Big West State Qualifier 16U A


Complex Name:Richfield Middle School
City, State:Richfield, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:16U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Joy Jurewicz
Director Email: joyjurewicz@gmail.com
Director Cell Phone:612-272-0259
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 MN Twisters 16U

Qualified

Monticello, MN 16U A 4 0 0 640
2 Southwest Metro Wildcats 16U

Qualified

Burnsville, MN 16U A 6 2 0 500
3 Soderville Nieder 16U

Qualified

Ham Lake, MN 16U A 3 2 0 400
4 Andover 16U Rak/Williams

Qualified

Andover, MN 16U A 4 2 0 320
5 OMGAA Storm 16U

Qualified

Maple Grove, MN 16U A 2 2 0 240
5 Wayzata Bandits 16U Wayzata, MN 16U A 2 2 0 240
7 Northstars 16U Anoka/Ramsey, MN 16U A 1 2 0 180
7 River City Rush 16U Elk River, MN 16U A 2 2 0 180
9 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 16U

Qualified

Brooklyn Center, MN 16U A 1 2 0 120
9 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 16U Brooklyn Park, MN 16U A 1 2 0 120
9 Buffalo 16U Buffalo, MN 16U A 1 2 0 120
9 MN Whirl White 16U

Qualified

Minnetonka , MN 16U A 1 2 0 120
13 Crow River Revolution Black 16U Rockford, MN 16U A 0 2 0 60
13 CA Heat Red 16U New Hope, MN 16U A 0 2 0 60
13 Soderville Saulsbury 16U Ham Lake, MN 16U A 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 Buffalo 16U 8 Northstars 16U 3
2 July 13, 2019 8:00AM F2 Andover 16U Rak/Williams 10 MN Whirl White 16U 1
3 July 13, 2019 9:20AM F1 Wayzata Bandits 16U 3 Crow River Revolution Black 16 2
4 July 13, 2019 9:20AM F2 OMGAA Storm 16U 13 Soderville Saulsbury 16U 0
5 July 13, 2019 10:40AM F1 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 7 River City Rush 16U 6
6 July 13, 2019 10:40AM F2 Soderville Nieder 16U 9 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 3
7 July 13, 2019 12:00PM F1 Southwest Metro Wildcats 16U 7 CA Heat Red 16U 1
8 July 13, 2019 12:00PM F2 MN Twisters 16U 10 Buffalo 16U 1
9 July 13, 2019 1:20PM F1 Wayzata Bandits 16U 4 Andover 16U Rak/Williams 2
10 July 13, 2019 1:20PM F2 OMGAA Storm 16U 11 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 4
11 July 13, 2019 2:40PM F1 Soderville Nieder 16U 7 Southwest Metro Wildcats 16U 5
12 July 13, 2019 2:40PM F2 River City Rush 16U 12 Soderville Saulsbury 16U 2
13 July 13, 2019 4:00PM F1 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 6 CA Heat Red 16U 2
14 July 13, 2019 4:00PM F2 MN Whirl White 16U 14 Crow River Revolution Black 16 2
15 July 13, 2019 5:20PM F1 Northstars 16U 8 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 4
16 July 13, 2019 5:20PM F2 River City Rush 16U 4 Buffalo 16U 2
17 July 13, 2019 6:40PM F1 Andover 16U Rak/Williams 7 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 4
18 July 13, 2019 6:40PM F2 Southwest Metro Wildcats 16U 8 MN Whirl White 16U 2
19 July 14, 2019 8:00AM F1 MN Twisters 16U 5 Wayzata Bandits 16U 0
20 July 14, 2019 8:00AM F2 Soderville Nieder 16U 13 OMGAA Storm 16U 0
21 July 14, 2019 9:20AM F1 Andover 16U Rak/Williams 4 River City Rush 16U 2
22 July 14, 2019 9:20AM F2 Southwest Metro Wildcats 16U 5 Northstars 16U 4
23 July 14, 2019 10:40AM F1 Andover 16U Rak/Williams 5 OMGAA Storm 16U 3
24 July 14, 2019 10:40AM F2 Southwest Metro Wildcats 16U 5 Wayzata Bandits 16U 4
25 July 14, 2019 12:00PM F1 MN Twisters 16U 6 Soderville Nieder 16U 5
26 July 14, 2019 12:00PM F2 Southwest Metro Wildcats 16U 10 Andover 16U Rak/Williams 5
27 July 14, 2019 1:20PM F1 Southwest Metro Wildcats 16U 1 Soderville Nieder 16U 0
28 July 13, 2019 2:40PM F1 MN Twisters 16U 7 Southwest Metro Wildcats 16U 0