Minnesota Softball 12U Tier 9 State


Complex Name:Rockford High School
City, State:Rockford, MN
Tournament Dates:07/13/2019 through 07/14/2019
Age:12U
Class:C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Michelle Byers
Director Email: michelle@sdimn.com
Director Cell Phone:952-239-2242
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Waite Park Red 12U

Qualified

Waite Park, MN 12U C 6 1 0 840
2 Moorhead Crush 12U Travel

Qualified

Moorhead, MN 12U D 6 2 0 700
3 Morris Tigers 12U

Qualified

Morris, MN 12U C 4 2 0 560
4 Inver Grove Heights Spartans 12U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 12U B 5 2 0 420
5 OMGAA Storm Eckman 12U

Qualified

Maple Grove, MN 12U C 3 2 0 360
5 Northfield Gold 12U Northfield, MN 12U B 5 2 0 360
7 Cardinal Power White 12U Fairmont, MN 12U C 4 2 0 300
7 Faribault Fury Black 12U

Qualified

Faribault, MN 12U C 3 2 0 300
9 James Gang 12U St. James, MN 12U C 1 2 0 240
9 Hutch Gold 12U Hutchinson, MN 12U C 1 2 0 240
9 Monticello Red 12U

Qualified

Monticello, MN 12U C 3 2 0 240
9 Rockford Black 12U

Qualified

Rockford, MN 12U B 1 2 0 240
13 Tonka Onyx Chapman 12U Minnetonka, MN 12U C 2 2 0 180
13 Silver Bullets Keene 12U

Qualified

Lino Lakes, MN 12U B 2 2 0 180
13 Roseville Black 12U

Qualified

Roseville, MN 12U B 2 2 0 180
13 Eveleth-Gilbert Golden Bears 12U

Qualified

Eveleth , MN 12U D 1 2 0 180
17 Randolph Rockets 12U

Qualified

Randolph, MN 12U C 0 2 0 120
17 Coon Rapids Red 12U Coon Rapids, MN 12U B 0 2 0 120
17 Princeton Orange 12U Princeton , MN 12U C 1 2 0 120
17 WEM 12U Green Waterville, MN 12U C 1 2 0 120
17 Wayzata White 12U Wayzata, MN 12U C 0 2 0 120
17 Eagan Fletcher 12U

Qualified

Eagan, MN 12U C 0 2 0 120
17 Delano Orange 12U

Qualified

Delano, MN 12U C 0 2 0 120
17 Farmington Blue 12U

Qualified

Farmington, MN 12U C 0 2 0 120
25 Prescott Johnson 12U Prescott, WI 12U C 0 2 0 60
25 Jordan Jaguars Maroon 12U Jordan, MN 12U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 13, 2019 8:00AM F1 Waite Park Red 12U 16 Eagan Fletcher 12U 0
2 July 13, 2019 8:00AM F2 Silver Bullets Keene 12U 8 Delano Orange 12U 2
3 July 13, 2019 8:00AM F3 Cardinal Power White 12U 17 Jordan Jaguars Maroon 12U 2
4 July 13, 2019 8:00AM F4 OMGAA Storm Eckman 12U 13 Northfield Gold 12U 10
5 July 13, 2019 9:30AM F1 Faribault Fury Black 12U 9 Coon Rapids Red 12U 1
6 July 13, 2019 9:30AM F2 Tonka Onyx Chapman 12U 8 Farmington Blue 12U 4
7 July 13, 2019 9:30AM F3 WEM 12U Green 5 Prescott Johnson 12U 4
8 July 13, 2019 9:30AM F4 Moorhead Crush 12U Travel 11 Princeton Orange 12U 0
9 July 13, 2019 11:00AM F1 Monticello Red 12U 3 Randolph Rockets 12U 1
10 July 13, 2019 11:00AM F2 Roseville Black 12U 12 Wayzata White 12U 6
11 July 13, 2019 11:00AM F3 Waite Park Red 12U 5 Inver Grove Heights Spartans 1 2
12 July 13, 2019 11:00AM F4 Hutch Gold 12U 7 Silver Bullets Keene 12U 6
13 July 13, 2019 12:30PM F1 OMGAA Storm Eckman 12U 12 Cardinal Power White 12U 4
14 July 13, 2019 12:30PM F2 Faribault Fury Black 12U 4 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 3
15 July 13, 2019 12:30PM F3 Rockford Black 12U 16 Tonka Onyx Chapman 12U 0
16 July 13, 2019 12:30PM F4 Moorhead Crush 12U Travel 5 WEM 12U Green 3
17 July 13, 2019 2:00PM F1 James Gang 12U 6 Monticello Red 12U 5
18 July 13, 2019 2:00PM F2 Morris Tigers 12U 15 Roseville Black 12U 1
19 July 13, 2019 2:00PM F3 Northfield Gold 12U 11 Jordan Jaguars Maroon 12U 3
20 July 13, 2019 2:00PM F4 Princeton Orange 12U 12 Prescott Johnson 12U 11
21 July 13, 2019 3:30PM F1 Tonka Onyx Chapman 12U 17 Coon Rapids Red 12U 3
22 July 13, 2019 3:30PM F2 Monticello Red 12U 15 Eagan Fletcher 12U 3
23 July 13, 2019 3:30PM F3 Roseville Black 12U 6 Delano Orange 12U 5
24 July 13, 2019 3:30PM F4 Inver Grove Heights Spartans 1 4 Randolph Rockets 12U 3
25 July 13, 2019 5:00PM F1 Silver Bullets Keene 12U 7 Wayzata White 12U 6
26 July 13, 2019 5:00PM F2 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 11 Farmington Blue 12U 6
27 July 13, 2019 5:00PM F3 Northfield Gold 12U 10 WEM 12U Green 4
28 July 13, 2019 5:00PM F4 Cardinal Power White 12U 16 Princeton Orange 12U 1
29 July 13, 2019 6:30PM F1 Waite Park Red 12U 21 Hutch Gold 12U 3
30 July 13, 2019 6:30PM F2 OMGAA Storm Eckman 12U 5 Faribault Fury Black 12U 2
31 July 13, 2019 6:30PM F3 Moorhead Crush 12U Travel 6 Rockford Black 12U 2
32 July 13, 2019 6:30PM F4 Morris Tigers 12U 10 James Gang 12U 2
33 July 14, 2019 8:00AM F1 Northfield Gold 12U 9 Tonka Onyx Chapman 12U 2
34 July 14, 2019 8:00AM F2 Monticello Red 12U 3 Roseville Black 12U 2
35 July 14, 2019 8:00AM F3 Inver Grove Heights Spartans 1 8 Silver Bullets Keene 12U 3
36 July 14, 2019 8:00AM F4 Cardinal Power White 12U 5 Eveleth-Gilbert Golden Bears 1 0
37 July 14, 2019 9:30AM F1 Northfield Gold 12U 11 Hutch Gold 12U 5
38 July 14, 2019 9:30AM F2 Faribault Fury Black 12U 1 Monticello Red 12U 0
39 July 14, 2019 9:30AM F3 Inver Grove Heights Spartans 1 21 Rockford Black 12U 10
40 July 14, 2019 9:30AM F4 Cardinal Power White 12U 11 James Gang 12U 5
41 July 14, 2019 11:00AM F1 Waite Park Red 12U 9 OMGAA Storm Eckman 12U 4
42 July 14, 2019 11:00AM F2 Moorhead Crush 12U Travel 7 Morris Tigers 12U 5
43 July 14, 2019 11:00AM F3 Northfield Gold 12U 14 Faribault Fury Black 12U 6
44 July 14, 2019 11:00AM F4 Inver Grove Heights Spartans 1 6 Cardinal Power White 12U 5
45 July 14, 2019 12:30PM F1 Morris Tigers 12U 12 Northfield Gold 12U 11
46 July 14, 2019 12:30PM F2 Inver Grove Heights Spartans 1 13 OMGAA Storm Eckman 12U 7
47 July 14, 2019 2:00PM F1 Waite Park Red 12U 5 Moorhead Crush 12U Travel 3
48 July 14, 2019 2:00PM F2 Morris Tigers 12U 8 Inver Grove Heights Spartans 1 7
49 July 14, 2019 3:30PM F1 Moorhead Crush 12U Travel 4 Morris Tigers 12U 1
50 July 14, 2019 5:00PM F1 Moorhead Crush 12U Travel 1 Waite Park Red 12U 0
51 July 14, 2019 6:30PM F1 Waite Park Red 12U 1 Moorhead Crush 12U Travel 0