Big West State Qualifier 14U B


Complex Name:Monticello High School
City, State:Monticello, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:14U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Jordayna Ordorff
Director Email: jordorff@gmail.com
Director Cell Phone:763-442-5364
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 St. Peter Drinkall 14U

Qualified

St. Peter, MN 14U B 6 0 0 960
2 Cambridge-Isanti Blue 14U

Qualified

Cambridge, MN 14U B 5 2 0 800
3 OMGAA Storm B 14U

Qualified

Maple Grove, MN 14U B 7 2 0 640
4 Big Lake Black 14U

Qualified

Big Lake, MN 14U B 4 2 0 480
5 612 Fastpitch Navy 14U

Qualified

Minneapolis, MN 14U B 3 2 0 420
5 Andover Doerr 14U Andover, MN 14U B 4 2 0 420
7 STMA Malerich 14U St. Michael, MN 14U B 3 2 0 360
7 Brainerd Ceynowa 14U Brainerd, MN 14U B 4 2 0 360
9 St. Francis Saints 14U St. Francis, MN 14U B 3 2 0 300
9 Monticello Black 14U Monticello, MN 14U B 3 2 0 300
9 Soderville Blue 14U Ham Lake, MN 14U B 2 2 0 300
9 St. Peter Fondie 14U

Qualified

St. Peter, MN 14U B 2 2 0 300
13 Buffalo Black 14U Buffalo, MN 14U B 2 2 0 240
13 Waite Park Red 14U Waite Park, MN 14U B 3 2 0 240
13 CA Heat Black 14U

Qualified

Robbinsdale , MN 14U B 3 2 0 240
13 St. Louis Park Orioles 14U

Qualified

St. Louis Park, MN 14U B 3 2 0 240
17 Titans Black 14U Lonsdale, MN 14U B 1 2 0 180
17 Hanover Sting 14U

Qualified

Hanover, MN 14U B 2 2 0 180
17 Belle Plaine Tigers 14U Belle Plaine, MN 14U B 1 2 0 180
17 Bloomington Blast Blue 14U Bloomington, MN 14U B 1 2 0 180
17 New Prague Black 14U New Prague, MN 14U B 1 2 0 180
17 Soderville White 14U Ham Lake, MN 14U B 1 2 0 180
17 612 Fastpitch Royal 14U

Qualified

Minneapolis, MN 14U B 1 2 0 180
17 Spring Lake Park Blue 14U

Qualified

Spring Lake Park, MN 14U B 1 2 0 180
25 Champlin Park Navy 14U Champlin, MN 14U B 0 2 0 120
25 Richfield Lindstrom Red 14U Richfield, MN 14U B 0 2 0 120
25 Northstars 14U Anoka/Ramsey, MN 14U B 0 2 0 120
25 Hopkins White 14U Hopkins, MN 14U B 1 2 0 120
25 Delano Orange 14U Delano, MN 14U B 1 2 0 120
25 Coon Rapids Black 14U Coon Rapids, MN 14U B 1 2 0 120
25 Burnsville Blaze 14U

Qualified

Burnsville, MN 14U B 0 2 0 120
25 Big Lake Blue 14U Big Lake, MN 14U B 1 2 0 120
33 Andover Olson/Saulsbury 14U Andover, MN 14U B 0 2 0 60
33 Anoka-Ramsey Maroon 14U Anoka, MN 14U B 0 2 0 60
33 ROSA Rinehart 14U Rogers/Otsego, MN 14U B 0 2 0 60
36 Wayzata Blue 14U Plymouth, MN 14U B 0 2 0 0

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F2 Hopkins White 14U 13 Anoka-Ramsey Maroon 14U 3
2 July 13, 2019 8:00AM F3 Delano Orange 14U 7 Wayzata Blue 14U 0
3 July 13, 2019 8:00AM F6 Big Lake Blue 14U 9 ROSA Rinehart 14U 8
4 July 13, 2019 8:00AM F7 Coon Rapids Black 14U 12 Andover Olson/Saulsbury 14U 5
5 July 13, 2019 8:00AM F4 STMA Malerich 14U 3 Champlin Park Navy 14U 2
6 July 13, 2019 9:20AM F2 New Prague Black 14U 13 Soderville White 14U 11
7 July 13, 2019 9:20AM F3 Spring Lake Park Blue 14U 6 St. Louis Park Orioles 14U 4
8 July 13, 2019 8:00AM F5 St. Peter Fondie 14U 6 Hanover Sting 14U 2
9 July 13, 2019 9:20AM F6 St. Peter Drinkall 14U 7 St. Francis Saints 14U 2
10 July 13, 2019 9:20AM F7 Monticello Black 14U 11 Burnsville Blaze 14U 1
11 July 13, 2019 9:20AM F4 OMGAA Storm B 14U 9 Northstars 14U 4
12 July 13, 2019 9:20AM F5 Cambridge-Isanti Blue 14U 4 Brainerd Ceynowa 14U 3
13 July 13, 2019 10:40AM F2 Bloomington Blast Blue 14U 9 Waite Park Red 14U 6
14 July 13, 2019 10:40AM F3 Soderville Blue 14U 11 CA Heat Black 14U 4
15 July 13, 2019 10:40AM F6 612 Fastpitch Navy 14U 5 Richfield Lindstrom Red 14U 4
16 July 13, 2019 10:40AM F7 Titans Black 14U 10 Belle Plaine Tigers 14U 6
17 July 13, 2019 10:40AM F4 Big Lake Black 14U 15 Hopkins White 14U 0
18 July 13, 2019 10:40AM F5 612 Fastpitch Royal 14U 11 Delano Orange 14U 0
19 July 13, 2019 12:00PM F2 Andover Doerr 14U 4 Big Lake Blue 14U 3
20 July 13, 2019 12:00PM F3 Buffalo Black 14U 7 Coon Rapids Black 14U 4
21 July 13, 2019 12:00PM F6 Hanover Sting 14U 12 ROSA Rinehart 14U 2
22 July 13, 2019 12:00PM F7 St. Louis Park Orioles 14U 17 Andover Olson/Saulsbury 14U 0
23 July 13, 2019 12:00PM F4 CA Heat Black 14U 8 Anoka-Ramsey Maroon 14U 1
24 July 13, 2019 12:00PM F5 Waite Park Red 14U 7 Wayzata Blue 14U 0
25 July 13, 2019 1:20PM F2 St. Francis Saints 14U 8 Burnsville Blaze 14U 7
26 July 13, 2019 1:20PM F3 Soderville White 14U 8 Champlin Park Navy 14U 3
27 July 13, 2019 1:20PM F6 Belle Plaine Tigers 14U 6 Richfield Lindstrom Red 14U 2
28 July 13, 2019 1:20PM F7 Brainerd Ceynowa 14U 8 Northstars 14U 7
29 July 13, 2019 1:20PM F4 Hanover Sting 14U 10 Delano Orange 14U 2
30 July 13, 2019 1:20PM F5 St. Louis Park Orioles 14U 13 Hopkins White 14U 1
31 July 13, 2019 2:40PM F2 CA Heat Black 14U 4 Coon Rapids Black 14U 3
32 July 13, 2019 2:40PM F3 Waite Park Red 14U 11 Big Lake Blue 14U 2
33 July 13, 2019 2:40PM F6 STMA Malerich 14U 5 New Prague Black 14U 4
34 July 13, 2019 2:40PM F7 Big Lake Black 14U 6 Spring Lake Park Blue 14U 0
35 July 13, 2019 2:40PM F4 St. Peter Fondie 14U 6 612 Fastpitch Royal 14U 1
36 July 13, 2019 2:40PM F5 St. Peter Drinkall 14U 3 Monticello Black 14U 0
37 July 13, 2019 4:00PM F2 Cambridge-Isanti Blue 14U 9 OMGAA Storm B 14U 3
38 July 13, 2019 4:00PM F3 Andover Doerr 14U 18 Bloomington Blast Blue 14U 1
39 July 13, 2019 4:00PM F6 Soderville Blue 14U 2 Buffalo Black 14U 1
40 July 13, 2019 4:00PM F7 612 Fastpitch Navy 14U 11 Titans Black 14U 3
41 July 13, 2019 4:00PM F4 Brainerd Ceynowa 14U 7 New Prague Black 14U 1
42 July 13, 2019 4:00PM F5 Waite Park Red 14U 10 Spring Lake Park Blue 14U 9
43 July 13, 2019 5:20PM F2 CA Heat Black 14U 8 612 Fastpitch Royal 14U 7
44 July 13, 2019 5:20PM F3 Monticello Black 14U 5 Belle Plaine Tigers 14U 4
45 July 13, 2019 5:20PM F6 OMGAA Storm B 14U 17 Soderville White 14U 1
46 July 13, 2019 5:20PM F7 St. Louis Park Orioles 14U 8 Bloomington Blast Blue 14U 3
47 July 13, 2019 5:20PM F4 Buffalo Black 14U 7 Hanover Sting 14U 3
48 July 13, 2019 5:20PM F5 St. Francis Saints 14U 17 Titans Black 14U 2
49 July 13, 2019 6:40PM F2 Big Lake Black 14U 11 STMA Malerich 14U 2
50 July 13, 2019 6:40PM F3 St. Peter Drinkall 14U 9 St. Peter Fondie 14U 1
51 July 13, 2019 6:40PM F6 Cambridge-Isanti Blue 14U 7 Andover Doerr 14U 2
52 July 13, 2019 6:40PM F7 612 Fastpitch Navy 14U 9 Soderville Blue 14U 8
53 July 14, 2019 8:00AM F2 St. Francis Saints 14U 3 Buffalo Black 14U 2
54 July 14, 2019 8:00AM F3 OMGAA Storm B 14U 6 St. Louis Park Orioles 14U 4
55 July 14, 2019 8:00AM F6 Monticello Black 14U 7 CA Heat Black 14U 2
56 July 14, 2019 8:00AM F7 Brainerd Ceynowa 14U 8 Waite Park Red 14U 7
57 July 14, 2019 9:20AM F2 STMA Malerich 14U 10 St. Francis Saints 14U 5
58 July 14, 2019 9:20AM F3 OMGAA Storm B 14U 10 St. Peter Fondie 14U 0
59 July 14, 2019 9:20AM F6 Andover Doerr 14U 12 Monticello Black 14U 4
60 July 14, 2019 9:20AM F7 Brainerd Ceynowa 14U 11 Soderville Blue 14U 3
61 July 14, 2019 10:40AM F2 St. Peter Drinkall 14U 5 Big Lake Black 14U 4
62 July 14, 2019 10:40AM F3 Cambridge-Isanti Blue 14U 4 612 Fastpitch Navy 14U 3
63 July 14, 2019 10:40AM F6 OMGAA Storm B 14U 5 STMA Malerich 14U 4
64 July 14, 2019 10:40AM F7 Andover Doerr 14U 7 Brainerd Ceynowa 14U 6
65 July 14, 2019 12:00PM F2 OMGAA Storm B 14U 8 612 Fastpitch Navy 14U 5
66 July 14, 2019 12:00PM F3 Big Lake Black 14U 10 Andover Doerr 14U 5
67 July 14, 2019 1:20PM F2 St. Peter Drinkall 14U 7 Cambridge-Isanti Blue 14U 0
68 July 14, 2019 1:20PM F3 OMGAA Storm B 14U 4 Big Lake Black 14U 1
69 July 14, 2019 2:40PM F2 Cambridge-Isanti Blue 14U 6 OMGAA Storm B 14U 4
70 July 14, 2019 4:00PM F2 St. Peter Drinkall 14U 8 Cambridge-Isanti Blue 14U 4