Minnesota Softball 12U Tier 6 State


Complex Name:Neil Johnson Softball Fields
City, State:Shakopee, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:12U
Class:B,C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Dan Pfeffer
Director Email: dan@josoftball.com
Director Cell Phone:952-250-3393
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Spring Lake Park Red 12U

Qualified

Spring Lake Park, MN 12U B 5 0 0 720
2 Hudson Silver 12U

Qualified

Hudson , WI 12U B 6 2 0 600
3 Rochester Riot 12U

Qualified

Rochester, MN 12U B 4 2 0 480
4 STMA White 12U St. Michael-Albertville, MN 12U B 4 2 0 360
5 Rochester Raptors 12U Rochester, MN 12U C 3 2 0 300
5 Bloomington Blast Blue 12U

Qualified

Bloomington, MN 12U B 2 2 0 300
7 Oakdale Blue 12U

Qualified

Oakdale, MN 12U B 3 2 0 240
7 White Bear Lake Black 12U White Bear Lake, MN 12U B 2 2 0 240
9 Owatonna Crush Orange 12U Owatonna, MN 12U B 1 2 0 180
9 Pine Island Panther Strikes 12U Pine Island, MN 12U C 1 2 0 180
9 Woodbury White 12U Woodbury, MN 12U B 1 2 0 180
9 Shakopee Red 12U

Qualified

Shakopee, MN 12U B 1 2 0 180
13 Woodbury Blue 12U Woodbury, MN 12U B 1 2 0 120
13 Wayzata Blue 12U Wayzata, MN 12U B 1 2 0 120
13 Bloomington Blast White 12U Bloomington, MN 12U B 0 2 0 120
13 Champlin Park Silver 12U Champlin, MN 12U B 1 2 0 120
17 Buffalo 12U Buffalo, MN 12U B 0 2 0 60
17 Cambridge-Isanti Blue 12U Cambridge, MN 12U B 0 2 0 60
17 St. Anthony Huskies White 12U

Qualified

St. Anthony, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM East Oakdale Blue 12U 7 Buffalo 12U 0
2 July 13, 2019 8:00AM Central Rochester Riot 12U 9 Wayzata Blue 12U 5
3 July 13, 2019 8:00AM West STMA White 12U 6 St. Anthony Huskies White 12U 1
4 July 13, 2019 8:00AM Northeast Woodbury White 12U 3 Cambridge-Isanti Blue 12U 1
5 July 13, 2019 9:30AM East Spring Lake Park Red 12U 3 Hudson Silver 12U 1
6 July 13, 2019 9:30AM Central Bloomington Blast Blue 12U 11 Woodbury Blue 12U 10
7 July 13, 2019 9:30AM West Shakopee Red 12U 14 Pine Island Panther Strikes 12 1
8 July 13, 2019 9:30AM Northeast Owatonna Crush Orange 12U 7 Champlin Park Silver 12U 5
9 July 13, 2019 11:00AM East White Bear Lake Black 12U 4 Oakdale Blue 12U 1
10 July 13, 2019 11:00AM Central Rochester Riot 12U 12 Bloomington Blast White 12U 0
11 July 13, 2019 11:00AM West STMA White 12U 8 Rochester Raptors 12U 7
12 July 13, 2019 11:00AM Northeast Wayzata Blue 12U 8 Cambridge-Isanti Blue 12U 4
13 July 13, 2019 12:30PM East Woodbury Blue 12U 14 St. Anthony Huskies White 12U 5
14 July 13, 2019 12:30PM Central Champlin Park Silver 12U 10 Buffalo 12U 7
15 July 13, 2019 12:30PM West Pine Island Panther Strikes 12 8 Bloomington Blast White 12U 1
16 July 13, 2019 12:30PM Northeast Hudson Silver 12U 13 Wayzata Blue 12U 0
17 July 13, 2019 2:00PM East Oakdale Blue 12U 9 Woodbury Blue 12U 6
18 July 13, 2019 2:00PM Central Rochester Raptors 12U 8 Champlin Park Silver 12U 1
19 July 13, 2019 2:00PM West Spring Lake Park Red 12U 18 Woodbury White 12U 0
20 July 13, 2019 2:00PM Northeast Bloomington Blast Blue 12U 8 White Bear Lake Black 12U 7
21 July 13, 2019 3:30PM East Rochester Riot 12U 6 Shakopee Red 12U 4
22 July 13, 2019 3:30PM Northeast STMA White 12U 11 Owatonna Crush Orange 12U 5
23 July 13, 2019 3:30PM Central Rochester Raptors 12U 15 Woodbury White 12U 4
24 July 13, 2019 3:30PM West White Bear Lake Black 12U 8 Pine Island Panther Strikes 12 0
25 July 13, 2019 5:00PM West Oakdale Blue 12U 8 Shakopee Red 12U 0
26 July 13, 2019 5:00PM Northeast Hudson Silver 12U 8 Owatonna Crush Orange 12U 4
27 July 13, 2019 5:00PM East Spring Lake Park Red 12U 10 Bloomington Blast Blue 12U 2
28 July 13, 2019 5:00PM Central Rochester Riot 12U 7 STMA White 12U 1
29 July 14, 2019 9:00AM East Hudson Silver 12U 16 Oakdale Blue 12U 4
30 July 14, 2019 9:00AM Central Rochester Raptors 12U 8 White Bear Lake Black 12U 7
31 July 14, 2019 10:30AM East Hudson Silver 12U 6 Bloomington Blast Blue 12U 4
32 July 14, 2019 10:30AM Central STMA White 12U 10 Rochester Raptors 12U 0
33 July 14, 2019 12:00PM East Spring Lake Park Red 12U 5 Rochester Riot 12U 0
34 July 14, 2019 12:00PM Central Hudson Silver 12U 13 STMA White 12U 1
35 July 14, 2019 1:30PM East Hudson Silver 12U 7 Rochester Riot 12U 4
36 July 14, 2019 3:00PM East Spring Lake Park Red 12U 6 Hudson Silver 12U 4