Minnesota Softball 16U Tier 3 State


Complex Name:Big Lake Middle School
City, State:Big Lake, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:16U
Class:B,C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Wayne Howe
Director Email: wayne_howe77@yahoo.com
Director Cell Phone:612-991-8048
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Waite Park Blue 16U

Qualified

Waite Park, MN 16U B 7 1 0 840
2 Frazee 16U

Qualified

Frazee, MN 16U C 4 2 0 700
3 Esko 16U

Qualified

Esko, MN 16U C 7 2 0 560
4 Big Lake Hornets 16U

Qualified

Big Lake, MN 16U B 3 2 0 420
5 Monticello Black 16U Monticello, MN 16U B 3 2 0 360
5 Spring Lake Park Panthers 16U

Qualified

Spring Lake Park, MN 16U B 5 2 0 360
7 Mankato Peppers Orange 16U

Qualified

Mankato, MN 16U B 2 2 0 300
7 Rosemount Irish 16U Rosemount, MN 16U B 2 2 0 300
9 Richfield Spartans 16U

Qualified

Richfield, MN 16U B 1 2 0 240
9 Pine Island Panther Strikes 16U Pine Island, MN 16U C 1 2 0 240
9 Zimmerman Sting 16U Zimmerman, MN 16U B 3 2 0 240
9 612 Fastpitch Navy 16U Minneapolis, MN 16U B 3 2 0 240
13 Hermantown 16U Hermantown, MN 16U C 2 2 0 180
13 Medford 16U Medford, MN 16U D 2 2 0 180
13 Rochester Hurricanes 16U Rochester, MN 16U C 1 2 0 180
13 St. Peter Niemeyer 16U

Qualified

St. Peter, MN 16U B 2 2 0 180
17 Brainerd Haglin 16U Brainerd, MN 16U C 0 2 0 120
17 White Bear Lake Black 16U White Bear Lake, MN 16U B 0 2 0 120
17 Brownton Cubs 16U Brownton, MN 16U Rec 0 2 0 120
17 Waconia Wildcats 16U

Qualified

Waconia, MN 16U B 1 2 0 120
17 Moorhead Crush 16U Travel Moorhead, MN 16U C 0 2 0 120
17 Richfield Stars 16U

Qualified

Richfield , MN 16U B 0 2 0 120
17 Lakeville Thunder 16U Lakeville, MN 16U B 0 2 0 120
17 MVSA Mustangs 16U Shoreview, MN 16U B 0 2 0 120
25 Jordan Jags 16U Jordan, MN 16U B 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 1:00PM F1 St. Peter Niemeyer 16U 11 White Bear Lake Black 16U 1
2 July 20, 2019 1:00PM F2 Spring Lake Park Panthers 16U 9 Brownton Cubs 16U 5
3 July 20, 2019 1:00PM F3 Hermantown 16U 8 Lakeville Thunder 16U 0
4 July 20, 2019 1:00PM F4 Zimmerman Sting 16U 2 Brainerd Haglin 16U 0
5 July 20, 2019 2:15PM F1 Medford 16U 8 Richfield Stars 16U 4
6 July 20, 2019 2:15PM F2 Esko 16U 5 Jordan Jags 16U 2
7 July 20, 2019 2:15PM F3 Waite Park Blue 16U 4 Waconia Wildcats 16U 2
8 July 20, 2019 2:15PM F4 612 Fastpitch Navy 16U 6 MVSA Mustangs 16U 2
9 July 20, 2019 3:30PM F1 Monticello Black 16U 6 Moorhead Crush 16U Travel 3
10 July 20, 2019 3:30PM F2 Big Lake Hornets 16U 15 St. Peter Niemeyer 16U 0
11 July 20, 2019 3:30PM F3 Mankato Peppers Orange 16U 2 Spring Lake Park Panthers 16U 1
12 July 20, 2019 3:30PM F4 Frazee 16U 3 Hermantown 16U 0
13 July 20, 2019 4:45PM F1 Richfield Spartans 16U 3 Zimmerman Sting 16U 2
14 July 20, 2019 4:45PM F2 Rosemount Irish 16U 9 Medford 16U 1
15 July 20, 2019 4:45PM F3 Waite Park Blue 16U 1 Esko 16U 0
16 July 20, 2019 4:45PM F4 Pine Island Panther Strikes 16 6 612 Fastpitch Navy 16U 0
17 July 20, 2019 6:00PM F1 Monticello Black 16U 6 Rochester Hurricanes 16U 1
18 July 20, 2019 6:00PM F2 Waconia Wildcats 16U 6 Jordan Jags 16U 0
19 July 20, 2019 7:15PM F2 Rochester Hurricanes 16U 6 Brainerd Haglin 16U 2
20 July 20, 2019 6:00PM F4 612 Fastpitch Navy 16U 13 Lakeville Thunder 16U 6
21 July 20, 2019 7:15PM F1 Esko 16U 3 Brownton Cubs 16U 2
22 July 20, 2019 6:00PM F3 Medford 16U 5 White Bear Lake Black 16U 1
23 July 20, 2019 7:15PM F3 Zimmerman Sting 16U 5 Moorhead Crush 16U Travel 4
24 July 20, 2019 7:15PM F4 Hermantown 16U 5 MVSA Mustangs 16U 3
25 July 20, 2019 8:30PM F1 St. Peter Niemeyer 16U 8 Richfield Stars 16U 2
26 July 20, 2019 8:30PM F2 Spring Lake Park Panthers 16U 4 Waconia Wildcats 16U 2
27 July 20, 2019 8:30PM F3 Big Lake Hornets 16U 4 Mankato Peppers Orange 16U 0
28 July 20, 2019 8:30PM F4 Frazee 16U 6 Richfield Spartans 16U 3
29 July 20, 2019 10:00PM F1 Waite Park Blue 16U 8 Rosemount Irish 16U 5
30 July 20, 2019 10:00PM F2 Monticello Black 16U 9 Pine Island Panther Strikes 16 1
31 July 20, 2019 10:00PM F3 612 Fastpitch Navy 16U 4 Rochester Hurricanes 16U 3
32 July 20, 2019 10:00PM F4 Esko 16U 12 Medford 16U 2
33 July 21, 2019 8:00AM F1 Zimmerman Sting 16U 5 Hermantown 16U 3
34 July 21, 2019 8:00AM F2 Spring Lake Park Panthers 16U 6 St. Peter Niemeyer 16U 3
35 July 21, 2019 8:00AM F3 Mankato Peppers Orange 16U 2 612 Fastpitch Navy 16U 0
36 July 21, 2019 8:00AM F4 Esko 16U 14 Richfield Spartans 16U 7
37 July 21, 2019 9:30AM F1 Rosemount Irish 16U 6 Zimmerman Sting 16U 0
38 July 21, 2019 9:30AM F2 Spring Lake Park Panthers 16U 14 Pine Island Panther Strikes 16 4
39 July 21, 2019 9:30AM F3 Frazee 16U 9 Big Lake Hornets 16U 8
40 July 21, 2019 9:30AM F4 Waite Park Blue 16U 10 Monticello Black 16U 2
41 July 21, 2019 11:00AM F1 Esko 16U 8 Mankato Peppers Orange 16U 7
42 July 21, 2019 11:00AM F2 Spring Lake Park Panthers 16U 6 Rosemount Irish 16U 3
43 July 21, 2019 12:30PM F1 Esko 16U 10 Monticello Black 16U 4
44 July 21, 2019 12:30PM F2 Big Lake Hornets 16U 12 Spring Lake Park Panthers 16U 6
45 July 21, 2019 2:00PM F1 Frazee 16U 1 Waite Park Blue 16U 0
46 July 21, 2019 2:00PM F2 Esko 16U 4 Big Lake Hornets 16U 3
47 July 21, 2019 3:30PM F1 Waite Park Blue 16U 8 Esko 16U 2
48 July 21, 2019 5:00PM F1 Waite Park Blue 16U 7 Frazee 16U 6
49 July 21, 2019 6:30PM F1 Waite Park Blue 16U 2 Frazee 16U 0