Down N Dirty 14U


Complex Name:Northview Park Athletic Fields
City, State:Eagan, MN
Tournament Dates:06/15/2019 through 06/16/2019
Age:14U
Class:A,B,C
Entry Fee:$400
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Chris Brown
Director Email: cbrown@isd191.org
Director Cell Phone:651-238-6202

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Goodview Sandlot 14U

Qualified

Winona, MN 14U B 6 1 0 720
2 Hopkins Silver 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U A 4 2 0 600
3 Twin Ports Rampage Elite 14U Saginaw, MN 14U A 3 2 0 420
3 Crow River Revolution Blue 14U

Qualified

Rockford, MN 14U A 4 1 0 420
5 MN Whirl Black 14U Minnetonka, MN 14U A 2 2 0 270
5 MN Magic Purple 14U Woodbury, MN 14U A 2 2 0 270
5 MN Ice Carpenter 14U

Qualified

Lakeville, MN 14U A 2 2 0 270
5 Chippewa Valley Flash 14U Chippewa Falls, WI 14U B 3 1 0 270
9 Rochester Royals 14U

Qualified

Rochester, MN 14U A 3 3 0 180
9 Arctic Blast 14U

Qualified

Eden Prairie, MN 14U A 3 3 0 180
9 MN Starters Harris 14U Shakopee, MN 14U A 2 3 0 180
9 MN Sting Elite 14U

Qualified

Lakeville , MN 14U A 4 2 0 180
13 Clutch Hitters Stohr 14U Bloomington, MN 14U A 1 3 0 120
13 White Bear Lake Bears 14U

Qualified

White Bear Lake, MN 14U A 2 1 1 120
13 MN Stars 04 14U Eagan, MN 14U A 3 1 1 120
13 River City Rage 14U La Crosse, WI 14U A 2 3 0 120
17 Mississippi Valley Pride 14U Holmen, WI 14U A 0 4 0 60
17 SE Flyers 14U St. Charles, MN 14U A 0 4 0 60
17 MN ICE Baker 14U Lakeville , MN 14U A 0 4 0 60
17 MN Starters Miller 14U Shakopee, MN 14U A 1 3 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 14, 2019 5:00 LD1 MN Stars 04 14U 6 White Bear Lake Bears 14U 6
2 June 14, 2019 5:00 LD2 Arctic Blast 14U 2 MN Ice Carpenter 14U 1
3 June 14, 2019 5:00 LD3 Hopkins Silver 14U 4 Goodview Sandlot 14U 2
4 June 14, 2019 6:30 LD1 Rochester Royals 14U 9 MN ICE Baker 14U 3
5 June 14, 2019 6:30 LD2 MN Whirl Black 14U 4 MN Starters Harris 14U 3
6 June 14, 2019 6:30 LD3 Clutch Hitters Stohr 14U 4 River City Rage 14U 0
7 June 15, 2019 8:00 NV3 MN Sting Elite 14U 4 SE Flyers 14U 1
8 June 15, 2019 8:00 NV4 Chippewa Valley Flash 14U 6 MN Magic Purple 14U 1
9 June 15, 2019 8:30 JV MN Stars 04 14U 15 MN ICE Baker 14U 0
10 June 15, 2019 9:30 NV3 Twin Ports Rampage Elite 14U 2 MN Starters Miller 14U 1
11 June 15, 2019 9:30 NV4 Crow River Revolution Blue 14U 8 Mississippi Valley Pride 14U 0
12 June 15, 2019 10:00 JV White Bear Lake Bears 14U 11 Rochester Royals 14U 0
13 June 15, 2019 11:00 NV3 Chippewa Valley Flash 14U 10 MN Sting Elite 14U 3
14 June 15, 2019 11:00 NV4 MN Magic Purple 14U 6 SE Flyers 14U 1
15 June 15, 2019 11:30 JV Goodview Sandlot 14U 8 River City Rage 14U 0
16 June 15, 2019 12:30 NV3 Crow River Revolution Blue 14U 5 Twin Ports Rampage Elite 14U 4
17 June 15, 2019 12:30 NV4 MN Starters Miller 14U 5 Mississippi Valley Pride 14U 1
18 June 15, 2019 1:00 JV Hopkins Silver 14U 10 Clutch Hitters Stohr 14U 1
19 June 15, 2019 2:00 NV3 MN Whirl Black 14U 10 Arctic Blast 14U 3
20 June 15, 2019 2:00 NV4 MN Ice Carpenter 14U 3 MN Starters Harris 14U 1
21 June 15, 2019 3:30 JV MN Magic Purple 14U 8 MN Sting Elite 14U 2
22 June 15, 2019 3:30 NV3 MN Stars 04 14U 3 Rochester Royals 14U 2
23 June 15, 2019 3:30 NV4 White Bear Lake Bears 14U 14 MN ICE Baker 14U 2
24 June 15, 2019 4:00 JV Chippewa Valley Flash 14U 6 SE Flyers 14U 0
25 June 15, 2019 5:00 NV3 Twin Ports Rampage Elite 14U 9 Mississippi Valley Pride 14U 1
26 June 15, 2019 5:00 NV4 Crow River Revolution Blue 14U 4 MN Starters Miller 14U 1
27 June 15, 2019 5:30 JV MN Starters Harris 14U 4 Arctic Blast 14U 3
28 June 15, 2019 6:30 NV3 Goodview Sandlot 14U 4 Clutch Hitters Stohr 14U 0
29 June 15, 2019 6:30 NV4 River City Rage 14U 9 Hopkins Silver 14U 1
30 June 15, 2019 7:00 JV MN Ice Carpenter 14U 10 MN Whirl Black 14U 4
31 June 16, 2019 8:00 NV5 River City Rage 14U 10 SE Flyers 14U 2
32 June 16, 2019 8:00 JV Arctic Blast 14U 3 MN ICE Baker 14U 0
33 June 16, 2019 11:00 NV5 MN Starters Harris 14U 3 MN Starters Miller 14U 0
34 June 16, 2019 11:00 JV MN Sting Elite 14U 10 Mississippi Valley Pride 14U 0
35 June 16, 2019 12:30 NV5 Rochester Royals 14U 5 River City Rage 14U 4
36 June 16, 2019 12:30 JV Arctic Blast 14U 5 Clutch Hitters Stohr 14U 2
37 June 16, 2019 2:00 NV5 Rochester Royals 14U 5 MN Starters Harris 14U 1
38 June 16, 2019 2:00 JV MN Sting Elite 14U 8 Arctic Blast 14U 0
39 June 16, 2019 4:00 NV4 MN Sting Elite 14U 1 Rochester Royals 14U 0
40 June 16, 2019 9:30 NV5 Goodview Sandlot 14U 8 MN Magic Purple 14U 3
41 June 16, 2019 9:30 JV MN Stars 04 14U 11 MN Whirl Black 14U 1
42 June 16, 2019 11:00 NV3 Crow River Revolution Blue 14U 12 MN Ice Carpenter 14U 11
43 June 16, 2019 11:00 NV4 Twin Ports Rampage Elite 14U 4 Chippewa Valley Flash 14U 1
44 June 16, 2019 12:30 NV3 Goodview Sandlot 14U 13 White Bear Lake Bears 14U 7
45 June 16, 2019 12:30 NV4 Hopkins Silver 14U 7 MN Stars 04 14U 1
46 June 16, 2019 2:00 NV3 Goodview Sandlot 14U 8 Crow River Revolution Blue 14U 7
47 June 16, 2019 2:00 NV4 Hopkins Silver 14U 3 Twin Ports Rampage Elite 14U 2
48 June 16, 2019 4:00 NV3 Goodview Sandlot 14U 1 Hopkins Silver 14U 0