Minnesota Softball 10U Tier 4 State


Complex Name:Champlin Park High School
City, State:Champlin Park, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:10U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Dan Pfeffer
Director Email: dan@josoftball.com
Director Cell Phone:952-250-3393
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Mankato Peppers Blue 10U

Qualified

North Mankato , MN 10U B 5 0 0 720
2 Mankato Peppers Orange 10U

Qualified

Mankato, MN 10U B 6 2 0 600
3 Rockford Black 10U

Qualified

Rockford, MN 10U B 4 2 0 480
4 St. Louis Park Orioles 10U

Qualified

St. Louis Park, MN 10U B 6 2 0 360
5 Farmington Red 10U

Qualified

Farmington, MN 10U B 4 2 0 300
5 New Richmond Black 10U

Qualified

New Richmond, WI 10U B 2 2 0 300
7 Champlin Park Silver 10U

Qualified

Brooklyn Park , MN 10U B 2 2 0 240
7 St. Peter Welp 10U

Qualified

St. Peter, MN 10U B 4 2 0 240
9 Somerset Red 10U

Qualified

Somerset, WI 10U B 2 2 0 180
9 Richfield Red Merda 10U

Qualified

Richfield, MN 10U B 1 2 0 180
9 Mahtomedi Zephrys Gold 10U Mahtomedi, MN 10U B 2 2 0 180
9 Hopkins Blue 10U Hopkins, MN 10U B 2 2 0 180
13 St. Anthony Huskies White 10U St Anthony, MN 10U B 1 2 0 120
13 Anoka-Ramsey Maroon 10U

Qualified

Anoka, MN 10U B 1 2 0 120
13 Randolph Rockets Orange 10U

Qualified

Randolph, MN 10U B 1 2 0 120
13 OMGAA Storm Black 10U

Qualified

Maple Grove, MN 10U B 1 2 0 120
17 STMA Blue 10U

Qualified

St Michael, MN 10U B 0 2 0 60
17 Cambridge-Isanti Blue 10U Cambridge, MN 10U B 1 2 0 60
17 Eagan Silver 10U

Qualified

Eagan, MN 10U B 0 2 0 60
17 IGH Spartans Blue 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 1 2 0 60
17 Silver Bullets Waldemar 10U

Qualified

Lexington, MN 10U B 0 2 0 60
17 Silver Bullets Hugger 10U Centerville, MN 10U B 0 2 0 60
17 Shakopee Red 10U

Qualified

Shakopee, MN 10U B 0 2 0 60
17 Tonka White Chose 10U

Qualified

Minnetonka, MN 10U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 St. Louis Park Orioles 10U 13 Silver Bullets Hugger 10U 3
2 July 13, 2019 8:00AM F2 Farmington Red 10U 11 STMA Blue 10U 2
3 July 13, 2019 8:00AM F3 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 7 Hopkins Blue 10U 1
4 July 13, 2019 8:00AM F4 Rockford Black 10U 10 Randolph Rockets Orange 10U 3
5 July 13, 2019 9:30AM F1 St. Peter Welp 10U 11 Silver Bullets Waldemar 10U 6
6 July 13, 2019 9:30AM F2 Mankato Peppers Orange 10U 7 OMGAA Storm Black 10U 4
7 July 13, 2019 9:30AM F3 Cambridge-Isanti Blue 10U 9 Eagan Silver 10U 8
8 July 13, 2019 9:30AM F4 IGH Spartans Blue 10U 11 Shakopee Red 10U 7
9 July 13, 2019 11:00AM F1 New Richmond Black 10U 11 St. Louis Park Orioles 10U 6
10 July 13, 2019 11:00AM F2 Farmington Red 10U 10 Tonka White Chose 10U 1
11 July 13, 2019 11:00AM F3 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 7 Anoka-Ramsey Maroon 10U 4
12 July 13, 2019 11:00AM F4 Rockford Black 10U 6 Somerset Red 10U 0
13 July 13, 2019 12:30PM F1 Champlin Park Silver 10U 10 St. Peter Welp 10U 6
14 July 13, 2019 12:30PM F2 Mankato Peppers Orange 10U 6 St. Anthony Huskies White 10U 1
15 July 13, 2019 12:30PM F3 Mankato Peppers Blue 10U 15 Cambridge-Isanti Blue 10U 1
16 July 13, 2019 12:30PM F4 Richfield Red Merda 10U 10 IGH Spartans Blue 10U 4
17 July 13, 2019 2:00PM F1 St. Louis Park Orioles 10U 10 Silver Bullets Waldemar 10U 6
18 July 13, 2019 2:00PM F2 OMGAA Storm Black 10U 11 Tonka White Chose 10U 5
19 July 13, 2019 2:00PM F3 Anoka-Ramsey Maroon 10U 15 Eagan Silver 10U 12
20 July 13, 2019 2:00PM F4 Somerset Red 10U 10 Shakopee Red 10U 4
21 July 13, 2019 3:30PM F1 St. Peter Welp 10U 15 Silver Bullets Hugger 10U 3
22 July 13, 2019 3:30PM F2 St. Anthony Huskies White 10U 15 STMA Blue 10U 8
23 July 13, 2019 3:30PM F3 Hopkins Blue 10U 9 Cambridge-Isanti Blue 10U 8
24 July 13, 2019 3:30PM F4 Randolph Rockets Orange 10U 12 IGH Spartans Blue 10U 11
25 July 13, 2019 5:00PM F1 New Richmond Black 10U 8 Farmington Red 10U 7
26 July 13, 2019 5:00PM F2 Rockford Black 10U 6 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 5
27 July 13, 2019 5:00PM F3 Mankato Peppers Orange 10U 14 Champlin Park Silver 10U 4
28 July 13, 2019 5:00PM F4 Mankato Peppers Blue 10U 12 Richfield Red Merda 10U 0
29 July 13, 2019 6:30PM F1 St. Louis Park Orioles 10U 7 OMGAA Storm Black 10U 6
30 July 13, 2019 6:30PM F2 Somerset Red 10U 8 Anoka-Ramsey Maroon 10U 1
31 July 13, 2019 6:30PM F3 St. Peter Welp 10U 13 St. Anthony Huskies White 10U 6
32 July 13, 2019 6:30PM F4 Hopkins Blue 10U 15 Randolph Rockets Orange 10U 14
33 July 14, 2019 8:00AM F1 St. Louis Park Orioles 10U 9 Richfield Red Merda 10U 6
34 July 14, 2019 8:00AM F2 Champlin Park Silver 10U 5 Somerset Red 10U 3
35 July 14, 2019 8:00AM F3 St. Peter Welp 10U 3 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 1
36 July 14, 2019 8:00AM F4 Farmington Red 10U 10 Hopkins Blue 10U 4
37 July 14, 2019 9:30AM F1 Rockford Black 10U 7 New Richmond Black 10U 2
38 July 14, 2019 9:30AM F2 Mankato Peppers Blue 10U 5 Mankato Peppers Orange 10U 1
39 July 14, 2019 9:30AM F3 St. Louis Park Orioles 10U 7 Champlin Park Silver 10U 3
40 July 14, 2019 9:30AM F4 Farmington Red 10U 7 St. Peter Welp 10U 6
41 July 14, 2019 11:00AM F1 St. Louis Park Orioles 10U 8 New Richmond Black 10U 7
42 July 14, 2019 11:00AM F2 Mankato Peppers Orange 10U 10 Farmington Red 10U 6
43 July 14, 2019 12:30PM F1 Mankato Peppers Blue 10U 8 Rockford Black 10U 2
44 July 14, 2019 12:30PM F2 Mankato Peppers Orange 10U 11 St. Louis Park Orioles 10U 0
45 July 14, 2019 2:00PM F1 Mankato Peppers Orange 10U 1 Rockford Black 10U 0
46 July 14, 2019 3:30PM F1 Mankato Peppers Blue 10U 6 Mankato Peppers Orange 10U 0