2019 MONSTA Championships 10U


Complex Name:Dred Scott
City, State:Bloomington, MN
Tournament Dates:08/01/2019 through 08/03/2019
Age:10U
Class:B,C
Entry Fee:$450
National Berths:USA,USA Northern,Monsta
Director Name: Dan Pfeffer
Director Email: dan@josoftball.com
Director Cell Phone:952-250-3393
Bracket/Schedule:View Bracket

Teams

Place Team Name Community Age Class Wins Losses Ties Points
1 Dirt Diamond Divas 10U Jesup, IA 10U B 6 0 0 960
2 Faribault Fury Purple 10U

Qualified

Faribault, MN 10U B 7 2 0 800
3 North Polars Hernandez 10U

Qualified

North Saint Paul, MN 10U B 4 2 0 640
4 Waite Park Blue 10U

Qualified

Waite Park, MN 10U B 5 2 0 480
5 Roseville Black 10U

Qualified

Roseville, MN 10U B 3 2 0 420
5 White Bear Lake Black 10U

Qualified

White Bear Lake, MN 10U B 3 2 0 420
7 Edina Hornets 10U

Qualified

Edina, MN 10U B 3 2 0 360
7 North Iowa Storm 10U

Qualified

Lakota, IA 10U C 4 2 0 360
9 St. Louis Park Orioles 10U

Qualified

St. Louis Park, MN 10U B 3 2 0 300
9 Andover Tessum 10U

Qualified

Andover, MN 10U B 3 2 0 300
9 Bloomington Blast Red 10U Bloomington, MN 10U B 4 2 0 300
9 IGH Spartans Red 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 3 2 0 300
13 Princeton Black 10U

Qualified

Princeton, MN 10U B 3 2 0 240
13 Midwest Fusion 10U

Qualified

Eau Claire, WI 10U B 2 2 0 240
13 OMGAA Storm Black 10U

Qualified

Maple Grove, MN 10U B 3 2 0 240
13 Baldwin Woodville Hawks 10U Baldwin, WI 10U B 2 2 0 240
17 Chippewa Valley Raptors 10U

Qualified

Eau Claire, WI 10U C 2 2 0 180
17 Cambridge-Isanti Blue 10U Cambridge, MN 10U B 3 2 0 180
17 Dirt Diamond Divas Purple 10U

Qualified

Jesup, IA 10U C 2 2 0 180
17 612 Macea 10U Minneapolis, MN 10U B 1 2 0 180
17 Dover-Eyota Storm 10U

Qualified

Eyota, MN 10U C 1 2 0 180
17 Richfield Red Merda 10U

Qualified

Richfield, MN 10U B 2 2 0 180
17 St. Anthony Huskies Blue 10U

Qualified

St. Anthony , MN 10U B 3 2 0 180
17 Edina Sting 10U

Qualified

Edina, MN 10U B 1 2 0 180
25 Somerset Red 10U

Qualified

Somerset, WI 10U B 2 2 0 120
25 IGH Spartans Blue 10U

Qualified

Inver Grove Heights, MN 10U B 1 2 0 120
25 St. Louis Park The Birds 10U

Qualified

St. Louis Park , MN 10U B 1 2 0 120
25 MVSA Mustangs 10U

Qualified

Mounds View, MN 10U B 1 2 0 120
25 Mendota Heights White 10U

Qualified

Mendota Heights, MN 10U B 1 2 0 120
25 Zimmerman Navy Tucker 10U

Qualified

Zimmerman, MN 10U C 1 2 0 120
25 Lakeville Thunder Blue 10U

Qualified

Lakeville, MN 10U B 1 2 0 120
25 Eagan Silver 10U

Qualified

Eagan, MN 10U B 1 2 0 120
33 Shakopee White 10U

Qualified

Shakopee, MN 10U C 0 2 0 60
33 Shakopee Red 10U

Qualified

Shakopee, MN 10U B 0 2 0 60
33 Bloomington Blast Black 10U Bloomington, MN 10U B 0 2 0 60
33 ROSA Black 10U

Qualified

Rogers, MN 10U C 0 2 0 60
33 Randolph Rockets Orange 10U

Qualified

Randolph, MN 10U B 0 2 0 60
33 Northfield Maroon 10U

Qualified

Northfield, MN 10U C 0 2 0 60
33 Monticello Red 10U

Qualified

Monticello, MN 10U C 0 2 0 60
33 Bloomington Blast Silver 10U

Qualified

Bloomington, MN 10U C 0 2 0 60
33 Mahtomedi Zephrys Gold 10U Mahtomedi, MN 10U B 0 2 0 60
33 Farmington Purple 10U

Qualified

Farmington, MN 10U C 0 2 0 60

Games

Game Date Time Field Winner Score Loser Score
1 August 02, 2019 8:00AM DS8 Eagan Silver 10U 8 Bloomington Blast Black 10U 0
2 August 02, 2019 8:00AM DS9 Mendota Heights White 10U 6 Shakopee White 10U 5
3 August 02, 2019 8:00AM DS10 Somerset Red 10U 20 Bloomington Blast Silver 10U 3
4 August 02, 2019 8:00AM DS11 St. Anthony Huskies Blue 10U 13 Northfield Maroon 10U 9
5 August 02, 2019 8:00AM DS2 IGH Spartans Blue 10U 8 Randolph Rockets Orange 10U 5
6 August 02, 2019 8:00AM DS3 OMGAA Storm Black 10U 11 Shakopee Red 10U 5
7 August 02, 2019 8:00AM DS6 Lakeville Thunder Blue 10U 8 Farmington Purple 10U 4
8 August 02, 2019 8:00AM DS7 IGH Spartans Red 10U 11 Monticello Red 10U 3
9 August 02, 2019 9:30AM DS8 Cambridge-Isanti Blue 10U 8 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 6
10 August 02, 2019 9:30AM DS9 Zimmerman Navy Tucker 10U 13 ROSA Black 10U 7
11 August 02, 2019 9:30AM DS10 North Iowa Storm 10U 7 Richfield Red Merda 10U 2
12 August 02, 2019 9:30AM DS11 Edina Hornets 10U 13 Chippewa Valley Raptors 10U 2
13 August 02, 2019 9:30AM DS2 Edina Sting 10U 5 Princeton Black 10U 0
14 August 02, 2019 9:30AM DS3 Baldwin Woodville Hawks 10U 9 Dirt Diamond Divas Purple 10U 4
15 August 02, 2019 9:30AM DS6 St. Louis Park Orioles 10U 7 MVSA Mustangs 10U 1
16 August 02, 2019 9:30AM DS7 612 Macea 10U 13 Bloomington Blast Red 10U 10
17 August 02, 2019 11:00AM DS8 Roseville Black 10U 9 Eagan Silver 10U 5
18 August 02, 2019 11:00AM DS9 Dover-Eyota Storm 10U 14 Mendota Heights White 10U 3
19 August 02, 2019 11:00AM DS10 Faribault Fury Purple 10U 6 Somerset Red 10U 2
20 August 02, 2019 11:00AM DS11 Midwest Fusion 10U 8 St. Anthony Huskies Blue 10U 2
21 August 02, 2019 11:00AM DS2 Dirt Diamond Divas 10U 10 IGH Spartans Blue 10U 0
22 August 02, 2019 11:00AM DS3 White Bear Lake Black 10U 7 OMGAA Storm Black 10U 3
23 August 02, 2019 11:00AM DS6 Waite Park Blue 10U 9 Lakeville Thunder Blue 10U 1
24 August 02, 2019 11:00AM DS7 IGH Spartans Red 10U 8 St. Louis Park The Birds 10U 1
25 August 02, 2019 11:00AM DS8 Andover Tessum 10U 14 Cambridge-Isanti Blue 10U 3
26 August 02, 2019 11:00AM DS9 North Polars Hernandez 10U 12 Zimmerman Navy Tucker 10U 1
27 August 02, 2019 12:30PM DS10 Princeton Black 10U 11 Randolph Rockets Orange 10U 6
28 August 02, 2019 12:30PM DS11 Somerset Red 10U 11 Northfield Maroon 10U 0
29 August 02, 2019 12:30PM DS2 St. Anthony Huskies Blue 10U 5 Bloomington Blast Silver 10U 2
30 August 02, 2019 12:30PM DS3 Chippewa Valley Raptors 10U 8 Shakopee White 10U 4
31 August 02, 2019 12:30PM DS6 Richfield Red Merda 10U 8 Bloomington Blast Black 10U 1
32 August 02, 2019 12:30PM DS7 Bloomington Blast Red 10U 13 ROSA Black 10U 5
33 August 02, 2019 2:00PM DS8 St. Louis Park The Birds 10U 7 Mahtomedi Zephrys Gold 10U 3
34 August 02, 2019 2:00PM DS9 Cambridge-Isanti Blue 10U 14 Monticello Red 10U 3
35 August 02, 2019 2:00PM DS10 MVSA Mustangs 10U 15 Farmington Purple 10U 8
36 August 02, 2019 2:00PM DS11 Dirt Diamond Divas Purple 10U 12 Shakopee Red 10U 8
37 August 02, 2019 2:00PM DS11 Princeton Black 10U 5 Somerset Red 10U 4
38 August 02, 2019 2:00PM DS2 St. Anthony Huskies Blue 10U 12 IGH Spartans Blue 10U 1
39 August 02, 2019 2:00PM DS3 Chippewa Valley Raptors 10U 9 Eagan Silver 10U 4
40 August 02, 2019 2:00PM DS6 Richfield Red Merda 10U 11 Mendota Heights White 10U 4
41 August 02, 2019 3:30PM DS8 Bloomington Blast Red 10U 3 St. Louis Park The Birds 10U 2
42 August 02, 2019 3:30PM DS9 Cambridge-Isanti Blue 10U 8 Zimmerman Navy Tucker 10U 7
43 August 02, 2019 3:30PM DS10 OMGAA Storm Black 10U 5 MVSA Mustangs 10U 3
44 August 02, 2019 3:30PM DS7 Dirt Diamond Divas Purple 10U 13 Lakeville Thunder Blue 10U 3
45 August 02, 2019 3:30PM DS11 Roseville Black 10U 2 North Iowa Storm 10U 0
46 August 02, 2019 3:30PM DS2 Edina Hornets 10U 8 Dover-Eyota Storm 10U 2
47 August 02, 2019 3:30PM DS3 Faribault Fury Purple 10U 11 Midwest Fusion 10U 3
48 August 02, 2019 3:30PM DS6 Dirt Diamond Divas 10U 14 Edina Sting 10U 5
49 August 02, 2019 5:00PM DS11 White Bear Lake Black 10U 10 Baldwin Woodville Hawks 10U 4
50 August 02, 2019 5:00PM DS2 Waite Park Blue 10U 9 St. Louis Park Orioles 10U 3
51 August 02, 2019 5:00PM DS3 IGH Spartans Red 10U 12 Andover Tessum 10U 2
52 August 02, 2019 5:00PM DS6 North Polars Hernandez 10U 8 612 Macea 10U 7
53 August 02, 2019 5:00PM DS7 North Iowa Storm 10U 6 Dirt Diamond Divas Purple 10U 5
54 August 02, 2019 5:00PM DS10 OMGAA Storm Black 10U 9 Dover-Eyota Storm 10U 8
55 August 02, 2019 5:00PM DS9 Midwest Fusion 10U 8 Cambridge-Isanti Blue 10U 4
56 August 02, 2019 5:00PM DS8 Bloomington Blast Red 10U 9 Edina Sting 10U 8
57 August 02, 2019 6:30PM DS8 Baldwin Woodville Hawks 10U 11 Richfield Red Merda 10U 4
58 August 02, 2019 6:30PM DS9 St. Louis Park Orioles 10U 10 Chippewa Valley Raptors 10U 4
59 August 02, 2019 6:30PM DS10 Andover Tessum 10U 7 St. Anthony Huskies Blue 10U 0
60 August 02, 2019 6:30PM DS11 Princeton Black 10U 10 612 Macea 10U 4
61 August 02, 2019 6:30PM DS7 Roseville Black 10U 2 Edina Hornets 10U 0
62 August 02, 2019 6:30PM DS2 Dirt Diamond Divas 10U 5 Faribault Fury Purple 10U 1
63 August 02, 2019 6:30PM DS3 White Bear Lake Black 10U 4 Waite Park Blue 10U 3
64 August 02, 2019 6:30PM DS6 North Polars Hernandez 10U 9 IGH Spartans Red 10U 3
65 August 03, 2019 8:00AM DS8 Andover Tessum 10U 10 Princeton Black 10U 9
66 August 03, 2019 8:00AM DS9 St. Louis Park Orioles 10U 10 Baldwin Woodville Hawks 10U 3
67 August 03, 2019 8:00AM DS10 Bloomington Blast Red 10U 15 Midwest Fusion 10U 12
68 August 03, 2019 8:00AM DS11 North Iowa Storm 10U 12 OMGAA Storm Black 10U 5
69 August 03, 2019 9:30AM DS8 Edina Hornets 10U 5 Andover Tessum 10U 2
70 August 03, 2019 9:30AM DS9 Faribault Fury Purple 10U 10 St. Louis Park Orioles 10U 2
71 August 03, 2019 9:30AM DS10 Waite Park Blue 10U 11 Bloomington Blast Red 10U 3
72 August 03, 2019 9:30AM DS11 North Iowa Storm 10U 8 IGH Spartans Red 10U 2
73 August 03, 2019 11:00AM DS8 Dirt Diamond Divas 10U 11 Roseville Black 10U 0
74 August 03, 2019 11:00AM DS9 North Polars Hernandez 10U 4 White Bear Lake Black 10U 3
75 August 03, 2019 11:00AM DS10 Faribault Fury Purple 10U 7 Edina Hornets 10U 0
76 August 03, 2019 11:00AM DS11 Waite Park Blue 10U 5 North Iowa Storm 10U 4
77 August 03, 2019 12:30PM DS8 Faribault Fury Purple 10U 9 White Bear Lake Black 10U 1
78 August 03, 2019 12:30PM DS9 Waite Park Blue 10U 4 Roseville Black 10U 1
79 August 03, 2019 2:00PM DS8 Dirt Diamond Divas 10U 12 North Polars Hernandez 10U 0
80 August 03, 2019 2:00PM DS9 Faribault Fury Purple 10U 6 Waite Park Blue 10U 5
81 August 03, 2019 3:30PM DS8 Faribault Fury Purple 10U 12 North Polars Hernandez 10U 4
82 August 03, 2019 5:00PM DS8 Dirt Diamond Divas 10U 8 Faribault Fury Purple 10U 3