Minnesota Softball 16U Tier 1 State


Complex Name:Sunshine Park
City, State:Andover, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:16U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Steve Williams
Director Email: steve.f.williams@me.com
Director Cell Phone:602-321-1072
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 White Bear Lake Bears 16U

Qualified

White Bear Lake, MN 16U A 5 0 0 720
2 MN Twisters 16U

Qualified

Monticello, MN 16U A 4 2 0 600
3 SPNAR Red 16U

Qualified

St. Paul, MN 16U A 4 2 0 480
4 Chatfield Fireballs 16U

Qualified

Chatfield, MN 16U B 4 2 0 360
5 OMGAA Storm 16U

Qualified

Maple Grove, MN 16U A 4 2 0 300
5 Andover 16U Rak/Williams

Qualified

Andover, MN 16U A 3 2 0 300
7 Acceleration 16U

Qualified

Sauk Rapids, MN 16U A 2 2 0 240
7 Centennial 16U

Qualified

Circle Pines, MN 16U A 3 2 0 240
9 Soderville Nieder 16U

Qualified

Ham Lake, MN 16U A 1 2 0 180
9 MN Ice Holt 16U Lakeville, MN 16U A 1 2 0 180
9 Northstars 16U Anoka/Ramsey, MN 16U A 2 2 0 180
9 SPNAR Blue 16U

Qualified

St. Paul, MN 16U A 1 2 0 180
13 Wayzata Bandits 16U Wayzata, MN 16U A 1 2 0 120
13 MN Stampede 16U Mounds View, MN 16U A 1 2 0 120
13 River City Rush 16U Elk River, MN 16U A 1 2 0 120
13 Randolph Rockets 16U Randolph, MN 16U A 1 2 0 120
17 Southwest Metro Wildcats 16U

Qualified

Burnsville, MN 16U A 0 2 0 60
17 Mendota Heights 16U Mendota Heights, MN 16U A 0 2 0 60
17 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 16U

Qualified

Brooklyn Center, MN 16U A 0 2 0 60
17 Woodbury Blue 16U

Qualified

Woodbury, MN 16U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 2:30PM F1 Randolph Rockets 16U 3 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 2
2 July 20, 2019 2:30PM F2 Northstars 16U 7 Woodbury Blue 16U 6
3 July 20, 2019 2:30PM F3 River City Rush 16U 9 Mendota Heights 16U 2
4 July 20, 2019 2:30PM F4 Chatfield Fireballs 16U 9 Wayzata Bandits 16U 3
5 July 20, 2019 4:00PM F1 SPNAR Red 16U 14 OMGAA Storm 16U 1
6 July 20, 2019 4:00PM F2 Soderville Nieder 16U 14 MN Stampede 16U 1
7 July 20, 2019 4:00PM F3 Andover 16U Rak/Williams 4 Centennial 16U 0
8 July 20, 2019 4:00PM F4 SPNAR Blue 16U 13 Southwest Metro Wildcats 16U 3
9 July 20, 2019 5:30PM F1 Acceleration 16U 2 Randolph Rockets 16U 0
10 July 20, 2019 5:30PM F2 White Bear Lake Bears 16U 11 Northstars 16U 5
11 July 20, 2019 5:30PM F3 MN Twisters 16U 1 River City Rush 16U 0
12 July 20, 2019 5:30PM F4 Chatfield Fireballs 16U 8 MN Ice Holt 16U 3
13 July 20, 2019 7:00PM F1 Centennial 16U 7 Mendota Heights 16U 2
14 July 20, 2019 7:00PM F2 Wayzata Bandits 16U 7 Southwest Metro Wildcats 16U 4
15 July 20, 2019 7:00PM F3 OMGAA Storm 16U 6 MN Diamond Divas Pink/Cardinal 3
16 July 20, 2019 7:00PM F4 MN Stampede 16U 6 Woodbury Blue 16U 1
17 July 20, 2019 8:30PM F1 Centennial 16U 7 Randolph Rockets 16U 2
18 July 20, 2019 8:30PM F2 Northstars 16U 4 Wayzata Bandits 16U 1
19 July 20, 2019 8:30PM F3 OMGAA Storm 16U 4 River City Rush 16U 0
20 July 20, 2019 8:30PM F4 MN Ice Holt 16U 15 MN Stampede 16U 0
21 July 21, 2019 8:00AM F1 SPNAR Red 16U 4 Acceleration 16U 2
22 July 21, 2019 8:00AM F2 White Bear Lake Bears 16U 3 Soderville Nieder 16U 0
23 July 21, 2019 8:00AM F3 MN Twisters 16U 7 Andover 16U Rak/Williams 2
24 July 21, 2019 8:00AM F4 Chatfield Fireballs 16U 7 SPNAR Blue 16U 4
25 July 21, 2019 9:30PM F1 Acceleration 16U 4 MN Ice Holt 16U 1
26 July 21, 2019 9:30PM F2 OMGAA Storm 16U 11 Soderville Nieder 16U 4
27 July 21, 2019 9:30PM F3 Andover 16U Rak/Williams 12 Northstars 16U 5
28 July 21, 2019 9:30PM F4 Centennial 16U 14 SPNAR Blue 16U 2
29 July 21, 2019 11:00AM F1 White Bear Lake Bears 16U 5 SPNAR Red 16U 1
30 July 21, 2019 11:00AM F2 MN Twisters 16U 2 Chatfield Fireballs 16U 0
31 July 21, 2019 11:00AM F1 Andover 16U Rak/Williams 3 Centennial 16U 2
32 July 21, 2019 11:00AM F2 OMGAA Storm 16U 4 Acceleration 16U 1
33 July 21, 2019 12:30PM F1 SPNAR Red 16U 9 Andover 16U Rak/Williams 4
34 July 21, 2019 12:30PM F2 Chatfield Fireballs 16U 13 OMGAA Storm 16U 7
35 July 21, 2019 2:00PM F1 White Bear Lake Bears 16U 7 MN Twisters 16U 0
36 July 21, 2019 2:00PM F2 SPNAR Red 16U 3 Chatfield Fireballs 16U 1
37 July 21, 2019 3:30PM F1 MN Twisters 16U 1 SPNAR Red 16U 0
38 July 21, 2019 5:00PM F1 White Bear Lake Bears 16U 6 MN Twisters 16U 4