Minnesota Softball 10U Tier 5 State


Complex Name:Rice Creek Park
City, State:Shoreview, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:10U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Nate Urfer
Director Email: nurfer@venturebankonline.com
Director Cell Phone:612-203-2495
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 New Ulm Blue 10U

Qualified

New Ulm, MN 10U C 6 1 0 720
2 St. Anthony Huskies Blue 10U

Qualified

St. Anthony , MN 10U B 5 2 0 600
3 Prior Lake Gold 10U Prior Lake, MN 10U B 5 2 0 480
4 Randolph Blue 10U Randolph, MN 10U B 4 2 0 360
5 Chanhassen Gold 10U Chanhassen, MN 10U B 2 2 0 300
5 Mendota Heights White 10U

Qualified

Mendota Heights, MN 10U B 2 2 0 300
7 St. Louis Park The Birds 10U

Qualified

St. Louis Park , MN 10U B 3 2 0 240
7 Bloomington Blast Black 10U Bloomington, MN 10U B 2 2 0 240
9 MVSA Mustangs 10U

Qualified

Mounds View, MN 10U B 1 2 0 180
9 Hudson Silver 10U Hudson, WI 10U B 1 2 0 180
9 Big Lake Gold 10U Big Lake, MN 10U B 1 2 0 180
9 Westonka Black 10U Mound, MN 10U B 1 2 0 180
13 River Falls 10U River Falls, WI 10U B 0 2 0 120
13 Stillwater Grey 10U Stillwater, MN 10U B 0 2 0 120
13 Stillwater White 10U Stillwater, MN 10U B 0 2 0 120
13 Anoka-Ramsey Black 10U Anoka, MN 10U B 0 2 0 120
17 Tonka Silver Hochbaum 10U

Qualified

Minnetonka, MN 10U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 3:00PM F1 St. Anthony Huskies Blue 10U 3 St. Louis Park The Birds 10U 2
2 July 20, 2019 3:00PM F2 Mendota Heights White 10U 9 Tonka Silver Hochbaum 10U 8
3 July 20, 2019 3:00PM F3 Prior Lake Gold 10U 9 Anoka-Ramsey Black 10U 7
4 July 20, 2019 3:00PM F4 New Ulm Blue 10U 8 Randolph Blue 10U 5
5 July 20, 2019 4:15PM F1 Bloomington Blast Black 10U 3 Stillwater Grey 10U 2
6 July 20, 2019 4:15PM F2 Big Lake Gold 10U 6 MVSA Mustangs 10U 2
7 July 20, 2019 4:15PM F1 Westonka Black 10U 9 Hudson Silver 10U 8
8 July 20, 2019 4:15PM F4 Chanhassen Gold 10U 6 Stillwater White 10U 3
9 July 20, 2019 5:30PM F3 St. Anthony Huskies Blue 10U 9 River Falls 10U 6
10 July 20, 2019 5:30PM F2 St. Louis Park The Birds 10U 7 Tonka Silver Hochbaum 10U 6
11 July 20, 2019 5:30PM F3 Randolph Blue 10U 10 Stillwater Grey 10U 1
12 July 20, 2019 5:30PM F4 MVSA Mustangs 10U 13 River Falls 10U 7
13 July 20, 2019 6:45PM F1 Hudson Silver 10U 5 Stillwater White 10U 2
14 July 20, 2019 6:45PM F2 St. Louis Park The Birds 10U 3 Anoka-Ramsey Black 10U 1
15 July 20, 2019 6:45PM F3 Mendota Heights White 10U 4 Prior Lake Gold 10U 1
16 July 20, 2019 6:45PM F4 New Ulm Blue 10U 5 Bloomington Blast Black 10U 3
17 July 21, 2019 8:00AM F1 St. Anthony Huskies Blue 10U 13 Big Lake Gold 10U 7
18 July 21, 2019 8:00AM F2 Chanhassen Gold 10U 8 Westonka Black 10U 2
19 July 21, 2019 8:00AM F3 Prior Lake Gold 10U 13 Hudson Silver 10U 8
20 July 21, 2019 8:00AM F4 Bloomington Blast Black 10U 10 MVSA Mustangs 10U 8
21 July 21, 2019 9:30AM F1 Randolph Blue 10U 6 Big Lake Gold 10U 5
22 July 21, 2019 9:30AM F2 St. Louis Park The Birds 10U 13 Westonka Black 10U 0
23 July 21, 2019 9:30AM F3 New Ulm Blue 10U 9 Mendota Heights White 10U 3
24 July 21, 2019 9:30AM F4 St. Anthony Huskies Blue 10U 8 Chanhassen Gold 10U 2
25 July 21, 2019 11:00AM F1 Randolph Blue 10U 6 St. Louis Park The Birds 10U 5
26 July 21, 2019 11:00AM F2 Prior Lake Gold 10U 11 Bloomington Blast Black 10U 5
27 July 21, 2019 12:30PM F1 Randolph Blue 10U 14 Mendota Heights White 10U 1
28 July 21, 2019 12:30PM F2 Prior Lake Gold 10U 10 Chanhassen Gold 10U 8
29 July 21, 2019 2:00PM F1 St. Anthony Huskies Blue 10U 6 New Ulm Blue 10U 4
30 July 21, 2019 2:00PM F2 Prior Lake Gold 10U 9 Randolph Blue 10U 4
31 July 21, 2019 3:30PM F1 New Ulm Blue 10U 10 Prior Lake Gold 10U 0
32 July 21, 2019 5:00PM F1 New Ulm Blue 10U 10 St. Anthony Huskies Blue 10U 8
33 July 21, 2019 6:30PM F1 New Ulm Blue 10U 11 St. Anthony Huskies Blue 10U 1