Minnesota Softball 12U Tier 4 State


Complex Name:Big Lake Middle School
City, State:Big Lake, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:12U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Michelle Fjone
Director Email: blfptournamentdirector@gmail.com
Director Cell Phone:612-799-5834
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Mendota Heights Red 12U

Qualified

Mendota Heights, MN 12U B 5 0 0 720
2 Waite Park Blue 12U

Qualified

Waite Park, MN 12U B 7 2 0 600
3 Faribault Fury Purple 12U

Qualified

Faribault, MN 12U B 3 2 0 480
4 Delano Black 12U

Qualified

Delano, MN 12U B 3 2 0 360
5 Big Lake Black 12U

Qualified

Big Lake, MN 12U B 3 2 0 300
5 Rosemount Irish 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U B 4 2 0 300
7 Brooklyn Park Yost 12U Brooklyn Park, MN 12U B 3 2 0 240
7 Mankato Peppers Orange 12U

Qualified

Mankato, MN 12U B 3 2 0 240
9 Andover Lien 12U Andover, MN 12U B 2 2 0 180
9 Rosemount Irish Leuer 12U

Qualified

Rosemount, MN 12U B 2 2 0 180
9 Prescott Feran 12U

Qualified

Prescott, WI 12U B 1 2 0 180
9 Ellsworth Gutting 12U

Qualified

Ellsworth , WI 12U B 1 2 0 180
13 Farmington Black 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 0 2 0 120
13 Prior Lake Gold 12U Prior Lake, MN 12U B 0 2 0 120
13 Owatonna Crush Blue 12U Owatonna, MN 12U B 0 2 0 120
13 Eagan Larson/Olson 12U

Qualified

Eagan, MN 12U B 1 2 0 120
17 SPNAR Red 12U

Qualified

St. Paul, MN 12U B 0 2 0 60
17 St. Peter Sickler 12U

Qualified

St. Peter, MN 12U B 0 2 0 60
17 Bloomington Blast Red 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 0 2 0 60
17 612 Navy 12U Minneapolis, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 Big Lake Black 12U 10 Eagan Larson/Olson 12U 0
2 July 13, 2019 8:00AM F2 Rosemount Irish 12U 9 Brooklyn Park Yost 12U 0
3 July 13, 2019 8:00AM F3 Andover Lien 12U 4 SPNAR Red 12U 3
4 July 13, 2019 8:00AM F4 Rosemount Irish Leuer 12U 6 Waite Park Blue 12U 4
5 July 13, 2019 9:30AM F1 Ellsworth Gutting 12U 2 St. Peter Sickler 12U 1
6 July 13, 2019 9:30AM F2 Mendota Heights Red 12U 8 612 Navy 12U 6
7 July 13, 2019 9:30AM F3 Prescott Feran 12U 8 Mankato Peppers Orange 12U 4
8 July 13, 2019 9:30AM F4 Faribault Fury Purple 12U 12 Bloomington Blast Red 12U 1
9 July 13, 2019 11:00AM F1 Big Lake Black 12U 11 Prior Lake Gold 12U 1
10 July 13, 2019 11:00AM F2 Rosemount Irish 12U 3 Farmington Black 12U 1
11 July 13, 2019 11:00AM F3 Delano Black 12U 9 Andover Lien 12U 7
12 July 13, 2019 11:00AM F4 Rosemount Irish Leuer 12U 5 Owatonna Crush Blue 12U 0
13 July 13, 2019 12:30PM F1 Mankato Peppers Orange 12U 6 SPNAR Red 12U 2
14 July 13, 2019 12:30PM F2 Waite Park Blue 12U 12 Bloomington Blast Red 12U 0
15 July 13, 2019 12:30PM F3 Eagan Larson/Olson 12U 5 St. Peter Sickler 12U 4
16 July 13, 2019 12:30PM F4 Brooklyn Park Yost 12U 9 612 Navy 12U 1
17 July 13, 2019 2:00PM F1 Mankato Peppers Orange 12U 2 Prior Lake Gold 12U 1
18 July 13, 2019 2:00PM F2 Waite Park Blue 12U 4 Farmington Black 12U 2
19 July 13, 2019 2:00PM F3 Andover Lien 12U 7 Eagan Larson/Olson 12U 5
20 July 13, 2019 2:00PM F4 Brooklyn Park Yost 12U 13 Owatonna Crush Blue 12U 2
21 July 13, 2019 3:30PM F1 Big Lake Black 12U 6 Ellsworth Gutting 12U 2
22 July 13, 2019 3:30PM F2 Mendota Heights Red 12U 8 Rosemount Irish 12U 7
23 July 13, 2019 3:30PM F3 Delano Black 12U 5 Prescott Feran 12U 0
24 July 13, 2019 3:30PM F4 Faribault Fury Purple 12U 8 Rosemount Irish Leuer 12U 3
25 July 13, 2019 5:00PM F1 Brooklyn Park Yost 12U 4 Ellsworth Gutting 12U 3
26 July 13, 2019 5:00PM F2 Rosemount Irish 12U 8 Andover Lien 12U 2
27 July 13, 2019 5:00PM F3 Waite Park Blue 12U 7 Prescott Feran 12U 2
28 July 13, 2019 5:00PM F4 Mankato Peppers Orange 12U 2 Rosemount Irish Leuer 12U 1
29 July 13, 2019 6:30PM F1 Mendota Heights Red 12U 9 Big Lake Black 12U 3
30 July 13, 2019 6:30PM F2 Faribault Fury Purple 12U 6 Delano Black 12U 3
31 July 13, 2019 6:30PM F3 Waite Park Blue 12U 1 Mankato Peppers Orange 12U 0
32 July 13, 2019 6:30PM F4 Rosemount Irish 12U 9 Brooklyn Park Yost 12U 3
33 July 14, 2019 8:00AM F1 Waite Park Blue 12U 7 Big Lake Black 12U 3
34 July 14, 2019 8:00AM F2 Delano Black 12U 6 Rosemount Irish 12U 3
35 July 14, 2019 9:30AM F1 Mendota Heights Red 12U 6 Faribault Fury Purple 12U 1
36 July 14, 2019 9:30AM F2 Waite Park Blue 12U 10 Delano Black 12U 0
37 July 14, 2019 11:00AM F1 Waite Park Blue 12U 6 Faribault Fury Purple 12U 4
38 July 14, 2019 12:30PM F1 Mendota Heights Red 12U 10 Waite Park Blue 12U 2