Minnesota Softball 12U Tier 8 State


Complex Name:Veterans Park
City, State:Hastings, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:12U
Class:C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Cindy Lyon
Director Email: softballclyon@gmail.com
Director Cell Phone:651-226-6184
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Stillwater White 12U

Qualified

Stillwater, MN 12U B 9 1 0 720
2 Soderville White 12U

Qualified

Ham Lake, MN 12U B 5 2 0 600
3 CA Heat Red 12U

Qualified

Robbinsdale, MN 12U B 4 2 0 480
4 Litchfield Green 12U

Qualified

Litchfield, MN 12U Rec 3 2 0 360
5 Westonka Black 12U Minnetrista, MN 12U B 4 2 0 300
5 Hudson Raiders White 12U Hudson, WI 12U B 3 2 0 300
7 Farmington White Odie 12U

Qualified

Farmington, MN 12U B 3 2 0 240
7 STMA Silver 12U

Qualified

St. Michael-Albertville, MN 12U B 3 2 0 240
9 Elk River Stanislowski 12U Elk River, MN 12U B 1 2 0 180
9 Apple Valley Fusion Murphy 12U

Qualified

Apple Valley, MN 12U B 2 2 0 180
9 Silver Bullets Orcutt 12U Circle Pines, MN 12U B 1 2 0 180
9 Lake Crystal Blue 12U Lake Crystal, MN 12U C 2 2 0 180
13 East Ridge White 12U

Qualified

Woodbury, MN 12U B 2 2 0 120
13 Hastings White 12U Hastings, MN 12U B 1 2 0 120
13 Andover Strasser 12U Andover, MN 12U B 1 2 0 120
13 Hastings Gold 12U Hastings, MN 12U B 1 2 0 120
17 Dassel-Cokato 12U Cokato, MN 12U C 1 2 0 60
17 Blue Earth Diamonds 12U Blue Earth, MN 12U C 0 2 0 60
17 Chisago Lakes Larson 12U Chisago Lakes, MN 12U B 0 2 0 60
17 ROSA Schultz 12U Rogers, MN 12U B 0 2 0 60
17 Hopkins White Lightning 12U Hopkins, MN 12U B 1 2 0 60
17 Mendota Heights White 12U Mendota Heights, MN 12U B 0 2 0 60
17 Mankato Peppers SSL Grey 12U Mankato, MN 12U Rec 0 2 0 60
17 Sibley North Stars 12U Gaylord, MN 12U C 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 Hudson Raiders White 12U 10 Blue Earth Diamonds 12U 0
2 July 13, 2019 8:00AM F2 Dassel-Cokato 12U 15 Sibley North Stars 12U 12
3 July 13, 2019 8:00AM F3 Apple Valley Fusion Murphy 12U 9 Andover Strasser 12U 3
4 July 13, 2019 8:00AM F4 Soderville White 12U 15 Mendota Heights White 12U 7
5 July 13, 2019 9:30AM F1 CA Heat Red 12U 11 Chisago Lakes Larson 12U 1
6 July 13, 2019 9:30AM F2 East Ridge White 12U 5 Lake Crystal Blue 12U 1
7 July 13, 2019 9:30AM F3 Hopkins White Lightning 12U 3 Farmington White Odie 12U 2
8 July 13, 2019 9:30AM F4 Stillwater White 12U 9 ROSA Schultz 12U 3
9 July 13, 2019 11:00AM F1 Hudson Raiders White 12U 6 Hastings Gold 12U 0
10 July 13, 2019 11:00AM F2 Elk River Stanislowski 12U 7 Dassel-Cokato 12U 5
11 July 13, 2019 11:00AM F3 Apple Valley Fusion Murphy 12U 20 Mankato Peppers SSL Grey 12U 0
12 July 13, 2019 11:00AM F4 Soderville White 12U 7 Hastings White 12U 0
13 July 13, 2019 12:30PM F1 CA Heat Red 12U 7 STMA Silver 12U 1
14 July 13, 2019 12:30PM F2 Silver Bullets Orcutt 12U 9 East Ridge White 12U 5
15 July 13, 2019 12:30PM F3 Litchfield Green 12U 5 Hopkins White Lightning 12U 2
16 July 13, 2019 12:30PM F4 Stillwater White 12U 2 Westonka Black 12U 0
17 July 13, 2019 2:00PM F1 Hastings Gold 12U 10 Chisago Lakes Larson 12U 3
18 July 13, 2019 2:00PM F2 Lake Crystal Blue 12U 6 Dassel-Cokato 12U 5
19 July 13, 2019 2:00PM F3 Farmington White Odie 12U 7 Mankato Peppers SSL Grey 12U 6
20 July 13, 2019 2:00PM F4 Hastings White 12U 12 ROSA Schultz 12U 4
21 July 13, 2019 3:30PM F1 STMA Silver 12U 9 Blue Earth Diamonds 12U 2
22 July 13, 2019 3:30PM F2 East Ridge White 12U 9 Sibley North Stars 12U 0
23 July 13, 2019 3:30PM F3 Andover Strasser 12U 7 Hopkins White Lightning 12U 6
24 July 13, 2019 3:30PM F4 Westonka Black 12U 4 Mendota Heights White 12U 1
25 July 13, 2019 5:00PM F1 Hudson Raiders White 12U 7 Elk River Stanislowski 12U 6
26 July 13, 2019 5:00PM F2 Soderville White 12U 9 Apple Valley Fusion Murphy 12U 8
27 July 13, 2019 5:00PM F3 CA Heat Red 12U 7 Silver Bullets Orcutt 12U 2
28 July 13, 2019 5:00PM F4 Litchfield Green 12U 2 Stillwater White 12U 0
29 July 13, 2019 6:30PM F1 Lake Crystal Blue 12U 7 Hastings Gold 12U 6
30 July 13, 2019 6:30PM F2 Farmington White Odie 12U 2 Hastings White 12U 1
31 July 13, 2019 6:30PM F3 STMA Silver 12U 6 East Ridge White 12U 1
32 July 13, 2019 6:30PM F4 Westonka Black 12U 1 Andover Strasser 12U 0
33 July 14, 2019 8:00AM F1 Stillwater White 12U 12 Lake Crystal Blue 12U 0
34 July 14, 2019 8:00AM F2 Farmington White Odie 12U 10 Silver Bullets Orcutt 12U 9
35 July 14, 2019 8:00AM F3 STMA Silver 12U 7 Apple Valley Fusion Murphy 12U 3
36 July 14, 2019 8:00AM F4 Westonka Black 12U 7 Elk River Stanislowski 12U 6
37 July 14, 2019 9:30AM F1 Soderville White 12U 6 Hudson Raiders White 12U 5
38 July 14, 2019 9:30AM F2 CA Heat Red 12U 8 Litchfield Green 12U 2
39 July 14, 2019 9:30AM F3 Stillwater White 12U 5 Farmington White Odie 12U 3
40 July 14, 2019 9:30AM F4 Westonka Black 12U 16 STMA Silver 12U 1
41 July 14, 2019 11:00AM F1 Stillwater White 12U 7 Hudson Raiders White 12U 4
42 July 14, 2019 11:00AM F2 Litchfield Green 12U 4 Westonka Black 12U 3
43 July 14, 2019 12:30PM F1 Soderville White 12U 8 CA Heat Red 12U 7
44 July 14, 2019 12:30PM F2 Stillwater White 12U 5 Litchfield Green 12U 4
45 July 14, 2019 2:00PM F1 Stillwater White 12U 1 CA Heat Red 12U 0
46 July 14, 2019 3:30PM F1 Stillwater White 12U 1 Soderville White 12U 0
47 July 14, 2019 5:00PM F1 Stillwater White 12U 1 Soderville White 12U 0