Minnesota Softball 12U Tier 1 State


Complex Name:North Alexander Park
City, State:Faribault, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:12U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Dan Pfeffer
Director Email: dan@josoftball.com
Director Cell Phone:952-250-3393
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Rosemount Gold 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U A 5 0 0 720
2 Forest Lake Rangers Elite 12U

Qualified

Forest Lake, MN 12U A 5 2 0 600
3 Andover Heppell 12U

Qualified

Andover, MN 12U A 6 2 0 480
4 Mankato Peppers Elite 12U

Qualified

Mankato, MN 12U A 5 2 0 360
5 Soderville Blue Vogel 12U

Qualified

Ham Lake, MN 12U A 2 2 0 300
5 Lakeville Lightning 12U

Qualified

Lakeville, MN 12U A 3 2 0 300
7 Farmington Orange 12U

Qualified

Farmington, MN 12U A 2 2 0 240
7 Prior Lake White 12U

Qualified

Prior Lake , MN 12U A 3 2 0 240
9 ROSA Freeberg 12U

Qualified

Rogers, MN 12U A 2 2 0 180
9 Shakopee Black 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U A 1 2 0 180
9 Rosemount Irish Larson 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U A 1 2 0 180
9 STMA Gold 12U

Qualified

St. Michael, MN 12U A 2 2 0 180
13 Orono Blue 12U

Qualified

Orono, MN 12U A 2 2 0 120
13 Silver Bullets Border 12U

Qualified

Centennial, MN 12U A 2 2 0 120
13 Stillwater Red 12U

Qualified

Stillwater, MN 12U A 2 2 0 120
13 OMGAA Storm Ihle 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U A 0 2 0 120
17 Wayzata Gold 12U

Qualified

Plymouth, MN 12U A 1 2 0 60
17 Prescott Black 12U

Qualified

Prescott, WI 12U A 0 2 0 60
17 Oakdale Black 12U

Qualified

Oakdale, MN 12U A 1 2 0 60
17 Hudson Navy Schwab 12U

Qualified

Hudson, WI 12U A 0 2 0 60
17 Eagan Bailey 12U

Qualified

Eagan, MN 12U A 0 2 0 60
17 Chanhassen Blue 12U

Qualified

Chanhassen, MN 12U A 1 2 0 60
17 Champlin Park Navy 12U

Qualified

Champlin, MN 12U A 0 2 0 60
17 Chisago Wildcats Kotval 12U Lindstrom, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 9:00AM F1 Wayzata Gold 12U 10 Prescott Black 12U 2
2 July 13, 2019 9:00AM F2 Stillwater Red 12U 6 Champlin Park Navy 12U 3
3 July 13, 2019 9:00AM F3 Silver Bullets Border 12U 5 OMGAA Storm Ihle 12U 1
4 July 13, 2019 9:00AM F4 Chanhassen Blue 12U 6 Hudson Navy Schwab 12U 5
5 July 13, 2019 9:00AM F5 Forest Lake Rangers Elite 12U 3 ROSA Freeberg 12U 2
6 July 13, 2019 9:00AM F6 Mankato Peppers Elite 12U 4 Chisago Wildcats Kotval 12U 2
7 July 13, 2019 10:30AM F5 Orono Blue 12U 5 Eagan Bailey 12U 1
8 July 13, 2019 10:30AM F6 Lakeville Lightning 12U 8 STMA Gold 12U 2
9 July 13, 2019 10:30AM F1 Rosemount Irish Larson 12U 5 Wayzata Gold 12U 4
10 July 13, 2019 10:30AM F2 Soderville Blue Vogel 12U 2 Stillwater Red 12U 0
11 July 13, 2019 10:30AM F3 Shakopee Black 12U 4 Silver Bullets Border 12U 1
12 July 13, 2019 10:30AM F4 Rosemount Gold 12U 11 Chanhassen Blue 12U 2
13 July 13, 2019 12:00PM F3 Forest Lake Rangers Elite 12U 5 Prior Lake White 12U 3
14 July 13, 2019 12:00PM F4 Mankato Peppers Elite 12U 8 Oakdale Black 12U 0
15 July 13, 2019 12:00PM F5 Farmington Orange 12U 15 Orono Blue 12U 0
16 July 13, 2019 12:00PM F6 Lakeville Lightning 12U 6 Andover Heppell 12U 0
17 July 13, 2019 12:00PM F1 ROSA Freeberg 12U 6 Wayzata Gold 12U 5
18 July 13, 2019 12:00PM F2 Stillwater Red 12U 7 Chisago Wildcats Kotval 12U 1
19 July 13, 2019 1:30PM F1 Silver Bullets Border 12U 5 Eagan Bailey 12U 4
20 July 13, 2019 1:30PM F2 STMA Gold 12U 3 Chanhassen Blue 12U 1
21 July 13, 2019 1:30PM F3 Prior Lake White 12U 14 Prescott Black 12U 1
22 July 13, 2019 1:30PM F4 Oakdale Black 12U 8 Champlin Park Navy 12U 3
23 July 13, 2019 1:30PM F5 Orono Blue 12U 6 OMGAA Storm Ihle 12U 2
24 July 13, 2019 1:30PM F6 Andover Heppell 12U 3 Hudson Navy Schwab 12U 0
25 July 13, 2019 3:00PM F1 Soderville Blue Vogel 12U 12 Rosemount Irish Larson 12U 4
26 July 13, 2019 3:00PM F3 Rosemount Gold 12U 3 Shakopee Black 12U 2
27 July 13, 2019 3:00PM F4 Forest Lake Rangers Elite 12U 6 Mankato Peppers Elite 12U 5
28 July 13, 2019 3:00PM F5 Lakeville Lightning 12U 4 Farmington Orange 12U 1
29 July 13, 2019 4:30PM F4 ROSA Freeberg 12U 4 Stillwater Red 12U 1
30 July 13, 2019 4:30PM F5 STMA Gold 12U 11 Silver Bullets Border 12U 1
31 July 13, 2019 4:30PM F6 Prior Lake White 12U 10 Oakdale Black 12U 8
32 July 13, 2019 4:30PM F1 Andover Heppell 12U 12 Orono Blue 12U 0
33 July 13, 2019 6:00PM F4 Farmington Orange 12U 4 ROSA Freeberg 12U 3
34 July 13, 2019 6:00PM F5 Mankato Peppers Elite 12U 9 STMA Gold 12U 1
35 July 13, 2019 6:00PM F6 Prior Lake White 12U 6 Shakopee Black 12U 2
36 July 13, 2019 6:00PM F1 Andover Heppell 12U 6 Rosemount Irish Larson 12U 0
37 July 14, 2019 9:00AM F4 Rosemount Gold 12U 7 Soderville Blue Vogel 12U 3
38 July 14, 2019 9:00AM F5 Forest Lake Rangers Elite 12U 8 Lakeville Lightning 12U 7
39 July 14, 2019 10:30AM F4 Mankato Peppers Elite 12U 11 Farmington Orange 12U 5
40 July 14, 2019 10:30AM F5 Andover Heppell 12U 2 Prior Lake White 12U 1
41 July 14, 2019 12:00PM F4 Mankato Peppers Elite 12U 7 Soderville Blue Vogel 12U 1
42 July 14, 2019 12:00PM F5 Andover Heppell 12U 6 Lakeville Lightning 12U 2
43 July 14, 2019 1:30PM F4 Rosemount Gold 12U 13 Forest Lake Rangers Elite 12U 2
44 July 14, 2019 1:30PM F5 Andover Heppell 12U 2 Mankato Peppers Elite 12U 1
45 July 14, 2019 3:00PM F4 Forest Lake Rangers Elite 12U 1 Andover Heppell 12U 0
46 July 14, 2019 4:30PM F4 Rosemount Gold 12U 11 Forest Lake Rangers Elite 12U 3