Bloomington BASH 12U


Complex Name:Dred Scott
City, State:Bloomington, MN
Tournament Dates:06/07/2019 through 06/09/2019
Age:12U
Class:A,B,C
Entry Fee:$325
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Brian Kremer
Director Email: bfatourney@gmail.com
Director Cell Phone:612-964-8529

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Prior Lake White 12U

Qualified

Prior Lake , MN 12U A 4 0 1 840
2 Mankato Peppers Elite 12U

Qualified

Mankato, MN 12U A 2 3 0 700
3 Shakopee Black 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U A 1 3 0 490
3 Orono Blue 12U

Qualified

Orono, MN 12U A 2 2 0 490
5 Rosemount Gold 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U A 3 1 1 360
5 Eagan Bailey 12U

Qualified

Eagan, MN 12U A 3 2 0 360
7 Bloomington Blast Blue 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 1 3 0 300
7 East Ridge Gold 12U

Qualified

Woodbury, MN 12U A 1 3 0 300
9 St. Louis Park Jansen 12U

Qualified

St. Louis Park, MN 12U B 3 1 0 240
9 STMA Blue 12U

Qualified

St. Michael, MN 12U B 4 1 0 240
9 Farmington Black 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 5 0 0 240
9 Tonka Black Phillips 12U Minnetonka, MN 12U B 3 1 0 240
13 Tonka Silver Kullberg 12U Minnetonka, MN 12U B 2 2 0 180
13 East Ridge Black 12U Woodbury, MN 12U B 4 1 0 180
13 Edina Sting 12U

Qualified

Edina, MN 12U B 2 2 0 180
13 Chaska Gold 12U

Qualified

Chaska, MN 12U B 2 2 0 180
17 Chanhassen Gold 12U Chanhassen, MN 12U B 2 2 0 120
17 Bloomington Blast Red 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 4 1 0 120
17 Richfield Red Owens 12U Richfield, MN 12U B 2 3 0 120
17 Bloomington Blast White 12U Bloomington, MN 12U B 1 3 0 120
17 Orono Red 12U

Qualified

Orono, MN 12U B 1 2 0 120
17 CA Heat Red 12U

Qualified

Robbinsdale, MN 12U B 3 2 0 120
17 Edina Hornets 12U Edina, MN 12U B 1 3 0 120
17 Jordan Jaguars Maroon 12U Jordan, MN 12U B 3 2 0 120
25 Stillwater White 12U

Qualified

Stillwater, MN 12U B 3 2 0 60
25 Richfield Scanlon White 12U Richfield, MN 12U B 0 4 0 60
25 612 Fastpitch Royal 12U Minneapolis, MN 12U C 1 3 0 60
25 Edina Green 12U

Qualified

Edina, MN 12U B 1 3 0 60
25 Chaska Yellow 12U Chaska, MN 12U C 0 4 0 60
25 612 Navy 12U Minneapolis, MN 12U B 1 3 0 60
25 Wayzata White 12U Wayzata, MN 12U C 2 3 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 07, 2019 6:00 F4 Edina Sting 12U 17 Chaska Yellow 12U 0
2 June 07, 2019 6:00 F11 Farmington Black 12U 11 Edina Green 12U 0
3 June 07, 2019 6:00 F10 Eagan Bailey 12U 6 Bloomington Blast Blue 12U 0
4 June 07, 2019 7:15 F4 Tonka Black Phillips 12U 10 612 Fastpitch Royal 12U 0
5 June 07, 2019 7:15 F10 Chaska Gold 12U 15 Orono Red 12U 0
6 June 07, 2019 7:15 F11 East Ridge Black 12U 17 Wayzata White 12U 0
7 June 07, 2019 7:15 F6 Tonka Silver Kullberg 12U 7 Bloomington Blast White 12U 6
8 June 07, 2019 7:15 F7 Chanhassen Gold 12U 8 612 Navy 12U 7
9 June 07, 2019 8:30 F11 Bloomington Blast Blue 12U 3 Mankato Peppers Elite 12U 2
10 June 07, 2019 8:30 F4 Edina Sting 12U 6 CA Heat Red 12U 5
11 June 07, 2019 8:30 F10 St. Louis Park Jansen 12U 11 Bloomington Blast Red 12U 7
12 June 08, 2019 8:00 F11 Eagan Bailey 12U 8 East Ridge Gold 12U 2
13 June 08, 2019 8:00 F10 Prior Lake White 12U 6 Rosemount Gold 12U 6
14 June 08, 2019 8:00 F6 Bloomington Blast White 12U 13 Richfield Scanlon White 12U 0
15 June 08, 2019 8:00 F9 East Ridge Black 12U 11 Richfield Red Owens 12U 6
16 June 08, 2019 9:30 F10 Orono Blue 12U 4 Shakopee Black 12U 3
17 June 08, 2019 9:30 F9 STMA Blue 12U 9 Chanhassen Gold 12U 2
18 June 08, 2019 9:30 F6 Edina Hornets 12U 14 612 Fastpitch Royal 12U 2
19 June 08, 2019 11:00 F6 Tonka Silver Kullberg 12U 15 Richfield Scanlon White 12U 0
20 June 08, 2019 11:00 F10 Bloomington Blast Red 12U 8 Stillwater White 12U 3
21 June 08, 2019 11:00 F2 CA Heat Red 12U 13 Chaska Yellow 12U 3
22 June 08, 2019 11:00 F9 Farmington Black 12U 15 Jordan Jaguars Maroon 12U 0
23 June 08, 2019 11:00 F11 Richfield Red Owens 12U 9 Wayzata White 12U 8
24 June 08, 2019 12:30 F7 East Ridge Gold 12U 11 Mankato Peppers Elite 12U 2
25 June 08, 2019 12:30 F11 Prior Lake White 12U 4 Shakopee Black 12U 0
26 June 08, 2019 12:30 F9 Rosemount Gold 12U 11 Orono Blue 12U 0
27 June 08, 2019 12:30 F8 STMA Blue 12U 7 612 Navy 12U 3
28 June 08, 2019 2:00 F10 St. Louis Park Jansen 12U 3 Stillwater White 12U 2
29 June 08, 2019 2:00 F8 Tonka Black Phillips 12U 12 Edina Hornets 12U 3
30 June 08, 2019 2:00 F9 Jordan Jaguars Maroon 12U 8 Edina Green 12U 6
31 June 08, 2019 3:30 F8 Shakopee Black 12U 9 Eagan Bailey 12U 2
32 June 08, 2019 3:30 F9 Prior Lake White 12U 9 East Ridge Gold 12U 0
33 June 08, 2019 3:30 F7 STMA Blue 12U 11 Tonka Silver Kullberg 12U 3
34 June 08, 2019 5:00 F8 Mankato Peppers Elite 12U 7 Rosemount Gold 12U 4
35 June 08, 2019 5:00 F9 Orono Blue 12U 10 Bloomington Blast Blue 12U 3
36 June 08, 2019 5:00 F7 Tonka Black Phillips 12U 6 Edina Sting 12U 2
37 June 08, 2019 6:30 F11 Farmington Black 12U 6 Chaska Gold 12U 0
38 June 08, 2019 6:30 F10 St. Louis Park Jansen 12U 13 East Ridge Black 12U 10
39 June 08, 2019 6:30 F9 CA Heat Red 12U 8 Edina Hornets 12U 1
40 June 08, 2019 6:30 F8 Orono Red 12U 9 Jordan Jaguars Maroon 12U 2
41 June 08, 2019 6:30 F7 Chanhassen Gold 12U 7 Bloomington Blast White 12U 4
42 June 08, 2019 8:00 F7 Bloomington Blast Red 12U 7 Richfield Red Owens 12U 1
43 June 08, 2019 8:00 F8 612 Fastpitch Royal 12U 12 Chaska Yellow 12U 8
44 June 08, 2019 8:00 F10 612 Navy 12U 14 Richfield Scanlon White 12U 3
45 June 08, 2019 8:00 F11 Stillwater White 12U 5 Wayzata White 12U 4
46 June 09, 2019 8:00 F11 Bloomington Blast Red 12U 10 Chanhassen Gold 12U 4
47 June 09, 2019 8:00 F4 Wayzata White 12U 14 Richfield Scanlon White 12U 3
48 June 09, 2019 8:00 F10 Stillwater White 12U 10 612 Navy 12U 0
49 June 09, 2019 9:30 F11 CA Heat Red 12U 14 Orono Red 12U 6
50 June 09, 2019 9:30 F10 Edina Green 12U 13 612 Fastpitch Royal 12U 3
51 June 09, 2019 11:00 F10 Mankato Peppers Elite 12U 8 Orono Blue 12U 0
52 June 09, 2019 11:00 F11 STMA Blue 12U 8 St. Louis Park Jansen 12U 2
53 June 09, 2019 11:00 F4 Richfield Red Owens 12U 8 Bloomington Blast White 12U 2
54 June 09, 2019 12:30 F10 Prior Lake White 12U 2 Shakopee Black 12U 1
55 June 09, 2019 12:30 F11 Farmington Black 12U 11 Tonka Black Phillips 12U 5
56 June 09, 2019 12:30 F4 Jordan Jaguars Maroon 12U 9 Edina Hornets 12U 3
57 June 09, 2019 2:00 F4 East Ridge Black 12U 10 Tonka Silver Kullberg 12U 3
58 June 09, 2019 2:00 F10 Wayzata White 12U 5 Chaska Yellow 12U 4
59 June 09, 2019 2:00 F11 Stillwater White 12U 11 Edina Green 12U 3
60 June 09, 2019 3:30 F7 Eagan Bailey 12U 8 East Ridge Gold 12U 7
61 June 09, 2019 3:30 F6 Rosemount Gold 12U 8 Bloomington Blast Blue 12U 0
62 June 09, 2019 3:30 F4 Chaska Gold 12U 8 Edina Sting 12U 5
63 June 09, 2019 3:30 F10 Jordan Jaguars Maroon 12U 6 Richfield Red Owens 12U 3
64 June 09, 2019 3:30 F11 Bloomington Blast Red 12U 11 CA Heat Red 12U 5
65 June 09, 2019 5:00 F10 East Ridge Black 12U 10 Chaska Gold 12U 6
66 June 09, 2019 5:00 F11 Farmington Black 12U 9 STMA Blue 12U 2
67 June 09, 2019 6:30 F10 Rosemount Gold 12U 7 Eagan Bailey 12U 1
68 June 09, 2019 6:30 F11 Prior Lake White 12U 3 Mankato Peppers Elite 12U 2