Minnesota Softball 14U Tier 1 State


Complex Name:Otter Lake
City, State:White Bear Lake, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:14U
Class:A
Entry Fee:$210
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Brian Casemore
Director Email: bcasemore@aol.com
Director Cell Phone:612-859-7710
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Crow River Revolution Blue 14U

Qualified

Rockford, MN 14U A 5 0 0 720
2 MVSA Mustangs 14U

Qualified

Mounds View , MN 14U A 4 2 0 600
3 White Bear Lake Bears 14U

Qualified

White Bear Lake, MN 14U A 5 2 0 480
4 Cottage Grove Green 14U

Qualified

Cottage Grove, MN 14U A 4 2 0 360
5 SPNAR Red 14U

Qualified

St. Paul, MN 14U A 2 2 0 300
5 Hopkins Silver 14U

Qualified

Hopkins, MN 14U A 4 2 0 300
7 Waite Park Blue 14U

Qualified

Waite Park, MN 14U A 2 2 0 240
7 Mendota Heights Red 14U

Qualified

Mendota Heights, MN 14U B 2 2 0 240
9 MN Sox 14U

Qualified

Coon Rapids, MN 14U A 2 2 0 180
9 MN Ice Carpenter 14U

Qualified

Lakeville, MN 14U A 2 2 0 180
9 Buffalo Purple 14U

Qualified

Buffalo, MN 14U A 1 2 0 180
9 Baldwin-Woodville Hawks 14U

Qualified

Baldwin, WI 14U A 2 2 0 180
13 OMGAA Black 14U

Qualified

Maple Grove, MN 14U A 1 2 0 120
13 Mahtomedi Gold 14U

Qualified

Mahtomedi, MN 14U A 1 2 0 120
13 Wayzata Gold 14U

Qualified

Plymouth, MN 14U A 1 2 0 120
13 Southwest Metro Wildcats 14U

Qualified

Burnsville, MN 14U A 1 2 0 120
17 Woodbury Royals 14U

Qualified

Woodbury, MN 14U A 1 2 0 60
17 ROSA Aces and Eights 14U

Qualified

Rogers, MN 14U A 0 2 0 60
17 Orono Havoc 14U

Qualified

Orono, MN 14U A 0 2 0 60
17 North Lakes Ice 14U

Qualified

Lindstrom, MN 14U A 0 2 0 60
17 SE Flyers 14U St. Charles, MN 14U A 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 2:00PM F1 White Bear Lake Bears 14U 7 Wayzata Gold 14U 1
2 July 20, 2019 2:00PM F2 OMGAA Black 14U 5 North Lakes Ice 14U 4
3 July 20, 2019 2:00PM F3 Baldwin-Woodville Hawks 14U 6 Southwest Metro Wildcats 14U 4
4 July 20, 2019 2:00PM F4 Woodbury Royals 14U 6 ROSA Aces and Eights 14U 3
5 July 20, 2019 3:15PM F4 Mahtomedi Gold 14U 8 SE Flyers 14U 7
6 July 20, 2019 3:15PM F1 Mendota Heights Red 14U 4 Orono Havoc 14U 2
7 July 20, 2019 3:15PM F2 Crow River Revolution Blue 14U 2 MN Ice Carpenter 14U 1
8 July 20, 2019 3:15PM F3 SPNAR Red 14U 4 MN Sox 14U 3
9 July 20, 2019 4:30PM F1 White Bear Lake Bears 14U 5 Hopkins Silver 14U 0
10 July 20, 2019 4:30PM F2 Cottage Grove Green 14U 3 OMGAA Black 14U 2
11 July 20, 2019 4:30PM F3 Waite Park Blue 14U 4 Baldwin-Woodville Hawks 14U 3
12 July 20, 2019 4:30PM F4 MVSA Mustangs 14U 9 Woodbury Royals 14U 6
13 July 20, 2019 5:45PM F1 Buffalo Purple 14U 9 Mahtomedi Gold 14U 5
14 July 20, 2019 5:45PM F2 Southwest Metro Wildcats 14U 3 Orono Havoc 14U 0
15 July 20, 2019 5:45PM F3 Hopkins Silver 14U 5 ROSA Aces and Eights 14U 4
16 July 20, 2019 5:45PM F4 MN Ice Carpenter 14U 10 SE Flyers 14U 2
17 July 20, 2019 7:00PM F1 Wayzata Gold 14U 11 Woodbury Royals 14U 3
18 July 20, 2019 7:00PM F2 MN Sox 14U 7 North Lakes Ice 14U 5
19 July 20, 2019 7:00PM F3 Hopkins Silver 14U 7 Southwest Metro Wildcats 14U 0
20 July 20, 2019 7:00PM F4 MN Ice Carpenter 14U 6 OMGAA Black 14U 3
21 July 21, 2019 8:00AM F1 Baldwin-Woodville Hawks 14U 2 Wayzata Gold 14U 1
22 July 21, 2019 8:00AM F2 MN Sox 14U 3 Mahtomedi Gold 14U 1
23 July 21, 2019 8:00AM F3 White Bear Lake Bears 14U 6 Mendota Heights Red 14U 0
24 July 21, 2019 8:00AM F4 Crow River Revolution Blue 14U 4 Cottage Grove Green 14U 3
25 July 21, 2019 9:15AM F1 MVSA Mustangs 14U 5 Waite Park Blue 14U 4
26 July 21, 2019 9:15AM F2 SPNAR Red 14U 8 Buffalo Purple 14U 0
27 July 21, 2019 9:15AM F3 Mendota Heights Red 14U 4 MN Sox 14U 3
28 July 21, 2019 9:15AM F4 Cottage Grove Green 14U 3 Baldwin-Woodville Hawks 14U 2
29 July 21, 2019 10:30AM F2 Waite Park Blue 14U 7 MN Ice Carpenter 14U 6
30 July 21, 2019 10:30AM F1 Hopkins Silver 14U 1 Buffalo Purple 14U 0
31 July 21, 2019 10:30AM F3 Crow River Revolution Blue 14U 4 White Bear Lake Bears 14U 3
32 July 21, 2019 10:30AM F4 MVSA Mustangs 14U 9 SPNAR Red 14U 7
33 July 21, 2019 11:45AM F3 Hopkins Silver 14U 8 Waite Park Blue 14U 0
34 July 21, 2019 11:45AM F4 Cottage Grove Green 14U 5 Mendota Heights Red 14U 0
35 July 21, 2019 2:00PM F3 White Bear Lake Bears 14U 12 Hopkins Silver 14U 0
36 July 21, 2019 2:00PM F4 Cottage Grove Green 14U 5 SPNAR Red 14U 4
37 July 21, 2019 2:45PM F3 Crow River Revolution Blue 14U 4 MVSA Mustangs 14U 3
38 July 21, 2019 2:45PM F4 White Bear Lake Bears 14U 1 Cottage Grove Green 14U 0
39 July 21, 2019 4:15PM F3 MVSA Mustangs 14U 1 White Bear Lake Bears 14U 0
40 July 21, 2019 5:45PM F3 Crow River Revolution Blue 14U 1 MVSA Mustangs 14U 0