5th Annual Chisago Lakes Challenge 14U


Complex Name:Chisago Lakes High School
City, State:Chisago Lakes, MN
Tournament Dates:06/15/2019 through 06/16/2019
Age:14U
Class:A,B
Entry Fee:$300
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Kevin Anderson
Director Email: andke4@aol.com
Director Cell Phone:763-310-2330

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 North Lakes Ice 14U

Qualified

Lindstrom, MN 14U A 5 0 0 480
2 SPNAR Red 14U

Qualified

St. Paul, MN 14U A 4 1 0 400
3 Mahtomedi Gold 14U

Qualified

Mahtomedi, MN 14U A 4 1 0 320
4 SPNAR Blue 14U St. Paul, MN 14U B 2 3 0 240
5 MN Whirl Black 14U Minnetonka, MN 14U A 2 3 0 180
5 Southwest Metro Wildcats 14U Burnsville, MN 14U A 4 1 0 180
7 Northern Lights 14U

Qualified

Iron Range, MN 14U B 2 3 0 120
7 Champlin Park Navy 14U Champlin, MN 14U B 2 3 0 120
9 Centennial White 14U Centennial, MN 14U B 1 4 0 60
9 Coon Rapids Black 14U Coon Rapids, MN 14U B 1 4 0 60
9 Chisago Lakes Wildcats Spencer 14U Lindstrom, MN 14U B 3 2 0 60
9 Aitkin Flying Gobblers 14U Aitkin, MN 14U C 0 5 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 June 15, 2019 8:00 F6 North Lakes Ice 14U 20 Centennial White 14U 1
2 June 15, 2019 8:00 F11 SPNAR Blue 14U 8 MN Whirl Black 14U 0
3 June 15, 2019 9:15 F11 SPNAR Red 14U 8 Champlin Park Navy 14U 0
4 June 15, 2019 9:15 F6 Southwest Metro Wildcats 14U 18 Aitkin Flying Gobblers 14U 3
5 June 15, 2019 10:30 F6 Mahtomedi Gold 14U 8 Coon Rapids Black 14U 0
6 June 15, 2019 10:30 F11 Northern Lights 14U 13 Chisago Lakes Wildcats Spencer 8
7 June 15, 2019 11:45 F11 MN Whirl Black 14U 15 Centennial White 14U 0
8 June 15, 2019 11:45 F6 North Lakes Ice 14U 5 SPNAR Blue 14U 0
9 June 15, 2019 1:00 F11 Southwest Metro Wildcats 14U 10 Champlin Park Navy 14U 2
10 June 15, 2019 1:00 F6 SPNAR Red 14U 18 Aitkin Flying Gobblers 14U 0
11 June 15, 2019 2:15 F11 Mahtomedi Gold 14U 11 Chisago Lakes Wildcats Spencer 2
12 June 15, 2019 2:15 F6 Northern Lights 14U 7 Coon Rapids Black 14U 6
13 June 15, 2019 3:30 F11 SPNAR Blue 14U 20 Centennial White 14U 1
14 June 15, 2019 3:30 F6 North Lakes Ice 14U 10 MN Whirl Black 14U 0
15 June 15, 2019 3:30 F9 Chisago Lakes Wildcats Spencer 13 Coon Rapids Black 14U 8
16 June 15, 2019 3:30 F7 Champlin Park Navy 14U 16 Aitkin Flying Gobblers 14U 3
17 June 15, 2019 3:30 F8 SPNAR Red 14U 12 Southwest Metro Wildcats 14U 3
18 June 15, 2019 4:45 F8 Mahtomedi Gold 14U 10 Northern Lights 14U 1
19 June 16, 2019 9:00 F11 North Lakes Ice 14U 4 SPNAR Blue 14U 3
20 June 16, 2019 9:00 F6 Southwest Metro Wildcats 14U 16 Champlin Park Navy 14U 0
21 June 16, 2019 10:15 F11 SPNAR Red 14U 9 Mahtomedi Gold 14U 8
22 June 16, 2019 10:15 F6 Chisago Lakes Wildcats Spencer 10 Centennial White 14U 9
23 June 16, 2019 11:30 F11 MN Whirl Black 14U 7 Northern Lights 14U 5
24 June 16, 2019 11:30 F6 Coon Rapids Black 14U 17 Aitkin Flying Gobblers 14U 2
25 June 16, 2019 12:45 F11 Champlin Park Navy 14U 9 Northern Lights 14U 7
26 June 16, 2019 12:45 F6 Centennial White 14U 12 Aitkin Flying Gobblers 14U 9
27 June 16, 2019 2:00 F6 Mahtomedi Gold 14U 5 SPNAR Blue 14U 2
28 June 16, 2019 2:00 F8 North Lakes Ice 14U 6 SPNAR Red 14U 3
29 June 16, 2019 2:00 F9 Southwest Metro Wildcats 14U 13 MN Whirl Black 14U 7
30 June 16, 2019 2:00 F7 Chisago Lakes Wildcats Spencer 8 Coon Rapids Black 14U 2