Minnesota Softball 14U Tier 6 State


Complex Name:Lexington Memorial Park
City, State:Lexington, MN
Tournament Dates:07/20/2019 through 07/21/2019
Age:14U
Class:B,C
Entry Fee:$210
National Berths:USA Northern,Monsta
Director Name: Pat Mahr
Director Email: pmahr@comcast.net
Director Cell Phone:651-357-2742
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Moorhead Crush 14U Travel

Qualified

Moorhead, MN 14U C 6 1 0 720
2 New Richmond Black 14U

Qualified

New Richmond, WI 14U B 4 2 0 600
3 Springfield 14U Springfield, MN 14U C 4 2 0 480
4 Shakopee 14U

Qualified

Shakopee, MN 14U C 3 2 0 360
5 Zimmerman Navy Richel 14U

Qualified

Zimmerman, MN 14U C 4 2 0 300
5 Brainerd Warriors 14U Brainerd , MN 14U C 4 2 0 300
7 NYA Raiders White 14U Norwood Young America, MN 14U B 2 2 0 240
7 Mankato Peppers SSL White 14U Mankato, MN 14U Rec 3 2 0 240
9 Waconia Wildcats 14U Waconia, MN 14U C 2 2 0 180
9 Northfield Maroon 14U Northfield, MN 14U B 1 2 0 180
9 Mendota Heights White 14U

Qualified

Mendota Heights, MN 14U B 1 2 0 180
9 Lakeville Thunder Blue 14U Lakeville, MN 14U B 2 2 0 180
13 North Polars Black 14U North St. Paul, MN 14U B 1 2 0 120
13 ROCORI Flames Red 14U Cold Spring, MN 14U B 1 2 0 120
13 Le Sueur-Henderson Giants 14U Le Sueur, MN 14U C 1 2 0 120
13 WEM 14U Waterville, MN 14U D 0 2 0 120
17 Woodbury Blue 14U

Qualified

Woodbury, MN 14U B 0 2 0 60
17 West Metro Thunder Blue 14U Chaska, MN 14U C 0 2 0 60
17 Jordan Jaguars 14U Jordan , MN 14U C 0 2 0 60
17 Andover Svenningsen 14U Andover, MN 14U C 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 July 20, 2019 3:00PM F2 North Polars Black 14U 6 Le Sueur-Henderson Giants 14U 5
2 July 20, 2019 3:00PM F3 Mankato Peppers SSL White 14U 16 Waconia Wildcats 14U 2
3 July 20, 2019 2:00PM F1 Brainerd Warriors 14U 10 West Metro Thunder Blue 14U 0
4 July 20, 2019 4:15PM F2 Lakeville Thunder Blue 14U 9 Andover Svenningsen 14U 3
5 July 20, 2019 4:15PM F3 Moorhead Crush 14U Travel 8 Woodbury Blue 14U 0
6 July 20, 2019 3:15PM F1 Northfield Maroon 14U 16 Jordan Jaguars 14U 2
7 July 20, 2019 5:30PM F2 Mendota Heights White 14U 11 Zimmerman Navy Richel 14U 2
8 July 20, 2019 5:30PM F3 Springfield 14U 3 ROCORI Flames Red 14U 1
9 July 20, 2019 4:30PM F1 NYA Raiders White 14U 7 North Polars Black 14U 4
10 July 20, 2019 6:45PM F2 Shakopee 14U 14 Mankato Peppers SSL White 14U 2
11 July 20, 2019 6:45PM F3 New Richmond Black 14U 14 Brainerd Warriors 14U 2
12 July 20, 2019 5:45PM F1 Lakeville Thunder Blue 14U 7 WEM 14U 4
13 July 20, 2019 8:00PM F2 Zimmerman Navy Richel 14U 5 West Metro Thunder Blue 14U 3
14 July 20, 2019 8:00PM F3 ROCORI Flames Red 14U 12 Andover Svenningsen 14U 0
15 July 20, 2019 7:00PM F1 Le Sueur-Henderson Giants 14U 11 Woodbury Blue 14U 6
16 July 20, 2019 9:15PM F2 Waconia Wildcats 14U 4 Jordan Jaguars 14U 3
17 July 20, 2019 9:15PM F3 Zimmerman Navy Richel 14U 11 North Polars Black 14U 10
18 July 20, 2019 9:15PM F1 Mankato Peppers SSL White 14U 9 ROCORI Flames Red 14U 5
19 July 20, 2019 10:15PM F2 Brainerd Warriors 14U 7 Le Sueur-Henderson Giants 14U 0
20 July 20, 2019 10:15PM F3 Waconia Wildcats 14U 5 WEM 14U 3
21 July 20, 2019 10:15PM F1 Moorhead Crush 14U Travel 6 NYA Raiders White 14U 0
22 July 21, 2019 8:00AM F2 Shakopee 14U 21 Northfield Maroon 14U 2
23 July 21, 2019 8:00AM F3 New Richmond Black 14U 12 Mendota Heights White 14U 10
24 July 21, 2019 8:00AM F1 Springfield 14U 4 Lakeville Thunder Blue 14U 3
25 July 21, 2019 11:00AM F1 NYA Raiders White 14U 10 Waconia Wildcats 14U 2
26 July 21, 2019 9:30AM F1 Brainerd Warriors 14U 11 Northfield Maroon 14U 2
27 July 21, 2019 9:30AM F3 Mankato Peppers SSL White 14U 12 Mendota Heights White 14U 7
28 July 21, 2019 9:30AM F2 Zimmerman Navy Richel 14U 9 Lakeville Thunder Blue 14U 6
29 July 21, 2019 11:00AM F3 Moorhead Crush 14U Travel 10 Shakopee 14U 4
30 July 21, 2019 11:00AM F1 New Richmond Black 14U 8 Springfield 14U 2
31 July 21, 2019 12:30PM F2 Zimmerman Navy Richel 14U 5 Mankato Peppers SSL White 14U 3
32 July 21, 2019 12:30PM F3 Brainerd Warriors 14U 11 NYA Raiders White 14U 4
33 July 21, 2019 2:00PM F2 Shakopee 14U 9 Zimmerman Navy Richel 14U 1
34 July 21, 2019 2:00PM F3 Springfield 14U 14 Brainerd Warriors 14U 0
35 July 21, 2019 3:30PM F2 New Richmond Black 14U 7 Moorhead Crush 14U Travel 4
36 July 21, 2019 3:30PM F3 Springfield 14U 5 Shakopee 14U 3
37 July 21, 2019 5:00PM F2 Moorhead Crush 14U Travel 1 Springfield 14U 0
38 July 21, 2019 6:30PM F2 Moorhead Crush 14U Travel 9 New Richmond Black 14U 3
39 July 20, 2019 8:00PM F2 Moorhead Crush 14U Travel 4 New Richmond Black 14U 3