Minnesota Softball 16U Tier 2 State


Complex Name:Bentfield Mills Park
City, State:Buffalo, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:16U
Class:B
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Pete Goodfellow
Director Email: pgoodfellow@msn.com
Director Cell Phone:763-898-6792
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Gamblers 16U

Qualified

St. Charles, MN 16U C 5 1 0 720
2 New Ulm Red 16U

Qualified

New Ulm, MN 16U B 6 2 0 600
3 Hutchinson Tigers 16U

Qualified

Hutchinson, MN 16U C 4 2 0 480
4 DGF 16U

Qualified

Glyndon, MN 16U C 4 2 0 360
5 Buffalo 16U Buffalo, MN 16U A 3 2 0 300
5 Marshall 16U Marshall, MN 16U C 2 2 0 300
7 James Gang 16U

Qualified

St. James, MN 16U C 2 2 0 240
7 Sartell Swarm 16U Sartell, MN 16U B 2 2 0 240
9 DC Chargers 16U Cokato, MN 16U C 2 2 0 180
9 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 16U Brooklyn Park, MN 16U A 2 2 0 180
9 SPNAR Gray 16U

Qualified

St. Paul, MN 16U B 1 2 0 180
9 CA Heat Red 16U New Hope, MN 16U A 2 2 0 180
13 SPNAR White 16U St. Paul, MN 16U B 1 2 0 120
13 Soderville Saulsbury 16U Ham Lake, MN 16U A 1 2 0 120
13 North Lakes Ice 16U

Qualified

lindstrom, MN 16U B 1 2 0 120
13 MN Whirl White 16U

Qualified

Minnetonka , MN 16U A 1 2 0 120
17 New Richmond Tigers 16U New Richmond, WI 16U B 0 2 0 60
17 Crow River Revolution Black 16U Rockford, MN 16U A 0 2 0 60
19 Forfeit 1 , AL 16U Rec 0 2 0 0
19 Forfeit 2 , AL 16U Rec 0 2 0 0

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 2:30PM F5 DC Chargers 16U 7 Forfeit 1 0
2 July 20, 2019 2:30PM F4 New Ulm Red 16U 7 Crow River Revolution Black 16 3
3 July 20, 2019 2:30PM F6 North Lakes Ice 16U 14 Soderville Saulsbury 16U 0
4 July 20, 2019 2:30PM F3 CA Heat Red 16U 7 Forfeit 2 0
5 July 20, 2019 10:30AM F5 Hutchinson Tigers 16U 4 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 0
6 July 20, 2019 10:30AM F4 DGF 16U 6 MN Whirl White 16U 0
7 July 20, 2019 10:30AM F6 Marshall 16U 7 New Richmond Tigers 16U 0
8 July 20, 2019 10:30AM F3 Gamblers 16U 8 SPNAR White 16U 3
9 July 20, 2019 12:00PM F5 Sartell Swarm 16U 3 DC Chargers 16U 0
10 July 20, 2019 12:00PM F4 New Ulm Red 16U 4 Buffalo 16U 3
11 July 20, 2019 12:00PM F6 SPNAR Gray 16U 4 North Lakes Ice 16U 3
12 July 20, 2019 12:00PM F3 James Gang 16U 7 CA Heat Red 16U 2
13 July 20, 2019 1:30PM F5 Soderville Saulsbury 16U 7 New Richmond Tigers 16U 0
14 July 20, 2019 1:30PM SPNAR White 16U 7 Forfeit 2 0
15 July 20, 2019 1:30PM MN Diamond Divas Gray Fourdyce 7 Forfeit 1 0
16 July 20, 2019 1:30PM F6 MN Whirl White 16U 2 Crow River Revolution Black 16 1
17 July 20, 2019 5:30PM F5 DC Chargers 16U 9 Soderville Saulsbury 16U 2
18 July 20, 2019 5:30PM F4 Buffalo 16U 19 SPNAR White 16U 0
19 July 20, 2019 5:30PM F6 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 4 North Lakes Ice 16U 3
20 July 20, 2019 5:30PM F3 CA Heat Red 16U 1 MN Whirl White 16U 0
21 July 20, 2019 6:30PM F5 Hutchinson Tigers 16U 7 Sartell Swarm 16U 1
22 July 20, 2019 6:30PM F4 New Ulm Red 16U 3 DGF 16U 0
23 July 20, 2019 6:30PM F6 Marshall 16U 9 SPNAR Gray 16U 0
24 July 20, 2019 6:30PM F3 Gamblers 16U 5 James Gang 16U 4
25 July 20, 2019 7:30PM F5 Sartell Swarm 16U 6 CA Heat Red 16U 0
26 July 20, 2019 7:30PM F4 DGF 16U 3 MN Diamond Divas Gray Fourdyce 0
27 July 20, 2019 7:30PM F6 Buffalo 16U 4 SPNAR Gray 16U 2
28 July 20, 2019 7:30PM F3 James Gang 16U 9 DC Chargers 16U 0
29 July 21, 2019 9:00AM F5 New Ulm Red 16U 6 Hutchinson Tigers 16U 3
30 July 21, 2019 9:00AM F4 Gamblers 16U 9 Marshall 16U 3
31 July 21, 2019 10:30AM F5 Buffalo 16U 5 James Gang 16U 4
32 July 21, 2019 10:30AM F4 DGF 16U 4 Sartell Swarm 16U 3
33 July 21, 2019 12:00PM F5 Hutchinson Tigers 16U 6 Buffalo 16U 5
34 July 21, 2019 12:00PM F4 DGF 16U 9 Marshall 16U 1
35 July 21, 2019 1:30PM F5 Gamblers 16U 1 New Ulm Red 16U 0
36 July 21, 2019 1:30PM F4 Hutchinson Tigers 16U 9 DGF 16U 1
37 July 21, 2019 3:00PM F5 New Ulm Red 16U 5 Hutchinson Tigers 16U 4
38 July 21, 2019 4:30PM F5 New Ulm Red 16U 6 Gamblers 16U 2
39 July 21, 2019 6:00PM F5 Gamblers 16U 13 New Ulm Red 16U 3