN 14U A 1 2 0 120
9 Wayzata Gold 14U

Qualified

Plymouth, MN 14U A 1 2 0 120
9 Delano Black 14U Delano, MN 14U A 1 2 0 120
9 CA Heat Red 14U

Qualified

New Hope, MN 14U A 1 2 0 120
13 OMGAA Storm White 14U Maple Grove, MN 14U A 0 2 0 60
13 MN Starters Harris 14U Shakopee, MN 14U A 0 2 0 60
13 Hopkins Blue 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U A 0 2 0 60
13 MN Whirl White 14U

Qualified

Minnetonka, MN 14U A 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 Hopkins Silver 14U 6 OMGAA Storm White 14U 5
2 July 13, 2019 8:00AM F4 CA Heat Red 14U 4 Wayzata Gold 14U 2
3 July 13, 2019 8:00AM F2 Buffalo Purple 14U 4 Delano Black 14U 2
4 July 13, 2019 8:00AM F3 Crow River Revolution Blue 14U 20 Hopkins Blue 14U 1
5 July 13, 2019 9:30AM F1 Waite Park Blue 14U 11 MN Starters Harris 14U 0
6 July 13, 2019 9:30AM F4 ROSA Aces and Eights 14U 9 Southwest Metro Wildcats 14U 7
7 July 13, 2019 9:30AM F2 MN Sox 14U 7 OMGAA Black 14U 2
8 July 13, 2019 9:30AM F3 Orono Havoc 14U 9 MN Whirl White 14U 1
9 July 13, 2019 11:00AM F1 Wayzata Gold 14U 3 OMGAA Storm White 14U 1
10 July 13, 2019 11:00AM F4 Delano Black 14U 10 Hopkins Blue 14U 3
11 July 13, 2019 11:00AM F2 Southwest Metro Wildcats 14U 12 MN Starters Harris 14U 8
12 July 13, 2019 11:00AM F3 OMGAA Black 14U 12 MN Whirl White 14U 5
13 July 13, 2019 12:30PM F1 Hopkins Silver 14U 9 CA Heat Red 14U 2
14 July 13, 2019 12:30PM F4 Buffalo Purple 14U 8 Crow River Revolution Blue 14U 3
15 July 13, 2019 2:00PM F1 Waite Park Blue 14U 16 ROSA Aces and Eights 14U 6
16 July 13, 2019 2:00PM F4 MN Sox 14U 6 Orono Havoc 14U 3
17 July 13, 2019 3:30PM F1 OMGAA Black 14U 9 CA Heat Red 14U 3
18 July 13, 2019 3:30PM F4 Crow River Revolution Blue 14U 6 Southwest Metro Wildcats 14U 5
19 July 13, 2019 5:00PM F1 ROSA Aces and Eights 14U 6 Delano Black 14U 3
20 July 13, 2019 5:00PM F4 Orono Havoc 14U 4 Wayzata Gold 14U 3
21 July 13, 2019 6:30PM F1 Buffalo Purple 14U 7 Hopkins Silver 14U 2
22 July 13, 2019 6:30PM F4 Waite Park Blue 14U 14 MN Sox 14U 3
23 July 14, 2019 8:00AM F1 Orono Havoc 14U 4 ROSA Aces and Eights 14U 3
24 July 14, 2019 8:00AM F4 Crow River Revolution Blue 14U 7 OMGAA Black 14U 6
25 July 14, 2019 9:30AM F1 Hopkins Silver 14U 8 Orono Havoc 14U 1
26 July 14, 2019 9:30AM F4 Crow River Revolution Blue 14U 9 MN Sox 14U 6
27 July 14, 2019 11:00AM F1 Waite Park Blue 14U 6 Buffalo Purple 14U 4
28 July 14, 2019 11:00AM F4 Hopkins Silver 14U 8 Crow River Revolution Blue 14U 2
29 July 14, 2019 12:30PM F1 Hopkins Silver 14U 3 Buffalo Purple 14U 0
30 July 14, 2019 2:00PM F1 Waite Park Blue 14U 11 Hopkins Silver 14U 5